"Álmodjunk együtt egy kevésbé cinikus és soviniszta labdarúgásról. Amely kevésbé tragikus. Elvégre sportról van szó. Nem állunk háborúban Írországgal. Attól, mert Franciaország esetleg nem jutna ki a világbajnokságra, a Föld még forogna tovább. A nemzeti identitás is túltenné magát rajta. Franciaországnak el kell fogadnia az írek ajánlatát és újra kell játszania a mérkőzést. Kezezés nélkül" - olvasható a Libération címlapján, amelyen Thierry Henry kinagyított keze látható.
A lap főszerkesztője, Laurent Joffrin szerint a francia csapatkapitánynak szólnia kellett volna a játékvezetőnek, hogy kézzel ért a labdához és a gólt érvénytelennek kellett volna nyilvánítani. De ehhez olyan eleganciára és bátorságra lett volna szükség, amely ismeretlen a labdarúgás vezetői számára, akik csak a pénzt ismerik - fogalmaz a baloldali újság.
A konzervatív Le Figaro szerint az a tény, hogy a kérdésben az ír miniszterelnök és a francia államfő is véleményt nyilvánított, jól mutatja, hogy az agyonmédiatizált világbajnoki selejtezők gazdasági tétjén túl a labdarúgás a nemzeti büszkeség kategóriájába tartozik. De a "francia csalás" esetében erről többről van szól: az ország becsületéről.
Annak ellenére, hogy a szabályok szerint nem lehetséges a mérkőzést újrajátszani, be kell látni, hogy Franciaországban senki nem boldog a Kékek vb-részvételétől. "A sport szellemének ekkora megsértése miatt lehajtjuk a fejünk, majdnem szégyelljük magunkat. Az írek büszkeségét semmibe vette, a miénket megsértette a csapat" - írta a Le Figaro.
Renaud Dély, a Marianne politikai magazin újságírója a France Info hírrádióban felháborítónak tartotta azt, ahogy Franciaország kijutott a világbajnokságra. Úgy vélte, hogy az egyértelmű csalás miatt újra kellene játszani a mérkőzést, de az a labdarúgás világában jelenleg érvényben lévő abszurd szabályok miatt nem lehetséges. Szerinte az ország kvalifikálása annak a példája, hogy a csalás az érvényesülés egyik bevett eszköze lett Franciaországban. Ez a cinizmus már régen meghaladta a sport kereteit, s bevett és elfogadott szokás a politika és a közélet területén - vélekedett az újságíró.
A mérkőzés újrajátszásának gondolatát ugyanakkor vezető politikusok is támogatták. Christine Lagarde gazdasági miniszter egy rádióinterjúban elmondta: "Természetesen nagyon örülök, hogy a csapat ott lesz a világbajnokságon, de nagyon szomorúnak találom, hogy az indulási jog csalásnak köszönhető. Úgy gondolom, hogy a FIFA-nak jól meg kellene nézni az érvényes szabályokat, mert ilyen esetekben talán újra kéne játszani egy meccset". Véleménye szerint olyan döntő mérkőzésen, mint amilyen a szerdai selejtező volt, nem lehet a játékvezetői hibára kenve elrendezni a dolgot: "Ha rosszak a szabályok, meg kell őket kérdőjelezni" - mondta.
Francois Hollande, a Szocialista Párt korábbi főtitkára szerint a sportetika szempontjából nagyon súlyos hibát követetett el a francia válogatott. A Kényelmetlenség című szerkesztőségi írásában a Le Parisien azt hangsúlyozta, hogy a mérkőzést csak akkor lehetne újrajátszani, ha azt a Francia Labdarúgó Szövetség (FFF) kérné. Ennek lehetőségét viszont az FFF elnöke, Jean-Pierre Escalettes egyértelműen kizárta. "Ami számomra megmarad, az a boldog és szerencsés kvalifikáció, nem pedig csalás. Számunkra kedvező játékvezetői hiba történt" - zárta le a vitát az FFF elnöke.