A labdarúgó-világbajnokságok 92 éves történetében példa nélküli sorsolást tartottak, ugyanis a 32 kiadó helyből egyelőre csak 29 kelt el, további három a koronavírus-járvány, valamint az ukrajnai háború következményeként a tervezettnél jóval hosszabbra nyúló selejtezősorozat miatt kérdőjeles. A három kiadó helyre még nyolcan pályáznak, a mezőny pedig csak június 14-én lesz teljes, pont aznap, amikor 2018-ban az oroszországi vb-n már a nyitómérkőzést rendezték.
A még ki nem jutottakat a négyes kalapból sorsolták, a többi válogatottat pedig a legfrissebb világranglistán elfoglalt helyezés alapján osztották be négy kalapba. Kivétel volt ez alól a házigazda Katar, amely automatikusan az 1-es kalap első helyére került.
A sorsolásnál fontos volt, hogy az európaiak kivételével azonos zónából érkezettek nem kerülhettek egy csoportba.
A sorsolás lebonyolításából fakadóan most nem jöhetett össze hasonló halálcsoport, mint 2014-ben, amikor három korábbi vb-győztes, Uruguay, Anglia és Olaszország került össze. Ennek ellenére így is születtek izgalmas csoportok.
Az esemény műsorvezetője az angol színész, Idris Elba és a bangladesi újságíró, Resmin Csoduri volt, akiknek a húzásnál olyan legendás labdarúgók segítettek, mint Cafú, Lothar Matthäus, Ali Daei, Bora Milutinovic, Jay-Jay Okocha, Rabah Madzser és Tim Cahill, míg a címvédő Franciaország részéről Didier Deschamps szövetségi kapitány vitte a színpadra a világbajnoki trófeát. A házigazdáktól az 1984-es olimpián részt vett Adel Ahmed Malalla sorsolt.
Az E-csoportban rögtön a nyitókörben Spanyolország-Németország meccset rendeznek, ami azt jelenti, hogy a 2010-es és a 2014-es világbajnok ismét találkozik egymással.
A két elit csapat mellé Japán és a Costa Rica-Új-Zéland interkontinentális pótselejtező győztese kerül.
Ugyancsak klassziskus párosításnak számít a Belgium-Horvátország vagy a Portugália-Uruguay.
Az angolok az amerikai válogatott ellen kezdik meg a szereplést, csakúgy mint az 2010-es vb-n, akkor 1-1-es döntetlen lett a végeredmény. Melléjük csatlakozott Irán és az európai pótselejeztőből kijutó válogatott a B jelű kvartettbe.
A vb-címvédő Franciaországnak van talán a legkönnyebb dolga, amely Dániával, Tunéziával illetve került össze. Hollandiának ugyancsak nem lehet oka a panaszra, amely a házigazda Katarral, az Afrika-Kupa-győztes Szenegállal és Ecuadorral szerepel az A-csoportban.
A világbajnoksára 36 év után kijutott Kanada nevét húzták ki utoljára, amely Belgium, Hotvátország és Marokkóhoz csatlakozott az F-csoportba.
A 2022-es világbajnokság csoportbeosztása:
Érdekesség, hogy amikor Peru kijutott a vb-re, mindig a végső győztessel volt egy csoportban. Ez alapján Franciaország, Dánia vagy Ausztrália örülhet majd. Vagy megszakad a sor.
A világversenyt 2022. november 21. és december 18. között rendezik.