Ahogy minden sportágban, úgy a labdarúgásban is rengetegszer hangsúlyozzák a tisztelet szó jelentőségét. Számtalan olyan esetet láttunk már, hogy egy labdarúgó alázatból nem ünnepelte a gólját korábbi csapata ellen, vagy tisztelettel bánt az ellenféllel. Persze, néha előfordul, hogy a pillanat hevében egy játékos átlépi a határt, és tiszteletlen magatartást tanúsít az ellenféllel vagy a bíróval szemben. Az azonban sokkal ritkább, és meghökkentőbb, amikor azzal mocskolja be a hírnevét valaki, hogy tudatosan, vagy akarata ellenére, de a saját klubját és annak szurkolóit sérti meg a minősíthetetlen viselkedésével. Legutóbb éppen a magyar labdarúgó-bajnokságban fordult elő ilyen botrányos eset.
A Mol Fehérvár jelenleg finoman szólva sincs a legjobb formájában, legutóbb hazai pályán kapott ki a csapat az Újpesttől, így már három mérkőzés óta nyeretlen az NB I-ben.
A sorozatos kudarcok miatti feszültséget aztán a csapat grúz támadója, Bubu Zivzivadze tovább fokozta azzal, hogy a vereség után mezt cserélt riválisával, Vincent Onovóval, majd újpesti mezben a vendégek táborához sétált és kiintegetett a szurkolóknak,
miközben csapattársai a hazai közönségtől kértek elnézést. Mondani sem kell, ez a magatartás nagy felháborodást váltott ki a szurkolók körében, s könnyen lehet, hogy a pofátlan akciójával véget vetett a fehérvári karrierjének.
Zivzivadze tavasszal Újpesten szerepelt kölcsönben, ahol 11 gólt lőtt, és többször is elmondta, mennyire jól érezte magát a Megyeri úton, és szívesen maradt volna még. A játékos tiszteletlen viselkedése egyértelmű jele volt annak, hogy nem érzi jól magát Fehérváron. A frusztráltsága némiképp érthető, hiszen mióta visszatért Újpestről, csak kiegészítő emberként számolnak vele. Az idei szezonban ugyan mind a tíz bajnokin pályára lépett, de csupán háromszor volt kezdő, legutóbb szeptember elején Debrecenben, ahol 1-0-ra kapott ki a szebb napokat is megélt fehérvári csapat.
A példátlan eset után a klub száműzte a 28 éves támadót az első csapat keretéből, a döntést pedig a szurkolók egyöntetűen támogatták. A botrány kirobbanása után nem sokkal Zivzivadze reagált az eseményekre, azzal mentegetőzve, hogy nem tudatos provokációról volt szó, miközben nyilvánvaló, hogy egy ilyen irritáló gesztus kiveri a biztosítékot mindenkinél.
Szeretném tisztázni, hogy részemről ez nem volt sem tudatos gesztus, sem provokáció. Ha bárkit megsértettem ezzel, akkor szeretnék elnézést kérni"
– írta a közösségi oldalán a játékos, aki állítólag a kiemelkedő fizetése ellenére sem érzi magát megbecsülve Fehérváron.
Hogy ezek után mi lesz a grúz válogatott focista sorsa, azt egyelőre nehéz lenne megmondani, de vélhetően a bocsánatkérés nem lesz elegendő. A fehérvári szurkolók körében forrnak az indulatok, így nem lenne meglepő, ha már a télen távozna a klubtól, amelyhez 2023-ig köti szerződés.
Az eset nem példa nélküli a labdarúgás világában. A teljesség igénye nélkül megpróbáltuk összeszedni azokat az eseteket, amikor Zivzivadzéhoz hasonlóan a játékosok nem mutattak tiszteletet a saját csapatukkal, vagy a szurkolóikkal szemben.
Angliában egyáltalán nem elfogadott gesztus a félidei mezcsere, amelyre egyfajta barátkozási szándékként tekintenek. Éppen ezért hajlamosak hatalmas ügyet csinálni egy-egy ilyen esetből. Tíz évvel ezelőtt az Arsenal szurkolói például azért haragudtak meg André Santosra, mert a nagy rivális Manchester United elleni bajnoki szünetében 1-0-s vesztes állásnál elkérte a Robin van Persie mezét, és azzal sétált le az Old Trafford gyepéről. A drukkerek szerint a brazil védő tiszteletlenséget mutatott a klubbal szemben, már csak azért is, mert a holland támadó viharos körülmények között hagyta el a londoniakat a MU kedvéért, ráadásul a meccs elején éppen az ő góljával került hátrányba az Arsenal.
A szurkolók mellett a londoni csapat akkori menedzsere, Arsene Wenger is dühös volt a játékosra.
Nem akarok túl nagy feneket keríteni ennek az egésznek, de már beszéltem vele, és elmondtam, hogy egyáltalán nem tartom helyesnek azt, amit csinált"
- mondta Wenger.
Az eset után Santos azzal indokolta a tettét, hogy
fogalma sem volt róla, hogy helytelen, amit csinál.
"Szeretnék bocsánatot kérni azoktól a szurkolóktól, akiket megsértettem. Nem gondoltam volna, hogy ebből ekkora probléma lesz. Természetesen, ha tudtam volna, akkor nem kértem volna el nyilvánosan Robin mezét" – nyilatkozta a The Sunnak a brazil védő, aki ezután kikerült az Arsenal kezdőjéből.
Mario Balotelli az elmúlt évtizedben számtalanszor hívta fel magára a figyelmet a méretes vagy éppen aprócska balhéival. Gyakran vállalhatatlanul viselkedett, és semmilyen tiszteletet nem tanúsított.
Balotelli negatív személyiséggel rendelkezik, nem tiszteli a klubjait. 2013-ban a Konföderációs Kupán egyáltalán nem segítette a csapatot a brazilok elleni meccsen, kijárt neki az a pofon"
– mondta egykori csapattársáról a Juventus és az olasz válogatott legendája, Giorgio Chiellini.
Volt, hogy darts-nyíllal dobálta meg a csapattársát, vagy összekapott edzőjével, Roberto Mancinivel egy edzésen. Olyan is előfordult, hogy a Manchester City megtiltotta játékosainak, hogy kimozduljanak egy fontos rangadó előtt, de az olasz fenegyerek fittyet hányva klubja kérésének a meccs előtti éjszaka elment bulizni. Ám a közvélemény számára nagyobb tiszteletlenség volt, amikor 2014-ben egy Liverpool-Real Madrid Bajnokok Ligája mérkőzés első félideje után a játékoskijáróban „bratyizott" és mezt cserélt a rivális játékosával, Pepével. A Liverpool akkori edzője, Brendan Rodgers még a szünetben lecserélte Balotellit, bár ezt később a játékos gyenge teljesítményével indokolta, viszont kifejezte nemtetszését is és elfogadhatatlannak minősítette az akciót.
Ez olyasvalami, amit nem szeretnék meglátni. Ilyennek nem lenne szabad megtörténnie. Nem tudom helyeselni és elfogadni sem. Ha valaki mezt akar cserélni, akkor a mérkőzés végén tegye"
– dühöngött Rodgers a meccs utáni sajtótájékoztatón.
Egészen rendhagyó eset történt 2015-ben, ugyanis a brazil Internacional játékosát, Fabríciót azért állította ki a játékvezető, mert a Ypiranga elleni meccsen
a saját szurkolóinak mutatott be, amiért kifütyülték őt. Az már csak olaj volt a tűzre, hogy a brazil középpályás ezután levette a mezét, és a földre dobta.
A klub elfogadhatatlannak minősítette a játékos viselkedését és felfüggesztette, nem sokkal később távozott.
Hasonló eset történt ugyan abban az évben egy Dinamo Zagrab-Molde Bajnokok Ligája-selejtezős mérkőzésen is, amikor is a horvát bajnok játékosa, Paulo Machado a lecserélése közben a középső ujját mutogatta a saját szurkolóinak, amiért kifütyülték őt. A gesztusért azonnali piros lapot kapott, a klubja pedig 110 ezer dollárra büntette meg.
Szörnyű hibát követtem el, és szeretnék bocsánatot kérni a szurkolóktól, az elnöktől, az edzőtől, az egész csapattól és a családomtól is. Csupán egy rossz pillanat volt"
– nyilatkozta az eset után a portugál középpályás a klub honlapján.
A burundi válogatott Saido Berahino pályafutása során jó néhány botrányt okozott, amivel kellemetlen helyzetbe hozta éppen aktuális csapatát. A korábban drogteszten is megbukott játékos szerződését a Stoke City 2018-ban azért bontotta fel, mert miközben betegségre hivatkozva egy hétre eltűnt, letartóztatták ittas vezetésért. Ez azonban már csak az utolsó csepp volt a pohárba, mivel a támadó tiszteletet nem mutatva rendszeresen ellenszegült a klub kéréseinek. Egy 2019-es interjúban egykori csapattársa, Glen Johnson vallott a hozzáállási problémákról.
Az első naptól fogva elkeserítő volt a hozzáállása, és mindennel csak ellenkezett. Ha azt mondták, érjünk oda valahova tíz órára, akkor ő már csak azért is tíz óra után jelent meg. Tiszteletlen volt a klubbal és a csapattársaival szemben is"
– mondta korábban a TalkSPORTnak az egykori angol válogatott védő.
A román válogatottal az 1994-es vb-n negyeddöntőt játszó Florin Raducioiu a pályafutása vége felé a West Ham Unitedben is szerepelt rövid ideig. A csapat akkori menedzsere, Harry Redknapp az 1998-ban írt önéletrajzi könyvében botrányos hozzáállással vádolta az AC Milannal 1994-ben Bajnokok Ligáját nyert játékost, ugyanis azt állította, hogy miközben a csapat a Manchester Uniteddel játszott az 1997-es szezonban, a román focista nem jelent meg a meccsen, s inkább elment a feleségével vásárolni.
El lehet képzelni, milyen hangulatban voltam, amikor egy barátom a meccs másnapján felhívott, és elmondta, hogy előző este látta Raducioiut, amint a londoni Harvey Nichols nevezetű üzletben vásárolgatott a feleségével. Akkor tudatosult bennem, hogy meg kell válnom tőle"
- áll Redknap életrajzi könyvében.
A 40-szeres román válogatott 23 évvel az eset után 2020-ban megszólalt az eset kapcsán és tagadta, hogy bármilyen tiszteletlenséget követett volna el a klubbal szemben.
"Ez a történet nem igaz. Redknapp írt egy könyvet, amiben több rosszat állított rólam, mint jót, pedig jobban örültem volna, ha arról számol be, mennyire keményen próbálkoztam a West Ham játékosként alkalmazkodni az angol futballhoz. Azért, hogy el tudja adni a könyvét, úgy döntött valótlan botrányokról ír. Mindig tisztelettudó voltam, soha nem engedtem volna meg magamnak, hogy vásárolgassak, miközben a csapatom meccset játszik" – fogalmazott Raducioiu, aki pályafutása alatt mind az öt topligában gólt szerzett.
Az egykori angol válogatott védő, Sol Campbell igazi közönségkedvenc volt a Tottenhamnél, így mielőtt 2001 nyarán lejárt a szerződése, a londoni együttes igyekezett megállapodni vele a hosszabbításról. A hírek szerint Campbell lehetett volna a klub legjobban kereső játékosa, és igyekezett megnyugtatni a szurkolókat azzal, hogy egy tévés interjúban kijelentette, maradni fog – aztán néhány nappal később ingyen távozott és alá írt az ősi rivális Arsenalhoz.
Mindezt a Spurs drukkerek a mai napig nem bocsátották meg, és Campbellt a mai napig a valaha volt legnagyobb árulónak tartják. Persze, aligha ő az egyetlen játékos, aki arcátlanul átverte a szurkolókat és a klubját, amely végül nem kapott érte egy centet sem.
2019-ben a Chelsea spanyol kapusa, Kepa Arrizabalaga példátlan tiszteletlenséget mutatott a pályán, amikor a Manchester City elleni Ligakupa-döntő hosszabbításában megtagadta edzője, Maurizio Sarri utasítását és nem volt hajlandó lejönni a pályáról. Az elbukott finálé után a londoni csapat szurkolói egyöntetűen a tiszteletlen kapus távozását követelte.
"Nem vagy méltó a Chelsea-hez. Bocsánatkéréssel tartozol. Takarodj a klubtól".
Kepa, távozz! Szégyenben hagytál minket, te egocentrikus szörnyeteg. Takarodj! Remélem, hogy büntetésből nem látom többet a kezdőben"
- írták a Twitteren a felbőszült szurkolók.
Kepa szerződését végül nem bontották fel, de vélhetően a tanúsított magatartása miatt kikerült a csapatból és az elmúlt két évben minden sorozatot figyelembe véve mindössze 35 meccsen léphetett pályára.
Lamine Diaby-Fadiga esete egészen rendhagyó, ugyanis nem a klubbal, vagy a szurkolókkal szemben mutatott elfogadhatatlan viselkedést, hanem a saját csapattársával szemben. Történt ugyanis 2019-ben, hogy a francia Nice tehetséges támadója ellopta a dán válogatott Kasper Dolberg 70 ezer eurót érő óráját. A lopást maga a játékos is elismerte, azonban az nem derült ki, miért lovasította meg az ékszert. A háttérben vélhetően féltékenység állhatott, mivel Dolberg is azonos poszton szerepelt. A francia élvonalban szereplő csapat a törtétek után azonnali hatállyal felbontotta a Diaby-Fadiga szerződését.
"Semmilyen körülmények között nem fogadhatunk el ilyen tiszteletlen viselkedést. Sportszakmai, erkölcsi és jogi tekintetben sem megengedhető az ilyesmi" - állt a nizzai klub közleményében.