Vágólapra másolva!
Szombat este háromnegyed kilenctől a magyar labdarúgó-válogatott Amszterdamban lép pályára a holland csapat ellen a Nemzetek Ligája legmagasabb osztályában. Két mérkőzéssel a vége előtt a mieinknek még mindig van esélye a második hely megszerzésére, ehhez azonban első lépésként világraszóló bravúrt kellene bemutatniuk a Johan Cruijff Arena-ban a hollandok ellen. Hogy miben bízhat a magyar válogatott, arról a nemzeti csapat korábbi kapusát, Bogdán Ádámot, a 95-szörös válogatott Juhász Rolandot és a 63-szoros válogatott Priskin Tamást kérdeztük.

A magyar válogatott rosszul indított a Nemzetek Ligájában, hiszen kezdésként beleszaladt egy ötgólos vereségbe Németországban, ezt követően pedig jött a bosnyákok elleni 0-0-s döntetlen a Puskás Arénában. A szeptemberi meccsek után sokan temették Marco Rossi csapatát, azonban az olasz-magyar szakember az októberi hollandok elleni hazai meccsre elképesztően összerántotta csapatát, aminek az eredménye egy hősies 1-1-es döntetlen lett, így a magyar válogatott megszakította a 40 éve tartó, kilencmeccses vereségsorozatát a holland csapat ellen. A hollandok elleni szenzációs játék önbizalmat adott a csapatnak, amely három nappal később Szoboszlai Dominik duplájával 2-0-ra nyert Zenicában a bosnyák válogatott elleni, ezzel pedig borítékolhatóvá vált, hogy a magyar válogatott nem lesz utolsó az NL-csoportjában.

hollandok, Magyarország, Hollandia, Puskás Aréna
A hollandok látványosan nem tudtak mit kezdeni a mieink védekezésével
Fotó: Csudai Sándor - Origo

A hollandok és a mieink is a továbbjutásért játszanak

Az idei szezontól fontos változás történt a Nemzetek Ligája lebonyolítási rendszerében, ugyanis a csoportelsők mellett már a második helyezettek is továbbjutnak. A jövő márciusi, oda-visszavágós negyeddöntőben a csoportelsőket összepárosítják majd a legjobb másodikokkal, és klasszikus kupapárharc lebonyolításban a győztesek bejutnak a négyes döntőbe. A csoport negyedik helyezettjei – akár csak eddig – kiesnek az alacsonyabb osztályba, viszont a harmadikok sincsenek már teljes biztonságban, ugyanis osztályozót kell játszaniuk a bennmaradásért a B-divízió egyik második helyezettjével.

Négy forduló után a magyar csapat 5 ponttal a harmadik helyen áll (holtversenyben a szintén 5 pontos hollandokkal), míg a bosnyák együttes egy ponttal a negyedik az A divízió 3. csoportjában, vagyis utóbbinak mindkét hátralévő találkozóját meg kellene nyernie ahhoz, hogy legyen még esélye a bennmaradásra, miközben a magyar csapat legfeljebb egy pontot szerez az utolsó két meccsén.  Erre az esély azonban gyakorlatilag nulla, lévén, hogy a magyar válogatotthoz hasonlóan Bosznia-Hercegovina is Németországgal és Hollandiával fog még találkozni novemberben, vagyis nehezen elképzelhető, hogy a bosnyákok le tudnák dolgozni a hátrányukat. 

A németek négy mérkőzésen 10 pontot szereztek, így már garantált a helyük a Nemzetek Ligája negyeddöntőjében, tekintve hogy a mieink és a szintén ötpontos hollandok szombat este egymással játszanak, így mindkét csapat biztosan nem előzheti meg Julian Nagelsmann együttesét. Papíron a mieink még elsők is lehetnek, erre azonban ugyanannyira kicsi az esély, mint arra, hogy a bosnyákok bent maradnak.

Magyarország-Hollandia, magyar labdarúgó-válogatott, magyar fociválogatott, válogatott labdarúgó-mérkőzés, UEFA Nemzetek Ligája, Puskás Aréna, MagyarországHollandia, 2024.10.11.,
Szoboszlai Dominik és liverpooli csapattársa, Ryan Gravenberch
Fotó: Csudai Sándor -  Origo

Matematikai szempontból a továbbjutást a legegyszerűbb kiszámolni. 

  • A második helyen álló hollandok és a mieink azonos pontszámmal állnak a csoportban. Ha Marco Rossi együttese győzni tudna Amszterdamban, akkor egy meccsel a vége előtt hárompontos előnyre tenne szert, mellette pedig az egymás elleni összevetésben is jobb lenne a holland csapatnál, ezzel pedig biztossá válna a csoportmásodik hely megszerzése. 
  • Természetesen az visszafelé is igaz. Ha a hollandok legyőzik a mieinket a Johan Cruijff ArenA-ban, azzal bebiztosítják a továbbjutásukat egy meccsel a vége előtt. 

Az utolsó fordulóra csak akkor maradnak kérdések, ha döntetlen születik a holland-magyar meccsen. 

  • A csoportmásodik helyhez viszont onnantól kezdve csoda kellene, ugyanis a hollandok az utolsó fordulóban a bosnyákok ellen játszanak, így a mieinknek több pontot kellene szerezniük a németek ellen, mint a hollandoknak a bosnyákok ellen. 
  • Ugyanannyi pontszerzés esetén Marco Rossi együttesének a németek ellen kellene ledolgoznia a hollandokéhoz képest az öt góllal rosszabb gólkülönbségét.

40 éve nem látott csoda kellene 

A holland válogatott ezúttal az egyik legnagyobb tehetsége, Xavi Simons nélkül készül az összecsapásra. Az RB Leipzig 21 éves középpályása a Liverpool elleni Bajnokok Ligája-meccsen szenvedett bokasérülést, így hetekig nem futballozhat. Simons alapember a holland csapatban, mind a négy Nemzetek Ligája-mérkőzésen kezdőként kapott lehetőséget, így a kiesése komoly fejtörést okozhat Ronald Koeman szövetségi kapitánynak. Azonban a hollandok középpályája így is bombaerős lesz, ugyanis újra meghívót kapott a Barcelona sztárja, az a Frenkie De Jong, aki áprilisban szenvedett súlyos bokasérülést a Real Madrid elleni Clásicón, aminek következtében lemaradt az Európa-bajnokságról és fél évet ki kellett hagynia. 

Magyarország-Hollandia, magyar labdarúgó-válogatott, magyar fociválogatott, válogatott labdarúgó-mérkőzés, UEFA Nemzetek Ligája, Puskás Aréna, MagyarországHollandia, 2024.10.11.,
Xavi Simons a hollandok legnagyobb hiányzója
Fotó: Csudai Sándor - Origo

Az októberi meccsekhez képest a magyar válogatott keretében is történtek változások. Kikerült a csapatból Ádám Martin, akivel hétfőn bontott szerződést a görög Aszterasz Tripolisz. Mellette a sérült Gazdag Dániel, valamint Dárdai Palkó sem kapott most meghívót a szövetségi kapitánytól. A három játékos helyére bekerült az ismét bevethető Nego Loic, valamint két újonc, a Braunschweig Bundesliga 2-ben játszó csatára, Szabó Levente és az utánpótlás-válogatottakat végig járt ferencvárosi támadó, Gruber Zsombor. A mieink legnagyobb hiányzója a bombaformában futballozó Kerkez Milos lesz. A Manchester City elleni Premier League-rangadón két gólpasszt adó balhátvéd eredetileg bekerült Marco Rossi keretébe, de egy visszatérő térdpanasza miatt nem tudott csatlakozni a válogatotthoz, így a helyére az angol harmadosztályú Bolton Wanderers csapatában futballozó Schön Szabolcs került. 

A magyar válogatott legutóbb 1984. október 17-én tudott nyerni Hollandiában. 40 évvel ezelőtt Détári Lajosék tettek csodát Rotterdamban, most Szoboszlai Dominikéknek kellene hasonlóval előrukkolniuk Amszterdamban. 

„A holland csapat kiváló erőkből áll, de úgy érzem, hogy ez a csapat még nincsen kész” – mondta az Origónak Bogdán Ádám, korábbi 21-szeres magyar válogatott kapus. 

„Xavi Simons kiválása biztosan érzékenyen érinti őket, mert nagyon jó játékosról van szó, aki iszonyatosan jó formában van. Úgy gondolom, hogy a Puskás Arénában mutatott játék és az elért eredmény önbizalmat adhat a csapatnak a kinti meccsre. 

Biztosan brutálisan nehéz meccs lesz, mert most a hollandok játszanak hazai pályán, viszont lesz rajtuk nyomás is, mert a szurkolóiknak csak a győzelem számít elfogadhatónak. A játékosaik egészen fantasztikus klubokban játszanak, de bízhatunk a csapategységben, a küzdeni tudásban és a gyors átmenetekben, amik ezt a magyar válogatottat jellemzik”

- folytatta Bogdán Ádám, aki úgy érzi, hogy a játék képét tekintve ezúttal is a hollandoknál lesz többet a labda, a mieink pedig stabilan védekeznek majd Amszterdamban. 

Bogdán Ádám, Puskás Aréna
Bogdán Ádámnak is van tapasztalata a hollandok ellen
Fotó: Csudai Sándor -  Origo

„A győzelemnek különböző formái vannak. Attól, hogy védekezésre kényszerülsz mélyen a kapud előtt, attól még nyerhetsz. Biztos, hogy mindkét csapat győzni szeretne. 

A holland csapat kvalitásából kiindulva arra számítok, hogy mélyen fogunk védekezni, de nekünk is megvannak az erősségeink, ezekből jó helyzetkihasználással gólokat lehet lőni” 

– tette hozzá a korábbi magyar válogatott kapus, aki 2023 nyarán vonult vissza. 

Bogdán Ádámhoz hasonlóan a 95-szörös magyar válogatott Juhász Roland is úgy érzi, hogy a stabil védekezés lehet a siker kulcsa. 

„A legutóbbi mérkőzésen reális eredmény született a Puskás Arénában. A hollandok ugyan többet birtokolták a labdát, de mi nagyon taktikusan és okosan játszottunk. A pontrúgásaink és a kontratámadásaink is rendre ültek, rúgtunk is egy gyönyörű gólt és volt is egy kapufánk egy szögletfigura után. A hollandok abszolút nem jelentettek veszélyt ránk” – mondta az Origónak Juhász Roland, aki hangsúlyozta a hollandok elleni döntetlen és a zenicai győzelem önbizalmat és lendületet adhat a csapatnak a csoport utolsó két meccsére. 

Juhász Roland rengeteg nagy csatát megélt a nemzeti csapatban
Fotó: Polyák Attila - Origo

„Az utóbbi meccseken láttam biztató jeleket, amikből lehet építkezni. Látszik, hogy kicsit defenzívebb lett a csapat játéka, mélyebben védekezik a válogatott. De ez visz előre, ez hozza az eredményeket, úgyhogy pozitív vagyok nagyon. A játék képe hasonló lesz, mint a Puskás Arénában. 

Nekünk abszolút türelmesen kell majd játszanunk, biztos védekezésből gyors kontrákat kell vezetnünk. Nem lenne okos döntés, ha nekirontanánk a hollandoknak, mert ha kinyílunk és területet kapnak, azt azonnal megbüntethetik. Utána már nekünk kéne rohannunk az eredmény után, ezzel pedig még inkább kinyílnánk.

 Türelmesen kell játszani, de ha úgy alakul, hogy a mérkőzés vége felé is szoros az eredmény, akkor már fel lehet vállalni egy bátrabb támadójátékot is. Az elején biztosan az lesz a fontos, hogy stabilak legyünk és meccsbe jöjjünk” – folytatta a korábbi 95-szörös válogatott focista, aki pályafutása során négyszer lépett pályára a holland válogatott ellen. 

Az októberi meccsen a hollandok 74%-ban birtokolták a labdát, de igazán nagy helyzetet nem tudtak kialakítani Dibusz Dénes kapuja előtt. Az egyenlítő góljukat is egy pontrúgásból szerezték. 

„Jól nézett ki a statisztikában, hogy közel nyolcvan százalékban birtokolták a labdát, de abszolút nem éreztem, hogy veszélyesek lettek volna a kapura. Nyilván nem fekszik nekik ez a fajta játék, hiszen kevesebb terület van, így nem nagyon tudnak mélységből beindulni. De azt nem szabad elfelejteni, hogy vannak kreatív játékosaik, akik fel tudják találni magukat ilyen helyzetekben. 

Azt mondom, legyünk hasonlóan kellemetlen ellenfelek Hollandiában is, ez felbosszanthatja őket, mert az ő türelmük is véges. Ráadásul ők lesznek hazai pályán, és azt egy idő után már a szurkolók sem nézik szívesen, amikor van egy labdabirtoklási fölény, de ez nem párosul helyzetekkel”

 – tette hozzá Juhász Roland, aki a 2016-os Európa-bajnokságon három meccsen is kezdőként lépett pályára a válogatottban. 

A 63-szoros válogatott Priskin Tamás 2010-ben egy barátságos mérkőzésen, 2011-ben pedig egy Eb-selejtezőn is pályára lépett a Johan Cruijff ArenA-ban, de sajnos nem volt része sikerélményben. A 38 éves támadó úgy érzi, Szoboszlai Dominikéknak összejöhet az amszterdami bravúr, ami az ő generációjának nem adott meg. 

„A holland válogatott Európa egyik legerősebb csapata, de az októberi mérkőzésen a magyar csapat megmutatta, hogy hiába nagyok a különbségek pályán kívül, pályán ezeket el lehet tüntetni, ott a legkisebb a különbség. Szerintem ez most is így lesz. A hazai pálya most a hollandokat segíti, de úgy érzem, hogy a Puskás Arénában mutatott szervezett játékkal most is hasonló eredményt érhetünk el” – mondta az Origónak Priskin Tamás, aki 63 meccsen 17 gólt lőtt a magyar válogatottban. 

Priskin Tamás a norvégok elleni 2015-ös Eb-pótselejtezőn lőtte a legfontosabb gólját a válogatottban
Fotó: AFP/Isza Ferenc 

Az hollandok a budapesti mérkőzésen brutális mezőnyfölényben játszottak, rengetegek passzoltak, ez pedig rendkívül frusztráló lehet egy csatárnak, aki így egész mérkőzésen alig találkozhat a labdával. 

Egy ilyen meccsen csatárként fejben nagyon rendben kell lenni, mert tudhatod, hogy valószínűleg kevés helyzeted lesz. Arra kell koncentrálni, hogy ha egy vagy két helyzeted adódik, abból sikerüljön betalálni. Egy ilyen mérkőzésre már alapból úgy készülsz, hogy tudod, többet lesz a labda az ellenfélnél, így fontos, hogy kivedd a részed a védekezésből” 

– folytatta Priskin Tamás, aki kétszer is játszott a Johan Cruijff ArenA-ban, a 2010-es barátságos meccset 6-1-re elveszítette a magyar csapat, a 2011-es Eb-selejtezőn pedig 5-3-ra kikapott egy szenzációs mérkőzésen. 

„Nekünk sajnos túl sok jó emlékeink nincsenek. Az októberi egy egyes döntetlennel is negyven év után sikerült először pontot szerezni a hollandok ellen. Ettől függetlenül óriási élmény játszani egy ilyen nagyszerű csapat ellen. 

Abban bízom, hogy sikerül a válogatottnak most borsot törni a hollandok orra alá. Van esélyünk a pontszerzésre, úgy nem is szabad kifutni a pályára, hogy nem hisszük el, hogy meg tudjuk verni a hollandokat. 

Itthon nagyon közel álltunk a győzelemhez, és most is ugyanúgy, szervezetten, masszívan kell játszani. Ha pedig kontrákból helyzeteket sikerül kialakítani, azt könyörtelenül be kell lőni”- tette hozzá Priskin Tamás. 

A magyar válogatott szombat este háromnegyed kilenctől lép pályára az amszterdami Johan Cruijff ArenA-ban. A találkozót az Origo a helyszínről tudósítja. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!