Amikor télen megérkezett a Chelsea-hez Thomas Tuchel (és Lőw Zsolt) a legtöbben még azzal voltak elfoglalva, hogy a klubikont, Frank Lampardot sajnálták, amiért mennie kellett és nem kapta meg az időt, hogy bizonyíthasson. Mindenki tudta, hogy Roman Abramovics, a Chelsea tulajdonosa nem elégszik meg az ígéretekkel, azonnali eredményeket vár.
Nyáron alaposan bevásárolt a Chelsea, érkezett Hakim Ziyech, Timo Werner, Ben Chilwell, Kai Havertz, Thiago Silva, később pedig a kapuba Edouard Mendy is. A játékosmennyiség ellenére az eredmények nem, vagy csak ritkán jöttek, Abramovics pedig lépett és lecsapott a PSG-től kirúgott Tuchelre.
A váltás eddig bejött, Tuchel klubrekordot döntött azzal, hogy első 13 meccsén is veretlen maradt, ráadásul ezek közül kettő BL-nyolcaddöntő volt az Atlético Madrid ellen.
13 meccs, 11 kapott gól nélkül, 9 győzelem, 15 lőtt, két kapott gól, ezen nem kell sokat magyarázni.
A Chelsea egyébként legutóbb hét éve járt ilyen magasságokban a Bajnokok Ligájában, így még értékesebb az a munka, amit Tuchellel folytat a klub. Az Atlético elleni két meccsen nem a szépségről szólt, de ezt talán a szurkolók sem várták. A csapat küzdött, harcolt és berúgta a gólokat a fontos helyzetekben.
Külön örömteli lehet a londoniaknak, hogy a visszavégón a Havertz-Werner-Ziyech trió hozta össze a csapat első gólját, azaz a súlyos pénzekért érkezett játékosok kezdik felvenni a ritmust, ami a jövőre nézve is igen bíztató lehet. Emerson beállása után, élete első BL-góljával pedig csak az i-re tette fel a pontot.
„Fantasztikus eredményt értünk el, a csapat nagyon keményen dolgozott végig. A kispadon és a lelátón is mindenki együtt élt a játékkal, megérdemeltük a továbbjutást Az Atlético magasan védekezett, ezért főleg a kontráink voltak veszélyesek. Az első gól után magabiztosabbak lettünk, több lehetőségünk is volt a második gólra, de sokat kellett szenvednünk a második félidőben.
Fel voltunk készülve mindenre, hogy megtegyük mindent a továbbjutásért, megérdemelten nyertünk. Több hiányzónk is volt, mégis sikerült kapott gól nélkül nyernünk, a csapatmunka kiemelkedő volt, mindenki küzdött, de kellett egy jó kapus és egy kis szerencse is. Tudtuk, hogy fizikálisan nagyon kemény az Atlético ellen, de a Premier League-ben edződünk, így cseppet sem ijedtünk meg az ellenféltől.
Tudtuk, hogy sokat kell majd védekeznünk, de élveztük a harcot" – mondta a Chelsea edzője, Thomas Tuchel.
Az Atlético Madrid egyelőre nem lehet büszke a 2021-es évére. Búcsú a BL-ben a nyolcaddöntőben, kiesés a harmadosztályú Cornella ellen a kupában, három győzelem az utolsó tíz meccsen és már csak négy pont a madridiak előnye a bajnokságban a Barcelona előtt. Kérdés, meg tud-e még újulni Diego Simeonéval a csapat, ugyanis a Chelsea ellen két meccsen csak szenvedett az Atlético.
„Gratulálnunk kell az ellenfélnek, mert ma jobb volt.
Az első meccs sokkal kiegyenlítettebb volt Bukarestben, de ma annak ellenére, hogy küzdöttünk, nem tudtunk mit kezdeni az ellenféllel. Próbáltunk nyomást helyezni rájuk, de valahogy mindig kijöttek belőle és ellentámadásba lendültek. Mi nem tudtunk úgy támadni, ahogy szerettünk volna, de próbálok a pozitívumokra koncentrálni, Joao Félix például jól játszott, a második félidőben Saúl is, de Giménez és Savic is jól teljesített" – mondta a meccs után sportszerűen Diego Simeone.
„Az az igazság, hogy ez nem a mi napunk volt. Nagyon készültünk, szerettünk volna továbbjutni, de valami mindig balul sült el. Az első meccs nem jól alakult, a másodikon pedig hiába nyomtunk, az ellenfél így megtalálta a területeket. Próbáltunk váltani, de az sem sikerült. A piros lap után kicsit feladtuk, majd jött a második gól. Nem szabad sokáig keseregnünk, a bajnokságban remekül állunk, szeretnénk elérni a célunkat és megnyerni a bajnokságot. Vasárnap az Alavés ellen újra nyerni kell" – mondta Koke.
A meccsnek volt még egy érdekes jelenete, amikor Simeone lecserélte Suárezt, az uruguayi nem volt túl boldog, hiszen még csak az 59. percben jártunk. Az argentin mester megvédte a csatárt, azt mondta, hogy teljesen normális, ha egy focista játszani akar. Ugyanakkor a csapatnak vannak más játékosai és taktikai elemei is, és olykor ezekre is szükség van."
Azt még sem mondhatta Simeone, hogy azért cserélte le az uruguayit, mert 25 idegenbeli BL-meccs, azaz 2015 szeptembere óta nem tudott gólt szerezni.
A meccs után mindkét vezetőedző beszélt arról a jelenetről, amikor Azpilicueta a tizenhatoson belül lerántotta Carrascót, de a játékvezető nem ítélt büntetőt. Simeone sportszerűen elmondta, hogy nem szeretne a játékvezetőkkel foglalkozni, mert a történtek ellenére megérdemelten jutott tovább a Chelsea. Tuchel szerint Azpilicueta megijedt, mert röviden passzolta hátra a labdát, de a német edző azt is hozzátette, hogy ő is megijedt a vonal mellett, de megnyugodott, hogy nem fújt tizenegyest az olasz játékvezető.
Ritka egy olyan Bajnokok Ligája nyolcaddöntő, ahol a második meccset lejátszani nincs sok értelme (idén nem ez volt az egyetlen ilyen), de a Bayern-Lazio pont ilyen volt.
Az első meccsen 4-1-re nyertek a bajorok, a másodikat Manuel Neuer nélkül is hozták 2-1-re, így 6-2-es összesítéssel robogtak a legjobb nyolc közé, tovább nyújtva a csapat veretlenségi szériáját 19 találkozóra.
Ezzel a sikerrel Hansli Flick tovább őrzi kivételes rekordját, még soha nem kapott ki vezetőedzőként egyenes kieséses BL-meccsen beleértve a BL tavalyi döntőjét is.
„Fontos volt, hogy ezt a meccset is megnyerjük. Megérdemelt volt a sikerünk, és értékes is, mert a Lazio remekül védekezett. Kicsit szomorú vagyok a kapott gól miatt, de annak
örülök, hogy úgy játszottunk, ahogy azt elképzeltem.
Reméljük, hogy jó ellenfelet kapunk és két újabb jó meccs vár ránk. Nyugodtan várjuk a sorsolást és boldogan, hogy újra a negyeddöntőben lehetünk. Örülök, hogy újabb győzelemmel koronáztuk a remek római teljesítményünket, megérdemelten jutottunk tovább" – mondta Flick.
„A meccs előtt eldöntöttük, hogy mindent beleadunk. Sokszor láttunk már meglepetéseket a BL-ben és a Lazio nem rossz csapat. Komolyan vettük a visszavágót, és meg is nyertük. Örülök, hogy én is gólt szereztem, nem mindennapi, hogy az első labdaérintéséből gólt lő valaki" – mondta Eric Choupo-Moting.
„Az első meccs után össze kellett szednünk magunkat. Összességében elégedett vagyok a csapatommal, emelt fővel távozhatunk a sorozattól. Veretlenek maradtunk a csoportmeccseken. Az egyetlen, amit bánok, az a Bayern elleni első meccs, de Európa és a világ legjobb csapata ellen szerda este nem vallottunk szégyent. Tudjuk, hogy vannak olyan csapatok a sorozatban, amelyekkel nem tudjuk felvenni a versenyt, a Bayern pedig egy közülük. A célunk a nyolcaddöntő volt, ezt veretlenül elértük, büszke vagyok arra, amit Európában mutattunk. Mentálisan kell még sokat fejlődnünk, megmutatta a Bayern, hogy hova lehet még eljutni, szeretnénk közelebb kerülni hozzájuk. Nem szabad elfelejtenünk, hogy
a Lazio 13 év után szerepelt újra a Bajnokok Ligájában és 20 éve nem jutott tovább a csoportjából, így ez nagy dolog nekünk.
Szeretnénk jövőre is visszatérni" – mondta Simone Inzaghi a Lazio edzője.
Amire viszont nem lehetnek büszkék az olaszok az az, hogy a BL történetében mindössze hatodik alkalommal, nem lesz olasz csapat a legjobb nyolc között, legutóbb erre 2016-ban volt példa.
Végül jöjjenek a játéknap érdekességei:
Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, visszavágók:
Chelsea (angol)-Atlético Madrid (spanyol) 2-0 (1-0)
gólszerző: Ziyech (34.), Emerson (94.)
kiállítva: Savic (82. - Atlético Madrid)
Továbbjutott: a Chelsea kettős győzelemmel, 3-0-s összesítéssel.
Bayern München (német)-SS Lazio (olasz) 2-1 (1-0)
g.: Lewandowski (33. - tizenegyesből), Choupo-Moting (73.), illetve Parolo (82.)
Tj.: a Bayern München kettős győzelemmel, 6-2-es összesítéssel.
A legjobb nyolc mezőnye tehát: Bayern München, Borussia Dortmund, Chelsea, Manchester City, Liverpool, Paris Saint-Germain, Porto, Real Madrid. Sorsolás március 19-én, pénteken.