Atletico Madrid's Argentinian coach Diego Simeone gestures during the Spanish league football match between Club Atletico de Madrid and Real Madrid CF at the Wanda Metropolitano stadium in Madrid on September 28, 2019. (Photo by OSCAR DEL POZO / AFP)
Vágólapra másolva!
Az Atlético Madrid az évezred elején még a másodosztályba is visszaesett. Innen csak felfelé vezetett az út a 117. születésnapját ünneplő klubnak.
Az Atlético Madridot 1903. április 26-án alapították. Tíz bajnoki címével a La Liga történetének harmadik legeredményesebb csapata a Real Madrid (33) és a Barcelona (26) mögött.
A madridiak voltak az 1936 és 1939 közötti spanyol polgárháború utáni első két spanyol bajnoki szezon aranyérmesei.
A címvédés további egy alkalommal jött össze a kisebbik fővárosi együttesnek: 1950 után 1951-ben is első helyen tudtak zárni, ahogyan 1966-ban, 1970-ben, 1973-ban és 1977-ben is. Ennek a csapatnak volt az emblematikus figurája Luis Aragonés, aki a spanyol válogatott szövetségi kapitányaként 2008-ban Európa-bajnoki címig vezette együttesét.
Az 1987 és 2003 közötti időszakban az Atlético megjárta a mennyet és a poklot is. Hogy ezt az időszakot jobban megértsük, az HBO GO-n megnézhető Az úttörő című sorozatot ajánljuk, ami az elmúlt évtizedek egyik legmegosztóbb közszereplőjéről, a spanyol politikusról, futballmogulról és ingatlanmágnásról, Jesús Gilről szól.
Gil volt a madridiak elnöke azokban az években, amikor 1996-ban hatalmas bravúrral megnyerték kilencedik bajnoki trófeájukat, hogy aztán az 1999-2000-es idény után a másodosztályban találják magukat.
A visszajutás nem is sikerült csak második kísérletre. Azóta a klub folyamatos felfelé ívelő tendenciát mutat. Költségvetése és profizmusa alapján egyre közelebb jár ahhoz a szinthez, amit a Real és a Barca képvisel Spanyolországban.
Ha csak a klub új otthonát, az azóta elbontott, korábbi elnök nevét viselő Vicente Calderón Stadiont leváltó, Madrid egyik külső kerületében felépített Wanda Metropolitanót nézzük, ebben a két nagy előtt jár.
Mióta ismét stabil lábakon áll a klub, olyan támadók fordultak meg az Atlétiben, mint Fernando Torres, Sergio Agüero, Diego Forlán, Radamel Falcao, Diego Costa vagy Antoine Griezmann.
Mégis Diego Simeone az, akit a 2014-es La Liga-győzelem és a két Bajnokok Ligája-döntő kapcsán elsőként meg kell említenünk: az argentin mester egy olyan filozófiát rakott össze, amiben a játékosok képesek meghalni egymásért a győzelemért.
A játék, amivel a sikereket eléri a Simeone-csapat, nem a leginkább szemet gyönyörködtető, az elért eredmények alapján mégis azt lehet mondani, hogy a világ legerősebb csapatai közé emelte az Atlético Madridot.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!