Bármerre is nézünk a világban, csupa olyan szakembert találunk az utánpótlás-válogatottak élén, akik nem is olyan rég nagy tekintélyű futballisták voltak, s komoly csapatoknál szereztek edzői elismerést. De a 23 éven aluli korosztály menedzselése is mindenütt kiemelkedő feladat, mivel a nemzeti futballt jelentő "nagyválogatott" közvetlen utánpótlásáról van szó. Nekünk pedig az utánpótláscsapatainkkal sincs szerencsénk.
A legutóbbi Eb-selejtezőn is elbukott a szépen induló U-23-as válogatott, s ki tudja, mi lett volna a sorozat vége, ha a talán legfontosabb, Románia elleni itthoni meccs előtt nem rángatják át a nagyokhoz Gellei Imrét? A kinevezése után azt lehetett hallani, nem olyan sürgős az utód kiválasztása, pénteken viszont pont kerülhet az ügy végére. Az ötvenszeres válogatott Bognár György, az MTK edzője, Varga István, a Vasas utánpótlásfőnöke, a 29-szeres válogatott Róth Antal, a PMFC edzője és Détári Lajos - 61-szeres válogatott, a Csepel munkáját irányítja - a hivatalos jelölt. Igazi esélye a kinevezésre állítólag csak a két utóbbinak van.
"Most már talán mindenki elhiszi, én az edzői pályára készülök" - mondta Détári Lajos. "Az utánpótlás-válogatottat irányítani nagy megtiszteltetés, így nekem már az is jólesik, hogy gondoltak rám, és Bozóky Imre MLSZ-elnök is szót váltott velem erről. Hogy mi lesz pénteken, azzal nem foglalkozom, éppen az előbbiek miatt. Tudom, sok tapasztalatra van még szükségem, amit ambícióval nehéz pótolni. A bajnokság végéig mindenképpen a csepeli kispadon szeretnék maradni, nagyon fiatal edző vagyok még."
Détáriról azt is hallani, hogy Görögországba hívják. "Nem titkolom, szeretnék külföldi csapathoz kerülni, mert a német bajnokság mégiscsak más, mint a magyar, de a görög is sokkal jobb" - felelte. "Vannak ajánlataim, de erről majd később kell beszélni."
Róth Antal viszont a mostani jelöltségéről sem szívesen szól, mert még valaki azt hinné, "minden erejével a posztra hajt". Ha pedig nem őt nevezik ki, ami ugyancsak elképzelhető, nyilván a csalódottságáról kérdeznék, és az is kellemetlen. "Ahogy a labdarúgóknak a válogatottság elérése, az edzőknek is a nemzeti csapat irányítása a csúcs, én is így vagyok ezzel" - mondta. "Ellentétben a hírekkel, velem nem tárgyaltak az MLSZ-ből, de nem is ez a fontos. Sokkal inkább az, hogy, legyen végre lehetőség és türelem egy gyorsabb ütemű felzárkózásra."
Ehhez állítólag adottak a talán legfontosabbak, a jó képességű fiatalok. Détári és Róth véleménye megegyezik abban, hogy a mai tizennyolc-húsz éves focistáink is tehetségesek. "Szabics vagy Hajnal akár kész labdarúgónak is nevezhető" - mondta Détári ", de jó néhány olyan fiatalembert ismerek még, akinek én is szép jövőt jósolok. Egy nemzeti válogatottat azonban fel kell építeni, menedzselni, ám a mi helyzetünkben azt is tudomásul kell venni, hogy szerencsés sorsolásra is szükségünk van."
Róth is hasonlóan látja a helyzetet. "A valóságból kell kiindulni" - mondta ", mert különben újabb pofonok érnek bennünket. Ez nem azt jelenti, hogy csak azért nevezzünk az olimpiára, mert illik. Olyan játékosokra van szükség, akik képesek győzni, s ezt el is hiszik magukról. Vannak ilyen focistáink, tehát nem reménytelen a helyzetünk. Olyan csapatot kell versenyeztetni, amelynek tagjai tisztában vannak a feladat nehézségével, nagyságával, de a meg-oldhatóságával is. És ezért tenni is tudnak."
Katona Horváth János
Korábban: