"Az európai szövetségnek van egy alapokmánya, amelyet tiszteletben kell tartani. Eszerint ahhoz, hogy egy ország az UEFA tagja lehessen, az ENSZ tagállamának kell lennie. Ez volt a helyzet Montenegró esetében is" - idézte alig burkolt lelkesedéssel a belgrádi Blic keddi számában a francia sportdiplomatát, egyben korábbi Európa-bajnok középpályást.
A koszovói kormány egyik legfontosabb célja az államelismerések növelése, hogy Koszovó mihamarabb az ENSZ tagállama legyen. Ezzel párhuzamosan Pristina szeretné elérni, hogy a legnépszerűbb sportágakban, elsősorban a labdarúgásban és a kosárlabdában a fiatal állam válogatottja részt vehessen a nemzetközi versenyeken.
A koszovói futballszövetség elnöke, a korábban játékosként is igen népszerű Fadil Vokrri - 12-szeres jugoszláv válogatott, a török Fenerbahce korábbi csillaga - többször tárgyalt erről a nemzetközi szövetség (FIFA) és az UEFA illetékeseivel. A hírek szerint kemény lobbitevékenység folyik a színfalak mögött, hogy Koszovó válogatottja legalább barátságos mérkőzéseket játszhasson. Szerbia azonban mereven elutasítja ezt, mert Koszovó függetlenségének egyik igen látványos, kézzelfogható jele lenne egy saját fociválogatott.
Tény ugyanakkor, hogy a koszovói születésű játékosok tavasz óta külön kód alatt szerepelnek az átigazolásokra vonatkozó FIFA-szabályozásban.
Bár mérkőzéseket hivatalosan nem játszhat az együttes, Albert Bunjaki kapitány vezérletével a keret rendszeresen gyakorol, a játékosok abban reménykednek, a válogatott ott lehet a 2014-es vb-selejtezőkön. Legutóbb, október 7-én éppen a svájci Neuchatel Xamax ellen játszottak, amelynek tiszteletbeli elnöke a FIFA-elnök Sepp Blatter.
A koszovói bajnokság Szuperligája 12 csapatból áll, a másodosztályban 16, a két harmadosztályban 24 együttes szerepel.
A koszovói válogatott kerete: Jelenleg több ország csapatában is játszanak koszovói származású játékosok, a legnevesebb közülük a West Hamban profiskodó svájci válogatott Valon Behrami, az albán Lorik Cana, vagy a Dinamo Zagreb csatára, Fatos Beciraj. |