Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Szoboszlai gólja óriási drámát okozott, egy újonc biztosította be az angol bajnoki címet, botrány tört ki Spanyolországban

Bayern Munich - RB Leipzig Sports --- Bundesliga soccer Horizontal
20 May 2023, Bavaria, Munich: Soccer: Bundesliga, Bayern Munich - RB Leipzig, Matchday 33, Allianz Arena. Leipzig's Dominik Szoboszlai celebrates his goal to make it 1:3. Photo: Tom Weller/dpa (Photo by Tom Weller / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Az európai labdarúgó-topligák az utolsó fordulóikhoz érkeztek, így a legutóbbi játéknapokon a Napoli és a Barcelona után a Manchester City is bebiztosította a bajnoki címét, de a Paris Saint-Germain is lényegében megnyerte a Ligue 1-t. A német bajnokságban azonban az utolsó forduló előtt cserélődött le az éllovas, amiben Szoboszlai Dominiknek is nagy szerepe volt. Egyre több kieső is biztossá vált, ám a végjátékra is maradt bőven izgalom ebből a szempontból is. Lássuk, milyen érdekességeket hoztak a hétvégi fordulók!

Anglia - Az Arsenal égése után bajnok a Manchester City

A második helyen álló Arsenal 1-0-ra kikapott a Nottingham Forest otthonában az angol labdarúgó-bajnokság 37. fordulójának szombati játéknapján, így

a listavezető Manchester City megvédte címét. Josep Guardiola együttese - amely akár triplázhat, ugyanis az FA Kupában és a Bajnokok Ligájában is döntős - sorozatban harmadszor végzett a Premier League élén.

A City vasárnap már bajnokként, tét nélkül is győzni tudott, méghozzá a Chelsea ellen, Julián Álvarez korai góljával.

A Liverpool hét egymást követő bajnoki győzelem után az utolsó hazai mérkőzésén nem bírt az Aston Villával, és

mivel a negyedik Manchester United Casemiro góljával nyert a Bournemouth vendégeként, Jürgen Klopp együttese szinte biztosan lemarad a Bajnokok Ligájáról.

Riválisának ugyanis még két mérkőzése van hátra, amelyen elég egyetlen pontot szereznie. Az Aston Villa (és a londoni derbin vereséget szenvedő Tottenham) botlása a Brightonnak is jól jött, amelyet a 18 éves Evan Ferguson vezetett győzelemre, így pedig a Sirályok bebiztosították, hogy jövőre nemzetközi kupában indulhatnak.

Taiwo Awoniyi gólja az élvonalban tartotta az újonc Nottinghamet Forrás: AFP/Darren Staples

A Nottingham sikere a kiesés szempontjából is kulcsfontosságú volt, ugyanis így az újonc bebiztosította a bennmaradását az élvonalban.

A Southampton mellett így biztos, hogy az Everton-Leeds-Leicester trió közül kettő búcsúzik,

a Leicester ennek elkerüléséért hétfőn tehet egy lépést.

Premier League, 37. forduló:
Tottenham Hotspur-Brentford 1-3 (1-0)
Bournemouth-Manchester United 0-1 (0-1)
Fulham-Crsytal Palace 2-2 (1-1)
Liverpool-Aston Villa 1-1 (0-1)
Wolverhampton Wanderers-Everton 1-1 (1-0)

Németország - Kiestek Dárdaiék, Szoboszlai-gól a Bayern ellen

A Szoboszlai Dominikkal és Willi Orbánnal felálló RB Leipzig 3-1-re nyert a címvédő és listavezető Bayern München otthonában a német labdarúgó-bajnokság 33., utolsó előtti fordulójában. A Leipzig ezzel

bebiztosította a harmadik helyét és az azzal járó Bajnokok Ligája-indulást, ráadásul története során először nyert bajnoki mérkőzést a bajor fővárosban.

A szombati rangadón a Bayern - amelynek Lőw Zsolt a másodedzője - az első félidőben jobban futballozott és Serge Gnabry révén előnybe került, de a második játékrészben elkényelmesedett. Ezt pedig kihasználta a Leipzig, amely

a nyáron éppen Münchenbe igazoló Konrad Laimer góljával, valamint Christopher Nkunku és Szoboszlai büntetőjével fordított.

Szoboszlai Dominik is gólt lőtt a Bayern ellen Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Tom Weller

Az aranyérem azonban még nem dőlt el, de a Bayern veresége után a Dortmund óriási lépést tett felé. A Borussia a teljes második félidőt emberelőnyben játszotta végig Augsburgban, a nyomás pedig Sebastian Haller révén gólokká is érett, ezzel Edin Terzic együttese átvette a vezetést a tabellán. Így

ha a Dortmund nem kap ki az utolsó körben a Mainztól (vagy a Bayern nem győz Kölnben), akkor megszakítja a bajorok tízéves győzelmi sorozatát a Bundesligában.

Sebastian Haller góljai bajnoki címet érhetnek a Dortmundnak Forrás: AFP/Ina Fassbender

Ezen a hétvégén az is biztossá vált, hogy

Dárdai Pál csapata, a Hertha BSC búcsúzik az első osztályú német labdarúgó-bajnokságból, miután 1-1-es döntetlent játszott a Bochummal.

A berlini együttes a 94. percig vezetett, de érkezett Keven Schlotterbeck, aki egy szöglet után fejelt a hazai kapuba. A Hertha története során hetedik alkalommal esett ki a Bundesligából. A másik kieső és az osztályozós csapat kiléte viszont az utolsó játéknapon dől el. A zárófordulót a Stuttgart győzelme miatt a Bochum és a Schalke várja különösen rossz helyzetben, de a sváb gárda és az Augsburg sem lehet megnyugodva.

Kiesett a Hertha BSC Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Soeren Stache

A sérült Schäfer Andrást nélkülöző Union Berlin 4-2-re kikapott a Hoffenheim otthonában, így maradt a negyedik helyen, viszont ugyanannyi pontja van, mint az ötödik Freiburgnak, amely pénteken, a két gólpasszt kiosztó Sallai Roland vezérletével verte a Wolfsburgot. Az utolsó körben az Union a Werdert fogadja, és ha nyer, akkor csak abban az esetben veszítheti el a BL-indulást jelentő pozícióját, ha a Freiburg legalább néggyel több góllal nyer Frankfurtban.

Bundesliga, 33. forduló:
Bayern München-RB Leipzig 1-3 (1-0)
Hertha BSC-VfL Bochum 1-1 (0-0)
Schalke 04-Eintracht Frankfurt 2-2 (1-1)
Werder Bremen-1. FC Köln 1-1 (0-1)
TSG Hoffenheim-Union Berlin 4-2 (2-1)
SC Freiburg-VfL Wolfsburg 2-0 (0-0)
FSV Mainz 05-VfB Stuttgart 1-4 (1-1)
FC Augsburg-Borussia Dortmund 0-3 (0-0)
Bayer Leverkusen-Borussia Mönchengladbach 2-2 (2-0)

Olaszország - Folytatódott a harc a BL-indulásért

A Serie A-ban már régen eldőlt, hogy a Napoli lett a bajnok, de így is akad bőven izgalom a ligában. A Bajnokok Ligája-indulásra hajtó AC Milan hazai környezetben a mesterhármast szerző Olivier Giroud vezérletével magabiztos, 5-1-es győzelmet aratott a már biztos kieső sereghajtó Sampdoria együttese felett az olasz labdarúgó-bajnokság 36. fordulójának szombati játéknapján.

Olivier Giroud mesterhármast szerzett Forrás: AFP/Andreas Solaro

A BL-döntős Inter nem tudta követni a városi rivális példáját: miután a 41. percben emberhátrányba került, 3-1-re kikapott Nápolyban, így még nem biztosította be a helyét a tabella első négy helyezettje között. A Lazio ezt kihasználta, és a vasárnap este aratott udinei győzelmével a harmadik pozícióba lépett előre.

A kiesést illetően a sereghajtó Sampdoria után a Cremonese is búcsúzott az élvonaltól, a harmadik kieső helyért a Lecce-Spezia-Verona hármas között lesz harc.

Spanyolország - Otthon égett a már bajnok Barcelona, botrány a Real-meccs végén

Spanyolországban is eldőlt is már a bajnoki cím, ám a Barcelona biztosan nem ilyen ünneplésről álmodott. A már bajnok katalán sztárcsapat ugyanis elszenvedte első hazai vereségét a spanyol labdarúgó-bajnokság 2022/23-as kiírásában:

Xavi csapata szombat este a La Liga 35. fordulójában a Real Sociedadtól kapott ki otthon 2-1-re.

Kikapott a Barcelona Forrás: AFP/Lluis Gene

A Barcelona a találkozó előtt

összesen két gólt kapott a bajnokságban a Camp Nouban – egyet a Real Madridtól, egyet az Espanyoltól –, és 17 meccsen 14 győzelem mellett 3 döntetlent ért el. A Real Sociedad ellen pedig a legutóbbi 24(!) hazai bajnokiját egyaránt megnyerte, ám most ez a sorozat is megszakadt.

A sikerével a Real Sociedad óriási lépést tett a jövő évi Bajnokok Ligája-indulás felé, és még a dobogóra is megőrizte az esélyét. Főleg, mert a két madridi csapat közül – akikkel a pódiumért harcol – csak az Atlético tudott nyerni, a Real ugyanis Valenciában szenvedett vereséget.

A találkozó végén Vinícius Júnior ráadásul az egyik ellenfelén vezette le a (szurkolók bekiabálása miatt is) felgyülemlett feszültséget, és durván megütötte Hugo Durót, amiért piros lapot adott neki a játékvezető.

A valenciaiak kapusa ezt próbálta megtorolni, de végül Giorgi Mamardashvili büntetlenül megúszta az esetet. Vinícius azonban az öltöző felé menet a hazai drukkerekkel is még jobban összeveszett a különféle mutogatásainak köszönhetően.

Vinícius Júnior nem bírta idegekkel a hajrát Forrás: AFP/Jose Jordan

A budapesti Európa-liga-döntőbe bejutott Sevilla a városi derbin, a forduló zárómérkőzésén nem bírt a Betisszel – gólt nem, csak piros lapot hozott a rangadó.

A hátsó régióban az Espanyol kulcsfontosságú győzelmet szerzett a bennmaradás tekintetében, és közelebb zárkózott a Getafe-Valladolid duóhoz.

Franciaország - Gyakorlatilag bajnok a PSG

A Lyon otthon 3-1-re nyerte a Monaco elleni rangadót, pedig Wissam Ben Yedder már a 2. percben megszerezte a vezetést a vendégcsapatnak a Ligue 1 36. fordulójában.

A Lille hazai pályán hátrányból felállva 2-1-re legyőzte a Marseille-t, így továbbra is reménykedhet az európai kupaindulásban, a harmadik OM viszont a Monaco vereségével így is bebiztosította a BL-indulását.

A Nantes nem lehet ennyire boldog, ugyanis 3-0-ra kikapott a Montpellier-től, így nagy veszélybe került hiszen továbbra is a 17., kieső helyen áll.

Kylian Mbappé 28 góllal vezeti a góllövőlistát Forrás: AFP/Julien De Rosa

A kupadöntős együttest a címvédő Paris Saint-Germain segítette azzal, hogy Kylian Mbappé villámgyors duplájával és Lionel Messi történelmi gólpasszával győzött az Auxerre otthonában, hiszen így az Auxerre előnye maradt egy pont a Nantes előtt.

A PSG pedig a győzelmével már csak matematikailag veszítheti el a bajnokságot,

ugyanis két fordulóval a vége előtt 6 pont az előnye a Lens előtt, a gólkülönbsége viszont 16-tal jobb a riválisánál.