Tizenhét nap alatt négyszer meccsel majd a Real Madrid és a Barcelona, a sorozat a szombat esti bajnokival indul. (A két óriásklub egykori és jelenlegi sztárjainak várakozásairól, a rangadó előzményeiről itt olvashat.) Bár a négyes szériából a bajnoki tétje a legkisebb, mivel a Barca tetemes előnnyel áll az élen, az alaphangot ez a meccs adja meg a spanyol kupa döntőjére és a Bajnokok Ligája oda-visszavágós elődöntőjére is, nagyon nem mindegy tehát, milyen taktikával indulnak neki a csapatok.
Extra védekező középpályás a Realnál
José Mourinho szerint a mérkőzések egymástól teljesen függetlenek, és semmilyen hatással nincsenek egymásra. Ezt talán maga sem hiszi el, de tudjuk róla, hogy nyilatkozataival igyekszik levenni a terhet játékosairól. Aztán áttenni másra, mondjuk a bíróra. A portugál kijelentette, hogy gyakorolni fogják a tíz emberrel való játékot, mert ahányszor csak a Barcelona ellen játszott a csapata, mindig kiállították egy játékosát.
Azért Mourinho teljes létszámos taktikában is gondolkodik, kell is változtatnia, mert ősszel 5-0-al küldte haza a Barca a Realt. Akkor bebizonyosodott: a madridiak megszokott felállása és játéka Messiék ellen nem működik. Mourinho az utóbbi időszakban alighanem részben már a katalánok elleni összecsapásokra készülve variálta csapatát: míg a bajnokság elején csak nagyon ritkán változtatott a kezdő tizenegyen, addig a legutóbbi négy mérkőzésen mindig módosított, és nem mindig kényszerűségből.
Az Athletic Bilbao ellen például három védekező középpályással állt ki, ez lehet a terve a Barca ellen is. Mindez azt jelentené, hogy Xabi Alonso és Sami Khedira mellett Pepe szerepelne ebben a csapatrészben, aki a portugál válogatottban többször is játszott védekező középpályást, de nem lehet kizárni Lassana Diarra bevetését sem.
A három védekező középpályás (a spanyol szakzsargon szerint trivote) lehetővé tenné a madridiaknak, hogy a pálya középső harmadában fölényt alakítsanak ki, illetve sokkal jobban lekövessék az ellenfél labda nélküli mozgását. Ebben a rendszerben ugyanakkor a Real vérbeli középcsatár nélkül kezdene: Cristiano Ronaldo mögött Mesut Özil és Ángel di María kaphat lehetőséget, akiknek ki kell venniük a részüket a védekezésből is. A madridiak esetleges sikerének az lehet a kulcsa, hogy milyen gyorsan tudnak védekezésből támadásba váltani: Di María, illetve Ronaldo sebessége remekül jöhet, főleg, hogy a Barcánál éppen a védelem tengelyében lehetnek problémák.
Guardiola dilemmája
Ebből a csapatrészből ugyanis Eric Abidal és Carles Puyol is hiányzik, így aztán Josep Guardiola a legutóbbi meccseken Sergio Busquetst és Javier Mascheranót is kipróbálta középhátvédként. Mivel az argentin eltiltását tölti, így most ő sem játszhat: Gerard Piqué mellett vagy Busquets lesz a másik középhátvéd, vagy pedig Gabriel Milito. Előbbi megoldás esetén viszont Busquets hiányozhat a középpályáról, ahol Seydou Keita nem képes hasonlóan labdabiztos játékra. Milito bevetése a védelemben egyértelműen rizikófaktornak számít, hiszen nemrég tért vissza hosszú sérülése után, és kifejezetten bizonytalanul futballozott. Guardiola számára a lehető legrosszabbkor üthet vissza, hogy a Barca kerete kifejezetten szűk, legalábbis a Realéhoz képest.
Barca-Real, Real-Barca szótár Manita - Azaz kezecske. Amikor a Barcelona novemberben 5-0-ra verte ősi riválisát a Camp Nouban, a drukkerek új köszöntést találtak ki maguknak: tenyerüket és öt ujjukat felmutatva jelezték, hogy ötöst rúgtak a Realnak. A kifejezés átment a köztudatba Spanyolországban, és a napokban kisebbfajta felzúdulást okozott, hogy az egyik egészségbiztosító társaság elárasztotta Barcelonát reklámjaival, amelyben a katalán focisták a kezüket mutatva hirdetik a céget. Canguelo - A madridi sportsajtó kedvelt kifejezése, ami arra utal, hogy a Barcelona tart a Real Madridtól, illetve attól, hogy az ősi rivális az utolsó pillanatban megelőzheti őket. Az AS és Marca mindezt arra alapozza, hogy a Real 2007-ben és 2008-ban is sokáig a Barca mögött állt a tabellán, és csak a bajnokság hajrájában állt az élre, kihasználva a rivális botlását. A madridi újságok azóta a Barcelona gyengébb meccsei után rögtön előjön a szóval, valósággal szuggerálva, hogy a katalánok félnek a hibázástól. A gond csak az, hogy a Barca sehogyan sem akar hibázni. Culé - A Barcelona-drukkerek beceneve, ami katalán nyelven feneket jelent. A kifejezés onnan ered, hogy a klub legelső stadionjában a szurkolók úgy ültek a lelátón, hogy az utcán elhaladó emberek csak rengeteg hátsót látták egymás mellett. Merengues - A Real Madrid-szurkolókat, illetve magát a csapatot szokták így nevezni. A merengue egy tojásfehérjéből és cukorból készült édesség, gyakorlatilag habcsók - a madridiak mezük színe után kapták. |