A mérkőzés legjobbjának a győztes gólt fejelő Kingsley Comant választották, aki 24 éves korára már 20 trófeát nyert – köztük német, olasz és francia bajnoki címet is –, de minden bizonnyal a vasárnap este begyűjtött BL-serleg kerül majd a legbecsesebb helyre.
„Rendkívül boldog vagyok, elképesztő ez az éjszaka, de nem csak a klubnak, hanem a szurkolóknak is.
Szerettem volna jó meccset játszani, de nem azért, hogy a korábbi csapatom ellen bizonyítsak, hanem mert 100%-ig bayerenes vagyok. Persze, sajnálom a PSG-t, hiszen Párizsban születettem, és játszottam is a csapatban
– kezdte az értékelést Kingsley Coman, aki az egyenes kieséses szakaszban legutóbb a Chelsea elleni februári nyolcaddöntőben volt kezdő.
Az elejétől kezdve megpróbáltuk irányítani a meccset, tudtuk, hogy veszélyesek lesznek a kontratámadásaik. A párizsiak nagyszerű meccset játszottak, akárcsak mi. Szuper döntő volt" –
tette hozzá a 22-szeres francia válogatott szélső.
A Bayern München az FC Barcelona után a második csapat Európában, amely kétszer triplázott, ugyanis 2013 után idén is megnyerte a BL mellett a hazai bajnokságot és kupaküzdelmet.
„Nem találok szavakat. Büszke vagyok a csapatban. Amikor novemberben elkezdtük a közös munkát, mindenhol azt írták, hogy bajban a Bayern. De az elmúlt 10 hónap szenzációs volt. A sikerhez sokan hozzátettek, következetesen jártuk az utunkat. A legfontosabb a jó hangulat megteremtése és az egymás iránti bizalom volt. Óriási fejlődésen mentünk keresztül, a játékosok pedig egyre inkább felnőttek a feladathoz. Mindenki kiemelkedő volt, büszke vagyok a fiúkra. A szurkolók is óriási támogatást nyújtottak a korábbi meccseinket, remélem, hamarosan előttük is játszhatunk. Nagyon sok embernek köszönetet kell mondanunk ezért a sikerért. Már télen is láthatta mindenki, mennyire elszánt a csapatom, egy edző mindig erre vágyik.
Rendkívül magas tempójú mérkőzés volt, amelyet mindkét csapat megnyerhetett volna. Manuel Neuer a világ legjobb kapusa, többször is ő tartott minket meccsben.
Nagyszerűen játszott a csapat, pedig a meccs előtt sokan féltettek minket attól, hogy fogjuk megoldani a védekezést a PSG támadói ellen" – kezdte az értékelést a Bayern München novemberben kinevezett edzője, Hans-Dieter Flick, aki még csak 36 meccsen irányította a német rekordbajnok, de máris történelmet írt.
Az 55 éves tréner ezt követően a mérkőzés emberének választott Kingsley Comant méltatta.
Ebben a szezonban talán végleg kilépett Franck Ribéry és Arjen Robben árnyékából. Kingsley hihetetlenül tehetséges, és ma megmutatta, hogy képes gólt is szerezni.
A játékosaim addig buliznak a döntő után, ameddig akarnak, akkor van joguk csak örülni, amikor nyernek valamit" – tette hozzá Flick, aki végezetül elmondta, hogy Thiago Alcantara, csapat spanyol válogatott középpályása maradni fog Münchenben, és mégsem igazol a Liverpoolhoz.
Az UEFA Comannak adta a mérkőzés embere díjat, azonban a meccs hőse Manuel Neuer volt, aki elképesztő védéseket mutatott be, és megakadályozta abban a PSG-t, hogy megdöntse a Real Madrid gólrekordját. A franciák ugyanis a legutóbbi 34 Bajnokok Ligája-mérkőzésükön mindig tudtak gólt lőni, ezzel pedig az elődöntőben beállították a Real Madrid 2011 és 2014 között felállított rekordját.
„Nem könnyű szavakba önteni azt az érzést, amit a lefújás után éreztünk. Erről álmodtunk mindannyian.
Nem voltunk elég nyugodtak, a támadójátékunk ezért nem volt az igazi, talán hiányzott az önbizalom is, de mindenki hozzátette a magáét a csapat teljesítményéhez.
Egyetlen másik csapatban sem élveztem ennyire a játékot, mint ebben" – nyilatkozta a 34 éves Manuel Neuer, aki Peter Schmeichel és Iker Casillas után a harmadik kapus lett, aki csapatkapitányként emelhette magasba a BL-serleget.
„Szeretném megköszönni azoknak, akik bíztattak.
Ki gondolta volna, hogy egy fiú Kanadából Bajnokok Ligáját nyerhet. Ha valaki ezt mondja két éve, kinevetem. De ez is bizonyítja, hogy az álmok valóra válhatnak.
A történetemmel másokat szeretnék inspirálni" – nyilatkozta a 18 éves Alphonso Davies, aki másfél éve még az MLS-ben szereplő Vancouver Whitecaps játékosa volt.
A Coman gólja előtti beadás Joshua Kimmich-től érkezett. Ha francia végleg kilépett Ribéry és Robben árnyékából, akkor a német védőről is elmondható, hogy hamarosan olyan klublegenda lehet, mint az elődje a jobbhátvéd poszton, a 2013-as triplázó csapat kapitánya, Philipp Lahm.
„Az elejétől kezdve bíztunk magunkban, éreztük, hogy együtt van a csapat. Ha valaki hibázott, a másik azonnal kisegítette, ez pedig a verhetetlenség érzését keltette bennünk.
November óta mindenkit sikerült legyőznünk, úgyhogy az önbizalmunkkal nem volt probléma.
Ez karrierem legszebb napja, amikor elnyersz egy ilyen nagy trófeát, a pályán a testvéreiddel együtt, rájössz, hogy ez a maximum, amit kívánhatsz" – mondta a 25 éves játékos, aki az BL-idei szezonban 28 helyzetet alakított ki a csapattársainak, többet, mint bárki más.
A Bayernben az idei szezonban Robert Lewandowski volt a legnagyobb sztár a gólrekordjai miatt, de szintén a csapat egyik legjobbja colt Thomas Müller, aki 14 góllal és 26 gólpasszal zárta a szezont.
„Mindannyian tudtuk, mi lesz a szezonunk vége,
nincsenek titkok, csak folyamatosan fejlődni kell. Nyilvánvaló, hogy remek játékosok alkotják a Bayernt, megvan bennünk a megfelelő szellemiség, felkészültek a srácok arra, hogy szenvedniük kell a sikerért – értékelt a világbajnok német támadó, aki Hansi Flick mágiáját is megmagyarázta. – A vezetőedző hozza a döntéseket, ő a felelős mindenért. Amikor jól dönt, ő a legjobb, amikor nem, akkor a leggyengébb láncszem" – tette hozzá Müller.
A mérkőzés forgatókönyve hasonlóan alakult, mint a Bayern München Olympique Lyon elleni elődöntője. A németek adogattak, komoly helyzeteket viszont jó ideig csak a franciák tudtak kialakítani, és ha tudtak volna egy gólt lőni, biztosan egész más mérkőzést látunk. Hasonló véleményen volt a PSG edzője, Thomas Tuchel is, aki úgy érzi, hogy ha csapata lőtte volna az első gólt, akkor 1-0-ra ők nyerik a meccset.
„Mindent beleadtunk, kitettük a szívünket-lelkünket, mindent megtettünk a győzelemért. Egy döntőben csak ez számít, semmi más, de az eredmény nem csak rajtunk áll. Korábban is úgy gondoltam, az első gól eldöntheti a mérkőzést, ennyi volt a különbség két szupercsapat között. Büszke vagyok, mert remek mentalitással játszottunk az utóbbi meccseinken, ez minden, amit egy edző kérhet. Csalódott vagyok, de azért nem annyira.
Csak az első gólunk hiányzott. Biztos vagyok benne, ha mi lőjük az elsőt, akkor mi nyerjük meg a meccset 1-0-ra. Nem voltunk elég pontosak a kapu előtt. Mindenki azt szeretné, hogy Mbappé és Neymar mindig gólt lőjön, de ezt képtelenség elvárni tőlük.
Neymarra nagyon büszke vagyok, mert önmagához képest másfajta játékot játszott, és elképesztő mentális erőről tett tanúbizonyságot. Mbappénak nagyon nehéz volt, mert a sérülése miatt rengeteg edzést kihagyott, így az is csoda, hogy velünk lehetett. Az elmúlt hetekben mindent megmutattunk, ami ahhoz szükséges, hogy címeket nyerjünk. A labdarúgásban el kell fogadni, hogy olyakor a szerencse is közrejátszhat. Volt esélyünk, de nem tudtuk kihasználni, így nem foghatjuk másra a vereséget" – értékelt a lefújás után a PSG edzője.
A PSG volt a 41. csapat, amelyik európai kupadöntőt játszhatott. A legutóbb hat csapat, amely újoncként jutott be a döntőbe, vesztett. Legutóbb a Borussia Dortmundnak sikerült finálés újoncként BL-döntőt nyerni, 1997-ben a Juventus ellen.
„Mindent megtettünk a győzelemért. Volt is öt-hat helyzetünk, míg nekik csak kettő-három, mégis ők szereztek gólt a második félidőben. Most pocsékul érezzük magunkat, mert tudjuk, hogy a klub történetében mennyire fontos lett volna ez a győzelem, nem beszélve a szurkolóinkról, akik nagyon megérdemelték volna a sikert.
Nagy tetteket vittünk véghez a szezonban, hiszen négy trófeát nyertünk és eljutottunk a Bajnokok Ligája-döntőbe is, ahol nem érdemeltünk vereséget. Megpróbálunk jövőre visszatérni a döntőbe, nem fogjuk a kukába dobni azt, amit elértünk.
Nehéz lesz ezek után elaludni, nehéz most megszólalni is, de felépítettünk valami nagyon fontosat" – nyilatkozta a meccs után a spanyol Ander Herrera, aki tavaly nyáron ingyen a Manchester Unitedtól.
„Most szomorú vagyok. Ez volt az utolsó meccsen a PSG-ben. Elnézést kérek a szurkolóktól, és szeretnék köszönetet mondani azért a sok szeretetért, amit kaptam.
Még három-négy évig szeretnék játszani, és ott akarok lenni a 2022-es katari világbajnokságon, de biztosan visszatérek Párizsba egy másik szerepkörben"
– nyilatkozta a lefújás után a csapatkapitány Thiago Silva, aki nyolc évvel ezelőtt érkezett Párizsba, és 25 trófeával távozik 315 meccsel a háta mögött.
„Egy döntőt megnyerni kell, nem részt venni rajta,
és mi nem tudtunk győzni. Egyrészt büszkék lehetünk magukra, senki sem hitte volna, hogy eljutunk idáig, csak mi bíztunk magunkban. Másrészt azért csalódottak is vagyunk, mert az ember mindig többre vágyik, de így kell folytatnunk a jövőben. Áldozatokat kell hoznunk, ahogy azt az egész szezon során tettük, és már most arra gondolunk, mit kellene jobban csinálnunk" – értékelt a brazil Marquinhos, aki minden bizonnyal meg fogja örökölni a csapatkapitányi karszalagot honfitársától, a 35 évesen távozó Thiago Silvától.
Bajnokok Ligája, döntő:
Bayern München (német) - Paris Saint-Germain (francia) 1-0 (0-0)
Lisszabon, zárt kapuk mögött, v.: Daniele Orsato (olasz)
Bayern München: Neuer - Kimmich, Boateng (Süle, 25.), Alaba, Davies - Gnabry (Coutinho, 68.), Goretzka, Müller, Thiago (Tolisso, 86.), Coman (Perisic, 68.) - Lewandowski
Paris Saint-Germain: Navas - Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat (Kurzawa, 80.) - Paredes (Verratti, 64.), Marquinhos, Herrera (Draxler, 72.) - Di María (Choupo-Moting, 80.), Mbappé, Neymar
Gólszerző: Coman (59.)
sárga lap: Davies (28.), Gnabry (52.), Süle (56.), Müller (94.), illetve Paredes (52.), Neymar (81.), Silva (83.), Kurzawa (86.)
Végül jöjjön néhány különlegesség a 2020-as Bajnokok Ligája-döntőről:
Az Európai Szuperkupáért szeptember 24-ére kiírt mérkőzésen az Európa-ligában győztes Sevillával találkozik a bajor együttes a budapesti Puskás Arénában.