Budapest, 2019. november 14.
A Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. (KKBK) által közzétett fotón a Puskás Aréna 2019. szeptember 6-án. Az új létesítmény, amely a futballmérkőzések mellett többek között koncertek, világkongresszusok rendezésével a turizmust is növeli majd, a korábbi Népstadion helyén épült fel két és fél év alatt, részben hasznosítva annak elemeit. A Puskás Arénát a Magyarország-Uruguay barátságos mérkőzéssel avatják fel november 15-én.
MTI/KKBK
Vágólapra másolva!
Néhány napja még az óév legemlékezetesebb sporteseményeit (köztük természetesen a legmaradandóbb focimeccseket) vettük számba, most viszont már előre kell tekintenünk: összeszedtük, milyen érdekes focimeccsek várnak ránk 2023-ban. Azt természetesen nem tudhatjuk, hogy melyek lesznek a legjobb mérkőzések idén, de azt igen, hogy melyikekre lesz érdemes figyelni!
Mivel páratlan évet írunk, igazán nagy fociesemény nem lesz 2023-ban, sem olimpia. Bár a FIFA a női labdarúgó-világbajnokságot igyekszik legalább olyan fontosnak láttatni, mint a férfit, azért ma még egy 32 csapatos női focivébé nem zajlik akkora érdeklődés mellett, hogy az valódi konkurenciája legyen egy férfi világbajnokságnak.
Lehet, hogy a nemrég véget ért világbajnokság után sokan még nem is nagyon vágynak újabb fociélményre, de az biztos, hogy előbb-utóbb jelentkeznek az „elvonási tünetek" a sportág szerelmeseinél.
Esemény pedig lesz bőven ebben az évben is.
Nemzetközi kupadöntő a Puskásban
Nekünk, magyaroknak az év legkülönlegesebb focimeccse kétségtelenül az Európa-liga döntője lesz a Puskás Arénában, május utolsó napján. Ilyen szintű esemény ugyan már három is volt korábban hazánkban, de ez a mostani egy kicsit más.
A sorozat elődjét VVK-nak hívták, amikor az 1968-as kétmeccses finálé pesti meccsén a Ferencváros 0-0-t játszott a Leeds Uniteddel, egy évvel később az Újpesti Dózsa 3-2-re kapott ki a Newcastle Unitedtől, míg UEFA Kupának nevezték, amikor 1985-ben a Videoton 3-0-ás vereséget szenvedett a Real Madridtól.
Ebben a kupában a negyedik döntő lesz Magyarországon,
ezúttal már egymeccses, és vélhetően nem szerepel majd benne magyar csapat. Persze most még nem kizárt, hogy igen, hiszen a Ferencváros ott van az Európa-ligában a legjobb 16 között. Az lenne csak az igazi fociünnep, ha a budapesti El-fináléban pályára lépne a magyar gárda. Az nemcsak az idei év legfontosabb focimeccse lenne egy honi drukker számára!
Három párharcot kellene nyernie a Ferencvárosnak, hogy eljusson Budapestről Budapestre, és ezúttal még azt sem kell írni, hogy eljusson a Népligettől a Puskás Arénáig, ugyanis a
tavaszi El-meccsét (meccseit?) az 1965-ben VVK-t nyerő klub a legnagyobb stadionunkban rendezi.
Az első (remélhetően nem egyetlen) magyarországi tavaszi találkozójára március 16-án kerül sor. Az csak a február 24-i sorsoláson derül ki, hogy ki lesz az ellenfél. Ugyanis addig a BL-csoportok harmadikjai, és az El-csoportok másodikjai még
ádáz csatát vívnak azért, hogy egyikük megmérkőzhessen a Fradival.
Jó ezt így leírni!
Ha a magyar bajnok március 16-án késő este is még versenyben lesz a sorozatban, akkor két még fontosabb meccs vár rá áprilisban, és a további lehetséges menetrend most babonából ne is kerüljön szóba. A lényeg, hogy az előttünk álló év minimum három nagyon érdekfeszítő Európa-liga-találkozót tartogat nekünk, de ezek előtt még sor kerül a világ futballjának egy nagy találkozójára.
Klubvilágbajnokság és Bajnokok Ligája
Február 11-én rendezik ugyanis Marokkóban a klubvilágbajnokság döntőjét, ha érvényesül a papírforma, akkor a Real Madrid és a brazil Flamengo részvételével. Bár lehet, hogy a marokkói klubcsapat ugyanúgy elékerül a finálé előtti szakaszban a spanyolnak, vagy a brazilnak, ahogy a vb-n a marokkói nemzeti tizenegy a két ország legjobbjainak. Az biztos, hogy a vb-n elődöntős marokkói válogatott keretéből hárman is a Wydad Casablanca focistái, de lehet, hogy mind a Realnál, mind a Flamengónál azt mondják erre:
egyszer volt Casablancában kutyavásár,
a döntőben pedig mi szerepelünk majd. A Casablanca elődöntőért vívott meccsén az ellenfél kiléte a január 13-i sorsoláson derül ki, és ekkor tudja meg azt is a világ, hogy továbbjutása esetén a legjobb négy között a spanyol vagy a brazil csapattal játszhat.
Az, hogy a jövő évi hasonló eseményen ki képviselheti majd az európai klubfocit, június 10-én Isztambulban derül ki. Ugyanis a török metropoliszban rendezik a Bajnokok Ligája döntőjét, a szezonba bepaszírozott vb miatt ilyen kései időpontban.
Vélhetően ez lesz az év legnagyobb érdeklődéssel várt focimeccse a világon.
Az biztos, hogy a tavalyi, párizsi döntő párosítása nem fog megismétlődni, hiszen a Real Madrid és a Liverpool már a legjobb 16 között összecsap, február 21-én és március 15-én. És közülük csak az egyik maradhat talpon. A 2020-as finálé sem ismétlődhet meg, ugyanis
a Bayern Münchent és a PSG-t is összehozta a sors.
A 2021-es viszont létrejöhet most is, mert a Chelsea és Manchester City (egyelőre) elkerülte egymást. Bár azt mindkét angol klubnál pontosan tudják, hogy nemcsak távolságra van messze tőlük Isztambul, hanem most még időben is. És nehéz út vezet odáig.
Döntő a Nemzetek Ligájában és fontos selejtezők
Június 14 és 18 között rendezik Hollandiában a Nemzetek Ligája végjátékát, melynek sorsolását január 25-én tartják. A négyes döntőben a vb bronzérmes, Horvátország, a világbajnok Argentínától a negyeddöntőben büntetőpárbajban vereséget szenvedő Hollandia, a nemcsak sportszakmailag, hanem erkölcsileg is csúnyán megbukó Spanyolország, és a vb-ről lemaradó Európa-bajnok, Olaszország szerepel. Utóbbi a magyar válogatottat előzte meg az utolsó pillanatban a csoportkörben, bár – legyünk őszinték! – a két mérkőzés alapján kapitányunk, Marco Rossi honfitársai egyértelműen bizonyították, hogy jobbak nálunk.
Ez az NL-csoportban elért második hely azért még sokat érhet, hiszen ha nem sikerül az Eb-selejtező során a magyar válogatottnak a csoportjában az első két hely valamelyikén végezni, akkor - megint - ezen a sorozaton keresztül vezethetne az út a kontinens legjobb 24 válogatottja közé. Ám ebben a selejtező ötösben meg lehetne szerezni (legalább) a második helyet. Aki nem emlékszik a sorsolásra annak a kedvéért
az ellenfelek: Litvánia, Bulgária, Montenegró és Szerbia.
A sorozat március 27-én a hazai, Bulgária elleni mérkőzéssel kezdődik, és november 19-én, szintén a Puskás Arénában végződik, Montenegró ellen. Tavasszal a már említett magyar-bolgár lesz, nyár elején két további találkozó, míg a többi ötre ősszel kerül sor. A szerbek elleni mérkőzéseket egymás után, a negyedik és ötödik fordulóban rendezik, mondhatnánk, hogy a szeptember 7-i idegenbeli, és a október 14-i hazai meccsek lesznek válogatottunk idei legfontosabb fellépései, de ez - a már említett két továbbjutó miatt - nem feltétlenül igaz, hiszen ha déli szomszédunk ellen egyetlen pontot sem szerez Rossi csapata, akkor is továbbjuthat.
Legfeljebb nem annyira mosolyogva, de kit érdekel ez, ha ott lehet a németországi eseményen!
Vagyis válogatottunk nyolc sorsdöntő meccset játszik idén, azt csak utólag lehet majd kijelenteni, hogy melyek a legfontosabbak.
Az sem mondható most meg, hogy melyek lesznek a továbbjutás szempontjából legérdekfeszítőbb csaták más csoportokban, az biztos, hogy két olyan párharc lesz, amely igazi csemegét ígér.
A B csoportban Hollandia és Franciaország a nyitónapon találkozik először
(majd október 13-án másodszor), míg a C jelű ötösben Olaszország és Anglia mérkőzik meg kétszer (március 23-án és október 17-én). Ezek a mérkőzések lehetnek a legérdekesebbek, de továbbjutásról aligha döntenek, maximum a csoport első és második helyéről.
A férfi focin kívül érdemes még megemlíteni, hogy július 20-tól augusztus 20-ig női világbajnokság lesz Ausztráliában és Új-Zélandon, sajnos Magyarország részvétele nélkül.
A magyar válogatott nyolc mérkőzésen 9 pontot gyűjtve csoportjában negyedik lett,
csak a Feröer-szigeteket előzte meg. Viszont játékvezetőnk lesz az eseményen, a bírótársadalomban jól ismert Vad család tagja, Anita asszisztensként utazik. Nagyapja, István kevésbé, szintén István nevű édesapja sokkal ismertebb bíró volt, míg a bátyja, „Vadkettő" nagyon ismert. Főleg a 2012-es Eb-n az Ukrajna-Anglia mérkőzésen elkövetett hibája miatt, amely utólag mérföldkőnek bizonyult a labdarúgás történetében: ez adta az utolsó nyomós érvet a gólvonal-technológia bevezetése mellett. Reméljük húga csak jó ítéleteket hozva tevékenykedik majd nyáron a déli féltekén!
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!