Vágólapra másolva!
Rácz Félix hazánk leghíresebb bokszpromótere, aki 2020-ban úgy határozott, marad a sportág mellett, de már egy másik szerepkörben. 2024-ben aztán úgy döntött, valami egészen újjal lép be ismét a magyar ökölvívás piacára, és harmadmagával megalapította a Magyar Pusztakezes Szövetséget. Rácz Félix az extrém bokszgálákat szervező szövetség ötletéről és az ezzel kapcsolatos tervekről mesélt nekünk. Interjú.

2019 végén Rácz Félix egy interjúban jelentette be, hogy visszavonul a profi ökölvívó gálák szervezésétől. Mi történt önnel az elmúlt szűk öt évben, megmaradt a sportág közelében?

Sajnálatos módon 2020-ban volt egy pandémia, ami a sportaktivitások nagy részét megállította és pihentette. Ettől függetlenül nem szakadtam el az ökölvívástól, 2021-en kezdtem el dolgozni az IBO világszervezettel (International Boxing Organization-nél), mint "Comissioner", azaz megfigyelő, akinek az a legfőbb feladata, hogy a gálákon, minden a szabályoknak megfelelően történjen. Az IBO egyébként egy floridai székhelyű világszervezet, amelyet már a négy nagy másik nemzetközi bokszervezettel egyenértékűként kezelnek. Igazából ki akartam magam próbálni egy másik szegmensben, egy másik területen, mert ez által egy másik nézőpontból is nézhetem az eseményeket és így a mérkőzéseket is. Emellett pedig a vállalkozásaimat működtettem.

Rácz Félix
Rácz Félixnek nagy tervei vannak. Fotó: Rácz Félix Facebook-oldala

Szeptember végén egy Facebook-poszt jelent meg az oldalán, amelyben bejelentette a Magyar Pusztakezes Szövetség megalakítását. Honnan jött az ötlet a szövetség létrehozására, egyáltalán milyen tevékenységet végez majd ez a szervezet?

Picit menjünk vissza az időben, még 2021-ben véletlenül belefutottam egy puszta kezes eseménybe, és megtetszett. Majd egy évre rá a BKFC (Bare Knuckle Fighting Championship - a szerk.) stream oldalára regisztráltam, és azt láttam, hogy nagyjából 40 000 előfizetővel rendelkezik az oldal. Aztán 2024-ben ismét megnéztem, miként alakulnak a számaik, és augusztusban átlépték a 220 000 előfizetőt, azaz két év alatt több mint ötszörösére nőtt az események nézettsége csak a stream csatornájukon. 

Most pedig szeptemberben volt Spanyolországban is egy gálájuk, amelyen a 16 versenyzőből írd és mondd egyetlen egy hazai bunyós volt és így is 14 000 szurkoló volt kint a gálán! Az ír és angol eseményeken is rendre 10-15 000 szimpatizáns hajtja a bunyósokat. 

Beszéltem egy angol bíróval, aki ezeken a rendezvényeken is dolgozik és ő mesélte, hogy nem tudja, hogy ez most Conor McGregor belépésének köszönhető (társtulajdonos lett a BKFC-ben - a szerk), vagy a sportág új, kíváncsi közönségének, de ahol ő dolgozik, mindenhol telt házat lát. Innen jött az ötlet, hogy otthon mi legyünk az úttörői ennek az egésznek. Erről Peszlen Ferenccel (többek között Borics Ádámot és Fábián Melindát is edzette - a szerk.) is beszéltem már 2022-ben, tavaly pedig sikerült jól „kiveséznünk” a témát egyik találkozásunk alkalmából, majd ehhez a beszélgetéshez csatlakozott Tóth Csaba is . Aztán nyáron azt javasoltam nekik, hogy alapítsuk meg a hivatalos szervezetet, amit örömmel fogadtak mindketten. Igy a döntés megszületése után, a tettek mezejére léptünk és megalapítottuk a Magyar Pusztakezes Szövetséget.

Ezzel kapcsolatban Fábián Melindát (az első magyar női harcos volt az UFC-ben - a szerk.) is sikerült megnyernünk és a szakmai rész egy jelentős szeletét magára vállalta. Itt is több nemzetközi szervezet van, a profi ökölvíváshoz hasonlóan, ahol vannak szabályozási különbségek, nekem pedig az a célom, hogy egy jövőképet adjak majd a sportolóknak, menedzser, promoterként, hogy később Európa-bajnoki, és/vagy világbajnoki címekért is bunyózhassanak. Ehhez pedig az kell, hogy ismerjük ezeket a nemzetközi sztenderdeket, ebben segít Melinda és az alapító társam, Peszlen Ferenc is.

Rácz Félix lát fantáziát a pusztakezes bokszban
Fotó: Rácz Félix Facebook-oldala

Rácz Félix hosszútávra tervez

Mikor és hol láthatunk először pusztakezes bokszgálát?

Egyelőre csak annyit árulhatok el, hogy 2025 elején lesz az első gálánk, de ennek lesz külön kommünikéje is. 

Keresték meg már versenyzők, hogy szívesen kipróbálnák magukat ebben a szabályrendszerben?

Érdekes kérdés, mert azon a napon, amikor kiraktam a posztot a szövetség megalakulásáról, akkor 17 srác megkeresett, hogy bunyóznának nálunk, és belőlük kettőt kiválasztottunk és úgy néz ki, hogy ők ringbe szállnak az első gálánkon, de neveket még nem mondhatok.

Olyan arcokat keresünk, akiket fel lehet építeni a jövőben, hasonlóan anno a profi ökölvívásban végzett tevékenységünkhöz. Jövőképet szeretnénk nyújtani nekik, hogy címekért harcolhatnak majd. Ebből a szempontból kicsit szerencsésebbek vagyunk most itt az elején és van egy kis deja vu-m is, mert hasonló utat járunk be, mint mi édesapámmal tettük 1992-ben, amikor úgy döntöttünk, meghonosítjuk Magyarországon a profi bokszot. Természetesen jóval tapasztaltabb vagyok, másként látok dolgokat, mint 30 éve. De ugyanúgy fokozatosan kezdjük majd el az egészet, lépésről lépésre. 

Annyiból könnyebb a helyzetünk, hogy országonként most még 20-30, maximum 40 versenyző van egy-egy súlycsoportban, így egy kicsit könnyebb eljutni a csúcshoz.

Mit lehet tudni a szabályokról, a ringről és a show elemekről?

3x2 percesek lesznek az előmeccsek és 5x2 percesek a címmérkőzések, természetesen puszta kézzel harcolnak a felek. 

A ring nem a hagyományos boksz ring lesz, de ennek elmagyarázásához vissza kell mennünk az időben. A 18-19. században, amikor Angliában elkezdték ezeket a puszta kezes meccseket szervezni, akkor ezek pénzdíjas összecsapások voltak, amelyeket "price ring"-nek hívtak. Abban az időben inkább pénz érmékkel fizettek, fogadtak a versenyzőkre és

ebből jött az ötlet, hogy kör alakú legyen a ring is, így a mienk is ilyen lesz, kör alakú, nyolc oszlopos, négy köteles. Ilyen még nincs Európában, ezért úgy gondoltam, ha már csináljuk, akkor legyen látványos és egyedi.  

Mondjuk az igaz, hogy egy jó minőségű klasszikus ringhez képest ez kb. háromszor annyiba kerül, de ez teljesen más élvezetet nyújt úgy a helyszínen, mint a tv-nézőknek. Ehhez kapcsolódóan, azt gondolom, bármennyire is népszerű ma a pusztekezes, egy gálát tervezni, szervezni vizuális elemek nélkül, mint például ledfalak, stb. már eléggé fapados, ezért természetesen ilyenekkel mi is készülünk.

Legvégül, csak hazai rendezvényekben gondolkoznak vagy a kezdetektől fogva a cél a nemzetközi piac?

Elsősorban itthon szeretnénk meghonosítani a sportágat és utána természetesen tovább lepünk és akár a nemzetközi terjeszkedés is valós, elérhető terv. Ha a hollandok megtudták csinálni ezt anno a K-1-gyel, akkor mi miért ne tudnánk?

Összefoglalva a fentieket, akkor:

  • Először is találkozunk 2025-ben az első pusztakezes gálán,
  • egy kör alakú ringes,
  • show-elemekkel tarkított eseményen.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!