„Miért épp most írtok a Vasasról?” – fordul felénk álnaivan egy drukker az NB I első helyén álló fővárosi klub edzésén. A középkorú fanatikus, ha teheti, megnézi a gyakorlásokat, küzdjön akár a kiesés ellen, vagy legyen épp a középmezőnyben a csapat. Arra viszont már mindenki felkapja a fejét, hogy egy kör, azaz 11 forduló után aranyérmes helyen áll az a Vasas, amely az előző idényben az utolsó fordulóban tudta csak lehajrázni a Puskás Akadémiát, megmenekülve ezzel a kieséstől.
Mi lehet a titok?
A Vasas legjobb focistái most nincsenek itt a csapattal, Telkiben készülnek a felnőtt és az U21-es válogatott vb- és Eb-selejtezőire, sőt Michael Oenning vezetőedzőnek is váratlanul a válogatott edzőtáborába kellett mennie, Bernd Storck hívta meg honfitársát egy szerdai látogatásra.
Távollétében az edzést a segítője, Ferenczi István tartja. Az egykori kilencszeres válogatott csatár népszerű a játékosok körében, a szerepe pedig elég sokrétű. Oenning jobbkezeként
ő a csapat erőnléti edzője, és
életkora ellenére a Vasas egyik legjobb fizikai állapotban lévő focistája.
Minden gyakorlatot végigcsinál, együtt cicázik és fut a társakkal. Ha kell, meccsen is beállhat, hiszen érvényes játékengedélye van. Idén áprilisban szerezte meg karrierje 100. élvonalbeli gólját, és szeptember 14-én – éppen a 39. születésnapján – a Testvériség SE elleni Magyar Kupa-meccsen is betalált büntetőből.
Ferenczi az Origónak azt mondta, nem szeretne megállni 100 gólnál, bár örül, hogy elkerülik a csapatot a sérülések, így nem kell beugrania. „Azért ott van bennem a kisördög, hogy jó lenne még focizni. De egy éve elvállaltam az erőnléti edzői állást, és ez a kettős szerep nem a legszerencsésebb. De ha sikerülne játszanom, persze örülnék.”
Az algériai születésű, de magyar anyától származó Remili Mohamed szerint Ferenczi igenis megüti a szükséges szintet. „Az erőnléte alapján még jó pár évig játszhatna, de erőnléti edzőként az ő keze is vastagon benne van a sikerekben” – mondja a csapattárs-edzőről.
Akit csak megkérdeztünk az Illovszky-stadionban, mindenki másban látta az idei remeklés okait. Ferenczi feladata volt nyáron, hogy megalapozza a játékosok erőnlétét,
az volt a cél, hogy erősebbek, gyorsabbak, fittebbek legyenek a játékosok, mint tavaly.
„Az edzéseken nagyon sokat kell futni, de ennek mindenki tudja az okát, ez az alapja a mostani taktikánknak – folytatja Remili. – Brutális erő kell ehhez a játékrendszerhez, és ezt az idei szezonkezdetre sikerült is megszereznünk. Azért kell, hogy a pályán a 60. perc után még át tudjunk gázolni az ellenfélen” – magyarázza a 31 éves játékos.
Ha megnézzük, mikor estek a Vasas idei góljai, megértjük, miről beszél a középpályás. A Debrecen ellen, 1-1-nél a 85. és a 88. percben szerzett két gólt Vaskó Tamás, a Videoton otthonában a 70. és a 80. percben rúgott gólokkal sikerült 2-1-re nyerni, a Fradi ellen a 89. percben esett a győztes gól, és a Honvéd ellen is a 73. percben sikerült épp Remilinek megdupláznia a Vasas-előnyt.
„Vannak edzések, amelyeket a játékosok nem annyira szeretnek, de ez a focival együtt jár. Természetesen én is megcsináltam minden edzést. Nem kell szeretni, el kell fogadni, amit kérünk, és akkor eredményes lesz a csapat. Kicsit összeszokottabb lett a Vasas, az edzőt is jobban megismerték a játékosok, jó a csapategység, ezért jöttek a jobb eredmények” – adta meg a siker receptjét Ferenczi, aki jó pár magyar klubban, így a Fradiban is megfordult, továbbá játszott Törökországban, és Németországban, Bulgáriában és Angliában.
Kérdésünkre, hogy mekkora lehet a véletlen szerepe a mostani helyezésben, azt válaszolta,
igenis megérdemelt az első hely, mert nagyon sokat tett érte a Vasas.
„Olyan csapatokat is sikerült legyőzni, amelyeknek az anyagi háttere és a játékosállománya is masszívabb a miénknél. Reméljük, ezt a helyet meg is tudjuk tartani.”
„Nagyon sokat tett hozzá a melóhoz. Példát mutat, és 39 évesen is kétszer kenterbe veri a játékosokat az edzéseken erőnlétileg, edzésmunkában” – ezt már az NB I góllövőlistáján öt találattal második Ádám Martin mondta Ferencziről. A 21 éves tehetség már nyolc éve a Vasasban focizik. A legfontosabb góljának az utolsó kettőt nevezte, mivel a Mezőkövesd elleni dupla hozzásegítette a Vasast ahhoz, hogy két vereség után ismét győzelmet érjen el.
A siker titkát két mondatban foglalta össze: „Összekovácsolt minket, hogy egy nagyon küzdelmes végjáték után tudtunk az élvonalban maradni, aztán volt egy jó kis alapozásunk, és nem volt nagy játékosmozgás a keretben. Összeértünk a mostani idényre, kőkeményen tudunk egymásért küzdeni.”
Ugyanerről érdeklődtünk Remili Mohamednél, aki szerint a fiatal és idősebb játékosok egyvelege mostanra érett be.
Valamennyire minket is meglep, hogy elsők vagyunk.
De ha már ott vagyunk az élen, nem szeretnénk sokkal lejjebb adni. Tudjuk persze, hogy lesznek hullámvölgyek, és ne feledjük, a vezetőség a biztos bennmaradást tűzte ki célul, hogy nyugodtabb szezonunk legyen, mint tavaly. Idén az egyik legerősebb fegyverünk, hogy összeállt a védekezésünk, eddig a legkevesebb gólt kaptuk.” Tizenegy meccsen összesen hét gólt szereztek a Vasas ellenfelei, az ezen a listán második Honvéd 10-et kapott.
A csapatnak most 22 pontja van, tavaly 32 kellett a bennmaradáshoz. Remili szerint a cél, hogy télre meglegyen az a pontmennyiség, ami a bennmaradáshoz elég lesz. „Akkor majd újraértékeljük a helyzetet, és akár komolyabb terveket is szőhetünk, lehet majd nagyobbat álmodni.” A Vasas egyébként legutóbb 1977-ben volt bajnok, így az aranyérem – amire az egyik vasasos öt százalék esélyt lát – épp 40 év után jönne össze újra.
Van még egy fontos tényező: Michael Oenning új taktikája. „Ebben a 3-4-3-as rendszerben nem sokan játszanak Európában. A labdakihozatal során sokkal több olyan játékosunk van, aki szervezni tudja a játékot, védekezésben a háromból öt védő lehet, így elég masszívak tudunk lenni hátul is. Támadásban pedig a két szélső védő szinte középpályást játszik. Az én pozícióm, például, sokkal közelebb van a kapuhoz, mint tavaly, ezért több gólpasszt tudok adni, több gólt tudok rúgni” – jegyezte meg Remili, aki arra is figyel, hogy a sok biztatás, gratuláció miatt ne szálljon el a csapat. „Próbáljuk ezeket távol tartani a csapattól, mert az sem jó, ha folyamatosan magasztalnak minket.
A végén már mi is elhisszük, hogy jók vagyunk.
Persze, rá lehet nézni a tabellára, de hétfőtől már a következő célra kell koncentrálnunk. Nem szabad beleélni magunkat, hogy az EL-ben vagy a BL-ben indulhatunk, mert az még nagyon messze van.”
Az előző idény azért is nehéz volt a Vasas számára, mert a feljutás után derült ki, hogy nem 16, hanem csak 12 csapatos lesz a bajnokság. „Éppen ezért szinte jobban örültünk a bennmaradásnak, mint az NB II-es bajnoki címnek. Reálisan a középmezőnyt célozhattuk meg, ami ugye a 10., a pont bennmaradó hely, ezért is volt olyan kemény a szezon.”
Remili szerint azért is kezdhették jól a szezont, mert a nyitókörben az MTK, majd a többi csapat ellen rögtön úgy játszottak, mintha az életük, a majdani bennmaradásuk múlna azon a három ponton. „Ezek után rendre belehergeltük magunkat a győzelembe. Folyamatosan nyertünk, és a végén már ott álltunk, hogy nincs előttünk senki. Még most is furcsa ránézni a tabellára,
tavaly majdnem kiestünk az újságból, most meg mindenki azt mondja rólunk, hogy a Vasas az új Leicester.”
Azt sem felejti, hogy idén nyáron tényleg minden a Vasasról szólt. „Pont egy időben volt az a széria, amikor az olimpián a Vasas-sportolók jól szerepeltek, mi pedig talán épp a harmadik győzelmünket arattuk. Ekkor minden rólunk szólt, nagyon jó érzés volt. Remélem, ki tudjuk majd ezt tolni, és sokáig az élen maradunk.”
Kíváncsiak voltunk, hogyan éli meg a Vasas-sztorit egy légiós. A kanadai Manjrekar James Diósgyőrből igazolt a Vasashoz – előbbi klub utolsó, utóbbi első a bajnokságban. Ezek szerint James jelenti a különbséget? „Nem játszom túl sokat, ezért nem mondanám, hogy ez az igazság” – nevetett a 23 éves középpályás, aki eddig három meccsen 72 percnyi lehetőséget kapott.
James volt egyébként a legoptimistább a megkérdezettek közül. „Én tényleg hiszek abban, hogy megnyerhetjük a bajnokságot.
Őszintén szólva, nincs is kétségem afelől, hogy a miénk lesz az első hely.
Ha ugyanolyan mentalitásban futballozunk a jövőben is, mint eddig, akkor lehet esélyünk az aranyra.”
Ez esetben a Bajnokok Ligáját is célba vehetné a csapat, a légiós legalábbis a BL-szereplést nevezte meg élete nagy álmának. Négy éve futballozik Magyarországon, próbálja elsajátítani a nyelvet, és bár ezúttal angolul nyilatkozott, egyre jobban halad. Ebben nagy segítség számára a magyar barátnője, akivel együtt nézte az Eb-t. „Nagyon szorítottunk Magyarországnak. Több játékost is ismerek a nemzeti csapatból, ezért is nagyon drukkoltam.”
A Vasasnál beengedik az edzésekre a szurkolókat is, tucatnyian figyelték, amint a két részre osztott csapat egyérintős cicázással fejlesztette a gyorspasszos játékot. Egész ügyesek voltak a játékosok, a rekord a 42 érintés volt, vállal, fejjel, sarokkal továbbtett labdát is láttunk.
Az edzést 30 perces futás vezette le. A mérések alapján mindenkinek meg van adva egy ideális pulzusszám, amelyet tartania kell a fél óra alatt, szükség esetén lassítva vagy gyorsítva. A jelek szerint mindenki az eszébe véste, hogy a Vasas-sikerek titka a megfelelő erőnléten alapszik.
A törzsszurkoló-újságíró véleménye
Megkértük Simon Zoltán újságírót, aki hosszú ideje kiemelten foglalkozik a csapattal, írjon arról: szerinte minek köszönheti a fővárosi csapat, hogy 11 kör után a favoritokat mind megelőzve első helyen áll az NB I-ben. „A Vasas évek óta szisztematikusan építkezik. Ehhez kapcsolódik, hogy a Vasas Kubala Akadémiának együttműködési megállapodása van a Siófokkal, olyan fiatalok kerülnek oda, akik még nem férnének be a Vasas első keretébe. Ennek a programnak volt köszönhető például a nagyon fiatal Szivacski Donát előretörése. Fél éve került vissza Siófokról a felnőtt válogatottba is meghívott Osváth Attila helyettesítésére, és olyannyira jól megy neki, hogy azóta gyakorlatilag kirobbanthatatlan a kezdőcsapatból.
A másik fontos tényező, hogy olyan légiósok vannak, akik valóban segítik a csapatot. Felix Burmeister és Kire Ristevski több poszton is bizonyított már a védekezésben, Jevgenyij Pavlov tavaly a góljai mellett tizenegyeseket harcolt ki, a legújabb szerzemény, Mahir Saglik termetében, stílusában és játékában is Kenesei Krisztián méltó utódja. A rutinos játékosokra, Czvitkovics Péterre, Remili Mohamedre szintén felnézhetnek a fiatalok, de ilyen személyiség Debreceni András és Vaskó Tamás is.
A kapus Vukasin Polekszics leigazolása is főnyeremény volt. Ameddig nem sérült meg, a csapat legjobbja volt, nagyon jó barátságba került Nagy Gergellyel és a többi tehetséges kapussal a klubnál, akik elleshették tőle a legfontosabb dolgokat edzéseken és meccseken, Nagy Gergely, amióta Polekszics kiesése miatt visszakerült a kapuba, élete formájában van. A csapatszellem nagyon erős, amikor Polekszics kiesett a Fradi elleni mérkőzésen, a győztes gólt szerző Pavlov a televízió nyilvánossága előtt üzenve kívánt a társaival együtt felépülést a kapusnak.
A Vasas több taktikai felállásban képes védekezni. Korcsmár, Debreceni, Vaskó, Burmeister és Ristevski egyaránt kiemelkedő képességű középső védő, Közülük Burmeister, Korcsmár és Ristevski a széleken is bevethető, Korcsmár szűrőként is. A szélső védők, Szivacski és Osváth, illetve a túloldalon Hangya rengeteget képesek futni, jól adnak be. Vida Máté és Berecz Zsombor a válogatott kapuját ostromolja, a szintén fiatal Ádám Martinnak megtalálták a posztját és a pontos feladatkörét, már 5 gólnál tart.
Michael Oenningnek az az előnye, amit a hátrányának tippeltek a kinevezésekor. Egyetemi válogatottnál dolgozott Németországban, így remek pedagógus, hisznek neki a játékosok. Jól szól a fiatalokhoz, a sérülésből visszatérni igyekvőkhöz, a rutinosabbakhoz és a kollégáihoz. A stábja olyanokból áll, akik magyar szinten kiemelkedő tudású és dörzsölt játékosok voltak. Vancsa Miklós ügyvezetőre, Keresztúri András technikai vezetőre, Kecskés Zoltán pályaedzőre, Ferenczi István erőnléti edzőre felnézhetnek a játékosok és hallgathatnak is rájuk, mert ismerik a futballisták élethelyzeteit a pályán és azon kívül is.”