Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő a botrány kapcsán azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy törvénytelenül próbálja rákényszeríteni a törvényeit a világra.
Ismételten felszólítjuk Washingtont, hogy ne próbáljon messze a határain túl is a saját törvényeit alkalmazva igazságot szolgáltatni, hanem kövesse az általános elfogadott nemzetközi jogi eljárásokat
- közölte az illetékes az Interfax orosz hírügynökség tudósítása szerint.
A szóvivő szerint az ügy "nyilvánvalóan újabb esete az amerikai törvények területen kívüli alkalmazásának".
A letartóztatásokat eredményező amerikai vádiratban kilenc magas rangú FIFA-illetékest - köztük a két jelenlegi alelnököt - és öt sportmarketing-vezetőt vádolnak korrupcióval. A dokumentumban egyebek mellett az áll, hogy az érintettek zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden keresztül.
A svájci ügyészség a zürichi letartóztatásokkal párhuzamosan bejelentette, hogy büntetőeljárást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése kapcsán, hűtlen kezelés és pénzmosás gyanújával.
A Sunday Times című brit lap tavaly novemberben arról cikkezett, hogy
Vlagyimir Putyin orosz államfő állítólag egy eredeti Picasso-festményt ajánlott fel Michel Platininek
, az Európai Labdarúgó Szövetség elnökének a 2018-as vb-rendező kiválasztásakor az oroszokra leadott szavazatáért cserébe. Az erről szóló híreket Platini és az orosz kormány is határozottan tagadta.
Joseph Blatter FIFA-elnök szerda este jelezte, üdvözli az amerikai és svájci hatóságok nyomozását, és hozzátette, a FIFA együttműködik a hatóságokkal.