Legalább húsz világhírű labdarúgó és több neves futballklub érintett lehet a vasárnap kirobbant nemzetközi offshore-botrányban. A Mossack Fonseca-féle aktákban brazil, uruguayi, brit, török, szerb, holland, svéd futballisták neve bukkant föl.
A sok ezer offshore cégről szóló, több terabájtnyi dokumentumot a Süddeutsche Zeitung nevű német lapnak szivárogtatta ki egy ismeretlen forrás, és világszerte számos újság munkatársai dolgozták fel. Egyebek mellett az látszik az adatokból, hogy az offshore-szolgáltatással foglalkozó Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda ügyfelei között számos focista és futballklub van.
Például Lionel Messi és az Internazionale.
Az offshore helyszínek olyan államok, ahova alacsony adókulcsokkal és átláthatatlan cégnyilvántartással vonzzák a vállalatokat. Aki ilyen országban alapít céget, az akár arra is felhasználhatja, hogy rajta keresztül adómentesen jusson hozzá a jövedelméhez vagy annak egy részéhez, miközben nem kell attól tartania, hogy kitudódik az érintettsége.
Kivéve az olyan sajnálatos eseteket, mint a mostani.
A dokumentumok tanúsága szerint a futballisták jellemzően arra vették igénybe az ügyvédi iroda szolgáltatásait, hogy a velük reklámozó cégeknek értékesített arculati jogaikból befolyt pénzösszegeket kezeljék. Ez vélhetően adóelkerülést is jelentett.
Az offshore-botrány számokban
Ilyen hatalmas kiszivárgásra még nem volt példa. Az Irishtimes.com összesítése szerint a 2,6 terabájtnyi adat 11,5 millió fájlt (e-mailt, html-oldalt, pdf-et, Word-dokumentumot) tartalmaz az 1977 és 2015 közötti időszakból. Az érintett cégek száma 214 448, az embereké 14 153.
Az offshore-paradicsomok: Virgin-szigetek, Panama, Seychelle-szigetek, Szamoa, Bahamák, Brit Anguilla, Nevada, Hongkong, Nagy-Britannia, Belize, Costa Rica, Wyoming, Málta, Új-Zéland, Ciprus, Niue, Uruguay, Szingapúr, Man-sziget, Jersey.
Az aktákban szerepel 12 egykori vagy mai országvezető, a rokonságukból pedig további 61-en. Az egyéb érintett politikusok, közéleti személyiségek száma: 128. A Forbes Magazin által évente összeállított száz leggazdagabb ember listájáról 29 érintett. Az anyag feldolgozását 107 újság vagy egyéb médium 378 újságírója hajtotta végre 77 országból, egy év alatt.
Messinél maradva: a Barca zsenije ellen régóta folyik eljárás Spanyolországban adócsalás vádjával. A vád szerint 6,5 millió dollárral rövidítette meg a spanyol államot offshore cégek segítségével, de ő tagadta, hogy bármilyen szabálytalanságot követett volna el. A kiszivárgott adatok szerint Messi legalább egyszer a Mega Star Enterprises nevű cég tulajdonosaként írt alá, 2015 óta pedig az édesapja, Jorge a panamai cég egyedüli tulajdonosa. Messi egyébként perrel fenyegette meg a cikk vasárnapi megjelenése után az azt nyilvánosságra hozó, El Confidencial nevű lapot.