Vágólapra másolva!
Markovits László ügyvezető elnök szerint - bár Komjáti András összességében kevesebbe kerül, mint Giovanni Dellacasa - nem pénzügyi okok motiválták az edzőcserét a Vasas labdarúgó-csapatánál. Bár Markovits folyamatosan tárgyal reménybeli befektetőkkel, a Vasas számára egyelőre az a 80-100 millió forint jelenti a túlélést, amelyet az MLSZ-től kapott a televíziós jogdíjak értékesítéséből. Markovits szerint van igazság abban, hogy a játékosok nem feszültek meg az utolsó pár mérkőzésen, és úgy tudja, Ferenczi István Lázok Jánosra gondolt, amikor azt mondta, vannak, akik túl könnyen veszik a meccseket.

- Dellacasa mit szólt menesztéséhez? - kérdeztük Markovitsot.
- Nem esett neki jól, azt mondta, tele van ambícióval, szívesen maradna Magyarországon. Nekünk azonban nem maradt más lehetőségünk, mint a szerződésbontás. Mi megígértük neki, hogy segítünk az elhelyezkedésben - ha tudunk.

- Tóth András, az új edzői stáb frissen kinevezett tagja is pedzegette a sajtóértekezleten, hogy gond volt a játékosok mentalitásával is, többen nem akartak megfeszülni az utolsó négy mérkőzésen. Ehhez mit szól?
- Van igazság abban, amint Tóth András mond. Remélem, most már észhez térnek.

- Egy minapi Ferenczi István-interjúban - amelyet a Nemzeti Sport közölt - a csatár arról beszélt, hogy többen túl könnyedén veszik a mérkőzéseket, s ezt ő felháborítónak tartja. Kikre célzott?
- A primadonna játékosokra.

- De konkrétan kire?
- Bár ezt tőle kellene megkérdezni, de én úgy tudom, Lázok Jánosra. De nem ő az egyetlen bűnbak, többen is akadtak, akiknek a küzdőszelleme nem volt megfelelő. De ezeket a játékosokat nem nekem kell megneveznem. Egyébként a szakosztályvezetés Ferenczit nevezte ki csapatkapitánynak Balog Zsolt helyére, nem akarta ezt a hálátlan feladatot Komjátira bízni.

- Évek óta próbálkozik befektetők bevonásával, végső soron sikertelenül. Miből él most a Vasas?
- A szezon elején az MLSZ által szétosztott, a televíziós jogdíjak értékesítéséből származó, klubunkra eső mintegy 80-100 millió forint jelenti számunkra a túlélést. Ettől eltekintve a saját bevételeinkből élünk, nincs befektető, de folyamatosan tárgyalásban állunk, ebben a pillanatban is külföldről érkezett egy reménybeli invesztor. De annyiszor megégtem már a múltban, hogy a tárgyalások állásáról nem szeretnék nyilatkozni, majd csak a megállapodás tényét akarom bejelenteni. Egyelőre ettől még messze vagyunk. Időről időre felbukkannak érdeklődők, de megállapodni eddig nem sikerült. Márpedig hosszú távon saját erőből - kizárólag saját erőből - nem megy.

- Miért nem állapodnak meg magyar vevővel?
- Mert nincs ilyen. Pedig higgye el, sokkal szívesebben tárgyalnék magyarokkal, mint külföldiekkel. Csak éppen magyar tőkés nem akar pénzt fektetni a Vasasba.

- Nincsenek csúszások a kifizetésekben?
- Eddig mindenki pontosan megkapta a járandóságát. Ettől kezdve azonban nincs prémium, még győzelem után sem, addig, amíg nem kerül vissza az első nyolc közé a csapat. A játékosok szerződésében az áll, hogy csak akkor kapják meg a pontpénzt, ha az 5-8. hely valamelyikén áll a Vasas. Pénzügyi szigor következik, ha nincs teljesítmény, nincs pénz.

- Ha feltör a csapat az első nyolc közé, akkor ismét lesz prémium?
- Igen.

- S ha egyenesen dobogós helyre kerül? Akkor akár még rá is tesznek a prémium összegére?
- Talán elnézi nekem, hogy ezzel az eshetőséggel még nem foglalkoztam.

- Dellacasa menesztésében nem játszottak szerepet anyagi megfontolások?
- Ha arra gondol, hogy ki kerül többe a klubnak, Dellacasa vagy Komjáti, akkor azt kell mondanom, nyilvánvalóan az olasz. De csak azért, mert neki lakást is kellett bérelnünk, továbbá tolmácsot kellett foglalkoztatnunk mellette. Ha viszont a konkrét fizetést nézzük, akkor nincs különbség kettejük között.

"Olaszországban nem azzal kell törődnie a felnőtt csapat vezetőedzőjének, hogy megtanítsa futballozni a játékosokat"

Az 56 éves Komjáti András a Vasas legendás, 1977-es bajnokcsapatának beállósa, 433 bajnoki mérkőzésen 44 gólt szerzett piros-kék mezben. 1991 óta dolgozik edzőként, először az 1999-2000-es idényben vette át Gellei Imrétől a vezetőedzői posztot, vezetésével bronzérmes lett a csapat úgy, hogy végig versenyben állt a második, sőt, egy darabig az első helyért is, és bejutott a Magyar Kupa döntőjébe is. Mégsem hosszabbítottak vele szerződést, következett a DVSC, majd 2001-ben újból a Vasas. Amikor a 6. forduló után átvette az együttest, 1 ponttal utolsó volt a Vasas, ősszel ehhez tizennyolcat tettek hozzá Komjáti irányításával, de aztán télen jött az új tulajdonos, Rácz Gábor, s ő Kiss Lászlót hozta magával edzőnek.

Komjáti 2002-ben Bognár Györgyöt váltotta fel a MATÁV FC Sopron kispadján, kiesésre állt a csapat, de a trénerrel biztosan bent maradt, de innen is távoznia kellett. Ezután egy darabig a ZTE-nél, majd Cipruson volt pályaedző, mindkétszer Gellei Imre mellett, dolgozott Felcsúton is, most pedig negyedik éve a Vasas utánpótlását irányítja.

- Jól ismeri a Vasas utánpótlását. A fiatalok tehetnek csodát?
- Csodát aligha, de egy-két év leforgása alatt öt-hat tehetséges játékost beépíthetünk az első csapatba. Például a húszéves Tulipán Ákost, aki már Hollandiát is megjárta - bár ott nem aratott sikert. Magyarországon nem megy könnyen a váltás a húszévesek közül kiöregedőknek, a felnőtteknél egészen más követelményekkel és ellenfelekkel szembesülnek.

- Mit gondol, meddig juthat a csapattal a most folyó bajnokságban?
- A 4-8. hely közé várom a Vasast. Ehhez persze masszívabb védekező játék kell, mint amit az utóbbi négy mérkőzésen tapasztaltam. És jóval nagyobb lelkesedés.

- Látta az utóbbi mérkőzéseket, például a Ferencváros elleni vereséget?
- Hogyne. És nem éreztem úgy - a lelátóról nézve a történéseket -, hogy amikor hátrányba került a csapat, akkor felszántották volna a gyepet a játékosok az egyenlítés érdekében.

- Ez azt jelenti, hogy benne volt a pakliban az edzőbuktatás szándéka is?
- Nem ezt mondtam. Erről szerintem nem volt szó. Nem gondolnám, hogy meg akarták volna buktatni Dellacasát.

- Mi volt a véleménye az olasz szakemberről?
- Nem volt róla rossz véleményem. Dellacasa védelmében azért annyit el kell mondanom, hogy Olaszországban nem azzal kell törődnie a felnőtt csapat vezetőedzőjének, hogy megtanítsa futballozni a játékosokat. Egy komoly futballkultúrájú országból érkező szakembert - meglehet - ezért sokkolja mindig a magyar közeg.

- Bár az anyagi kérdések nem önhöz tartoznak, biztosan van elképzelése arról, miért nem sikerült eddig még bevonni befektetőt.
- Persze, hogy van. Szerintem egész egyszerűen a Vasas, mint üzleti befektetés, nem csábító lehetőség. Ha azt nézzük, hogy sokan telekspekulációs szándékkal vesznek Magyarországon futballkáeftét, akkor ez a motiváció a Vasas esetében nem jöhet számításba, a játékoskeret értéke pedig nem olyan eget verő, hogy azért érdemes lenne megvásárolni a gazdasági társaságot. Szóval, a helyzet nem könnyű.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!