Pep Guardiola arra készült, hogy fennállása során először vezesse a Bajnokok Ligája döntőjébe a Manchester Cityt, valamint,
hogy kritikusainak bebizonyítsa, hogy nem csak a Barcelonával képes megnyerni a legfontosabb európai kupasorozatot.
A katalán szakember – szinte hihetetlen, de – 2011 óta nem járt a BL döntőjében, akkor a Barcelonával tudott győzni. Az elődöntős mérlege nem valami fényes, hiszen hét próbálkozásból csak kettő végződött fináléval (majd BL-győzelemmel), de immár nyolcadik elődöntője így is BL-rekordnak számít holtversenyben José Mourinhóval.
A PSG-nek egy korai gól adhatott esélyt, hogy ledolgozza a hátrányát, de az egy gól nem gól örökzöld közhely ebben az esetben nagyon is igaz volt, hiszen a franciáknak legalább kettőt kellett rúgniuk, vagy kettővel kellett nyerniük. Az viszont kiderült múlt szerdán, hogy hiú ábránd abban bízniuk, hogy majd szépen megkontrázzák a kinyílió angolokat – ez ugyanis nagyon nem jött be Párizsban: a City 0-1-nél is ugyanolyan higgadtan, magát egy cseppet sem zavartatva játszott, mint 0-0-nál, és ezzel a stílussal szép lassan felőrölte a PSG-t.
Ezúttal pedig még az sem jött össze Mauricio Pochettino csapatának, hogy a vezető gólt megszerezze, ehhez elméletben a hatodik percben járt a legközelebb, de Kuipers játékvezető a videozás után nagyon helyesen nem adott nekik tizenegyest.
Percekkel később pedig egy Edersontól, azaz a City kapusától induló akció végén Riyad Mahrez révén néhány érintésből megszerezte a vezetést a Manchester City. Az algériai szélső a Dortmund elleni negyeddöntőben, majd a PSG elleni elődöntő mindkét meccsén eredményes volt, azaz igazi nyerőemberré vált tavasszal Guardiola csapatában. Az meg, hogy Edersontól indult az akció, lehetett volna véletlen is, de akkor nem egy Guardiola-féle csapatról beszélnénk.
Éderson indítása nagyon is tervezett volt, tudjuk róla, hogy képes ilyen pontos indításokra, ezt pedig ki is használjuk
– mondta a lefújás után Mahrez.
Ez pedig azt jelentette, hogy a franciáknak csak a hosszabbításhoz két gólt kellett volna rúgniuk. Azonban nem igazán javította az esélyeiket, hogy az idei BL-kiírásban a City még egyszer sem kapot egynél több gólt, egyet is csupán négy mérkőzésen az előző tizenegyből.
A PSG azonban hiába – nincs erre jobb szó – erőlködött, értékelhető helyzetig, sőt kaput eltaláló lövésig sem jutott az első félidőben, és mint később kiderült az egész mérkőzésen. A vádlisérüléssel bajlódó Kylian Mbappé nélkül teljesen veszélytelen volt a City kapujára az a PSG, amelyik Münchenben három, Barcelonában pedig négy gólt rúgott csodálatos támadójátékkal.
A City ellen viszont momentuma sem volt a csapatnak, az ék szerepében pályára lépő Mauro Icardinál az első félidőben még a két kapus is többször ért lábbal a labdába, Angel Di María és Neymar pedig szintén képtelen volt helyzetet kialakítani. Az első 45 percben ugyan a statisztikák szerint többet volt a labda a párizsiaknál (55-45), de ezzel semmire sem mentek.
A második félidőben aztán már a franciák labdabirtoklási fölénye sem volt meg, a City egyértelművé tette, hogy a második gól megszerzésével lezárná a meccset, és erre a 61. percben került sor, amikor egy labdaszerzés után kegyetlen precizitással vitt végig a City egy újabb kontrát.
Az utolsó félórára a PSG teljesen szétesett, Di María mellett akár Diallót és Verrattit is kiállíthatta volna Kuipers játékvezető, de a holland bíró láthatóan nem akarta tönkretenni a BL-elődöntő imidzsét. A Manchester City igazi iskolajátékkal jutott be története első Bajnokok Ligája-döntőjébe, ahol az 1-1-ről induló Chelsea–Real Madrid párharc továbbjutójával találkozik május 29-én Isztambulban.
Ez mindannyiunk és az egész klub sikere. Elmondhatatlanul büszke vagyok. 4-1-el továbbjutni egy olyan csapat ellen, amelyik kiverte a Barcelonát és a Bayern Münchent, nagyon sokat jelent nekünk. Együtt harcoltunk, és most ott vagyunk a Bajnokok Ligája döntőjében - ezek gyönyörű szavak. Az emberek azt hiszik, hogy ez olyan könnyű. Számunkra ez jelenti a gyümölcsét annak a munkának, amit az elmúlt négy vagy öt évben elvégeztünk. Ezek a srácok minden egyes napon tudták mi a céljuk
– mondta Guardiola, aki szerényen elhallgatta saját, nehezen kisebbíthető szerepét. Pedig az az ő érdeme, hogy a csapata így védekezik, hogy Ilkay Gündogan talán élete leggólerősebb formájában focizik, hogy a 20 éves Phil Foden vezéregyénisége lehet a csapatnak, és, hogy azok a játékosok, akik korábban a győzelmeket szállították (Gabriel Jesus, Raheem Sterling, Fran Torres, Sergio Agüero) most zokszó nélkül állnak be az utolsó 10-15 percekre.
"Egy sheffieldi srác számára ez maga a valóra vált álom, komolyan beleborzongok" – mondta meghatódva a City védője, Kyle Walker.
A Paris Saint-Germain argentin vezetőedzője, Mauricio Pochettino igyekezett a pozitívumokat is megtalálni a kedd esti mérkőzésben.
Úgy játszottunk, ahogy elterveztük, helyzeteket dolgoztunk ki és domináltunk, ami nem egyszerű a Manchester City ellen. Nem sok csapat mondhatja el, hogy képes erre.
De a focihoz kell egy kis szerencse is, de végeredményben kíméletlen volt a City. Akkor lőtték a(z első) gólt egy hosszú indításból, amikor beszorítottuk őket. Gratulálok a Manchester Citynek, fantasztikus szezonjuk van. Pep pedig hihetetlen munkát végzett az elmúlt hat-hét évben, mióta ott van."
Itt már muszáj vagyunk leírni: Guardiola 2017-ben vette át a Manchester City irányítását, azaz az idei a negyedik szezonja a klub élén.
Pochettino kiemelte, hogy a két mérkőzésen összesen mintegy 40 percet játszottak emberhátrányban, ami komoly hátrány volt számukra. Az argentin szakvezető külön szólt Mbappé hiányáról is.
"Nem lehet kifogás az, hogy ő nem játszott. Egy csapat vagyunk. Nyilván szerencsétlen dolog, hogy ma nem tudott nekünk segíteni, de mondom, ez nem lehet kifogás, a csapat pedig így is jól játszott."
A legnagyobb francia sportlapok online kiadásainak értékelését már nem sokkal éjfél után olvasni lehetett, és nem bántak kesztyűs kézzel a PSG legnagyobb sztárjával, Neymarral: a France Footballtól 2-es, míg a L'Equipe-től 3-as osztályzatot kapott – egyaránt tízes skálán.
Neymar, ugye ez csak egy vicc volt? Valóban muszáj volt hatszor kapura lőnöd, amikor csak hozzád került a labda? Neymar most megmutatta a sötétebbik oldalát
– háborgott a France Football, hozzátéve, hogy a brazil mindent egyedül akart megcsinálni, mintha Mbappé távollétében elhatározta volna, hogy, ha sikerül megfordítani a meccset, az csakis neki lesz köszönhető.
A lap külön felrója neki, hogy a meccs végén még dulakodásba is keveredett a City-játékosai, majd így summázza az értékelést:
"Neymart ismét az érzelmei irányították. Katasztrofális volt."
A L'Equipe is hasonló véleményen van: "Elvesztett labdák, elvesztett párharcok, veszélyes megoldások, a cselei pedig teljesen hatástalanok voltak, különösen (Kyle) Walkerrel szemben. Kiábrándító."
A La Parisien szerint az első félidőben még elfogadható volt Neymar teljesítménye, a folytatásban azonban emberségből is leszerepelt, miután több City-játékossal is összekülönbözött.
A City végeredményben 12 meccséből 11-et megnyerve, mindössze 4 gólt kapva (azt is négy meccsen) masírozott be a döntőbe, és a Bayern München 2020-as győzelme után jó esélye van rá, hogy szintén veretlenül hódítsa el a trófeát.
Végezetül lássuk az elődöntő érdekesebb statisztikáit:
Szerdán este 21 órakor rendezik a Chelsea-Real Madrid elődöntőt. Ott 1-1-ről indul a visszavágó.