Ma végett ér a június 14-én kezdődött németországi labdarúgó Európa-bajnokság. A spanyolok nyerték a kontinenstornát, történelmet írva.
A június 14-én kezdődött németországi viadalon látottak alapján az egyenes kieséses szakasz két ágáról két, egymástól nagy mértékben eltérő játékfilozófiával rendelkező csapat jutott a fináléba, amely részben ezért is komoly izgalmakat ígér.
A spanyolok nagy iramú, közönségszórakoztató és még a semleges szurkolók számára is sokaknak szimpatikus futballal rukkoltak elő, csoportjukban mindhárom mérkőzésüket megnyerték, majd a nyolcaddöntőben Georgiát 4-1-re, a nyolc között a házigazda németeket hosszabbításban 2-1-re, az elődöntőben pedig a világbajnoki ezüstérmes franciákat ugyancsak 2-1-re verték.
Ezzel szemben a Gareth Southgate szövetségi kapitány által irányított és sokat kritizált angolok egy győzelemmel és két döntetlennel végeztek csoportjuk első helyén, majd a szlovákok elleni nyolcaddöntőt Jude Bellingham 95. percben szerzett látványos góljával mentették hosszabbításra, hogy aztán a ráadás első percében Harry Kane beállítsa a 2-1-es végeredményt. A negyeddöntőben szintén hosszabbításra kényszerültek Southgate tanítványai, sőt, Svájccal szemben egészen a tizenegyespárbajig jutottak, ott pedig a Háromoroszlánosok voltak pontosabbak. A Hollandia elleni elődöntőben gyakorlatilag először kényszerült rá Anglia arra, hogy valóban futballozzon, és kiderült, hogy a szigetországi együttes erre is képes: hiába kerültek hátrányba Bellinghamék már a 7. percben, Kane 11-esből hamar egyenlített, majd a csereként pályára küldött Ollie Watkins a 91. percben a döntőbe lőtte Angliát. Southgate csapata ráadásul valóban játszott is, így talán az addig elégedetlenkedő drukkereit is sikerült maga mellé állítania.
Spanyolország a németekkel holtversenyben vezeti az Eb-címek örökranglistáját három-három diadallal, így a negyedik rekordot jelentene számára. A legutóbbi kontinenstornán ezüstérmes Anglia története első diadalára készül.
A spanyol kezdőbe visszatért az eltiltását letöltő Carvajal, Le Normand kettős, míg Gareth Southgate egy helyen változtatott az elődöntőhöz képest, bekerült a kezdőbe Luke Shaw, aki a három évvel ezelőtti finálé angol gólját szerezte.
Spanyolország: Unai Simón - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabián Ruiz - Yamal, Dani Olmo, Nico Williams - Morata
Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guéhi - Saka, Mainoo, Rice, Shaw - Foden, Bellingham - Kane
Angliának plusz reményt adhat, hogy a sportstatisztikákkal foglalkozó Gracenote kimutatása szerint eddig három válogatott - a Szovjetunióé, Németországé, valamint Spanyolországé - volt képes két egymás utáni Eb-n döntőt vívni, de egyikükkel sem fordult elő, hogy mindkettőt elveszítse. Anglia a 2021-ben - részben Budapesten - rendezett kontinensviadalon, a Wembley Stadionban rendezett fináléban tizenegyespárbajban maradt alul Olaszországgal szemben.
A két válogatott 27. alkalommal játszik egymás ellen, ezek közül 13 mérkőzést az angolok, 10-et pedig a spanyolok nyertek, míg négy találkozó döntetlennel zárult. Legutóbb a Nemzetek Ligája 2018/2019-es kiírásának csoportkörében csaptak össze egymással és a Wembley-ben a spanyolok 2-1-re nyertek, míg Sevillában Anglia győzött 3-2-re. Európa-bajnokságon legutóbb 1996-ban játszottak egymással a felek, az akkori negyeddöntős meccsük 0-0-val zárult, tizenegyespárbajban pedig az angolok jutottak tovább.
A berlini Eb-döntőt a francia Francois Letexier vezeti.
Az óriási érdeklődéssel várt Spanyolország - Anglia meccs előtt íme tíz érdekesség, absztinens angol focistától, halálosan megfenyegett bírón át királyi jótanácsokig és egy leendő világsztár felbukkanásáig. Már csak ezek alapján is óriási mérkőzésre lehet számítani. A cikk a linkre kattintva olvasható el.
A meccs előtt az angol és a spanyol szurkolók is ellepték a német fővárost, az előbbi csapat drukkerei pedig hozták a formájukat és részegen egy trabanttal okoztak balesetet. Itt nézheti meg az esetről készült videót.
Eljött ez a pillanat is sajnos.
Táncosok szórakoztatják a közönséget, amenynek a soraiban többek között Vilmos herceg és VI. Fülöp király is ott van.
A főszereplők már a játékoskijáróban várakoznak.
Az olaszok legendás játékosa, Giorgio Chiellini vitte be.
Most már tényleg sak percek kérdése, és jön a finálé.
Előbb az angoloké, majd a spanyoloké.
Jön a mérkőzés, reményeink szerint jó focit láthatunk majd.
Az angolok indították útjára a labdát.
Pickford hosszú indítását nem tudta megmenteni a jobb oldalon Saka.
Azonnal az első percekben elképesztő összecsapások vannak.
Bal oldalról érkezett a labda, de az angol védelem fel tudott szabadítani. De veszélyesen tekeredett a labda.
A spanyolok birtokolják többet a labdát, de komoly helyzet még nem volt. A 8. percben járunk.
Sok idő van még hátra, így nem is csoda.
Nico Williams tört be a tizenhatoson belülre, majd került jó helyzetbe, de Stones becsúszva szerelni tudott a 12. percben.
Williams bal oldali szöglete után Ridri fejelte vissza a labdát, Le Normand próbálta kapura ollózni középen, de nem találta el jól.
A 15. percben Walker ment el a jobb oldalon, majd adott be laposan, de felszabadított a spanyol védelem.
A hazaadása után iparkodnia kellett a kapujából kint álló Pickfordnak, hogy elérje a labdát.
Az angolok viszont nagyon jól védekeznek, nem adnak területet a spanyoloknak.
Előbb a beadását húzta le Pickford, majd a megszerzett labda után kapura lőtt, de ezt is blokkolták a 24. percben.
Harry Kane taposta meg Fabian Ruízt, sárga lapot kapott érte a 25. percben.
Ebből adódóan viszont kevés a lehetőség, mezőnyjáték folyik a pályán. Már a 30. percben járunk.
Dani Olmo derékon rúgta Rice-t, ez is sárga lap a 31. percben.
Olmo lőtt 24 méterről, de ez is lejött a blokkról a 36. percben.
A spanyol balszélső beadása lett túl hosszú, Shaw lehúzta a fejét, így kirúgással jöhetnek az angolok.
Legalábbis többet birtokolják a labdát, és próbálnak támadni.
Egyik csapat sem talált még kaput 40 perc játék után. A spanyolok ötször, az angolok egyszer próbálkoztak egyébként.
Morata kapott jó indítást, majd próbált cselezni a tizenhatoson belül, de Stones fel tudott szabadítani, mindezt a 43. percben.
Carvajal vesztett labdát a saját térfelén, Bellingam Kane-hez passzolt, de a spanyol védők ezt is blokkolták.
Ennyi idő maradt hátra az első félidőből.
Jobb oldali beadás után a hosszún helyezkedő Foden 4 méterről lőtt kapura, kissé kiszorított szögből, de Unai Simon védett a röviden.
0-0 az állás 45 perc után.
Hiába birtokolták a spanyolok 65 százalékban a labdát az első félidőben, egyszer sem találtak kaput. Igaz, az angolok is csak a legvégén, Foden lövése után. Ezek alapján nem meglepő, hogy nem esett gól.
Reményeink szerint a második félidőben több lehetőség lesz majd mindkét oldalon.
Egy igazán érdekes kép még az első félidőből, amin Cucurellát láthatjuk "repülni".
Hamarosan jön a folytatás.
A spanyoloknál Zubimendi állt be, méghozzá Rodri helyére.
Ezúttal a spanyolok indították útjára a labdát. Rodri kiesése nagy érvágás lehet a spanyoloknak.
Williams, 47. perc! Yamal jobb oldali keresztpassza után a bal oldalo nérkező Nico Williams az ötös sarkáról rúgta ki a hosszú sarkot.
Olmo kapott jó labdát, majd fordult kapura és lőtt 10 méterről, de kapu mellé csorgott a labda. Hatalmas lehetőség volt ez is a 49. percben.
Ezúttal Stones sárgult be, az 53. percben.
Az 55. percben Morata ugrott ki, majd Pickford mellett is elgurította a labdát, de sikerült felszabadítania az angol védelemnek. Pillanatokkal később Nico Williams lőtt 17 méterről alig kapu mellé.
Kane elyére Watkins érkezett a 61. percben.
Jönnek a beadások, többet is birtokolják a labdát, ennek eredményeképpen Bellingham kapura is tudott lőni 18 méterről a 64. percben, de kapu mellé ment a labda.
Yamal verte meg Shaw-t, majd lőtt 14 méterről, Pickford elképesztő nagy bravúrral védte a jobb alsóba tartó labdát a 66. percben.
A 68. percben Oyarzabal váltotta Moratát.
Fabian Ruíz lőtt 25 méterről kapu fölé.
Mainoo - aki észrevétlen volt - helyére Palmer állt be a 70. percben.
Palmer, 73. perc! Saka jobb oldali beadása után Watkins adta vissza a labdát Palmernek, aki szépen lőtt 22 méterről a jobb alsóba!
Ennyi idejük matadt a csapatoknak, hogy a rendes játékidőben eldöntésk a meccset.
Yamal került ziccerbe, majd lőtt kapura 13 méterről, de Pickford hatalmas bravúrral védett a 82. percben.
A 83. percben Nacho állt be, Le Normand ment le. Ez is kényszerű csere.
Oyarzabal, 87. perc! Cucurella bal oldali beadása után Oyarzabal előzte meg a védőjét, és bevetődve lőtt öt méterről a kapuba.
Stones fejesét védte Simon, majd Guehi újabb fejesét Olmo fejelte ki a gólvonalról a 90. percben.
Ennyi ideje maradt Angliának.
Cuxurella esett el Saka mellett és játszotta el a nagyhalált.
Európa-bajnok Spanyolország!
A spanyol labdarúgó-válogatott rekordot jelentő negyedik alkalommal hódítja el az Európa-bajnoki trófeát.
Készülnek az eredményhirdetésre Berlinben.
Először az angolok kapják meg az ezüstérmeket.
A spanyol válogatott.
Mármint a spanyol játékosok, miközben veszik át az aranyérmeket.
A spanyolok negyedik alkalommal értek fel a csúcsra az Eb-n.
Na meg persze spanyol öröm, így ért véget a németországi labdarúgó Európa-bajnokság.