Miután a tavaly a klub történetének leggyengébb bajnoki szereplését produkáló Manchester United pocsékul kezdte az idei szezont, a klub új vezetősége a változások mellett döntött és kirúgta Erik ten Hagot. Az új edzőt Rúben Amorim személyében találták meg, így most a portugál Sporting Lisszabon sikerkovácsára vár az a nem túl könnyű feladat, hogy kihúzza a gödörből a manchesterieket.
Rúben Filipe Marques Amorim 1985. január 27-én született Lisszabonban, és szinte a teljes profi pályafutását Portugáliában töltötte. A Belenensesnél kezdett el futballozni 2003-ban, majd több mint tíz éven át erősítette a Benfica csapatát – bár ez idő alatt kétszer is kölcsönadták, előbb a Bragának, majd a katari al-Vakra együttesének. A Benfica középpályásaként háromszor nyert bajnoki címet, valamint öt Ligakupa győzelem mellett egyszer hódította el a portugál kupát és a szuperkupát.
Bár a rendkívül technikás és labdabiztos portugálról már játékosként is úgy vélekedtek a szakértők, hogy taktikailag nagyon képzett, kiváló mélységi irányító, ennek ellenére a portugál válogatottban csupán 14 mérkőzésen kapott lehetőséget. Igaz, így is pályára léphetett két világbajnokságon.
Miután 2017-ben visszavonult, az Atlético Madrid edzői stábjában dolgozott, ahol Diego Simeone mellett tanulhatott, ám egy évvel később távozott.
Amorim 2018-ban a harmadosztályú Casa Piánál kezdett el dolgozni José da Paz segítőjeként, ám valójában ő adta a taktikai tanácsokat, ezt viszont a portugál szövetség nem nézte jó szemmel, mivel ekkor még nem voltak meg az ehhez szükséges edzői papírjai. A csapatot pénzbüntetéssel és pontlevonással sújtották, a szárnyait bontogató fiatal trénert pedig egy évre felfüggesztették. Amorim aztán annak ellenére lemondott, hogy az eltiltást nem sokkal később eltörölték.
A madeirai Camara de Lobosnál eltöltött rövid idő után 2019 szeptemberében a Braga második csapatánál nevezték ki edzőnek. Amorim fokozatosan szeretett volna feljebb lépni a ranglétrán, azonban olyan jó munkát végzett, hogy mindössze két hónappal később váratlanul felkérték, hogy vegye át az első csapat irányítását. Ami ezután következett, arra aligha lehetett számítani: 13 mérkőzéséből 10-et megnyert, ráadásul
az irányításával 65 év után először nyert a Braga a Benfica otthonában.
A bragai varázslat csupán azért szakadt meg három hónap után, mert a rivális Sporting Lisszabon megszerezte a csodaedzőt és 2020 márciusában 10 millió euróért kivásárolta a szerződéséből.
Gyorsan kiderült, hogy Amorim megérte a pénzét, ugyanis 19 év után bajnoki címre vezette a Sportingot a 2020/2021-es idényben. A statsztikai mutatók alapján a második szezonja még bravúrosabbra sikerült, ám akkor be kellett érnie az ezüstéremmel, viszont beszédes, hogy
kilencből kilencszer választották meg a hónap legjobb edzőjének.
Ami abból a szempontból nem meglepő, hogy 224 mérkőzés alatt egészen elképesztő, 2.26-os pontátlaga volt a lisszaboni zöld-fehérekkel.
Amorim nagyon precíz edző, aki tudatosan minden részletre odafigyel, fiatal kora ellenére pedig komoly tekintélyt tudott teremteni az eddigi állomáshelyein. A Sportingnál is bátran nyúlt a fiatalokhoz, elég csak Goncalo Inacio , Ousmane Diomande , vagy Geny Catamo nevét említeni, akik az távirányítása alatt mutatkoztak be. Az egyik nagy erőssége, hogy tisztában a gyengeségeivel és szerényen dolgozik azon, hogy továbbfejlődjön edzőként.
A Sportingnál elsősorban a 3-4-3-as felállást favorizálta, (időnként 3-4-1-2-est) így a taktikájában főszerepet kapnak a szélső védők, akik a támadásból is kiveszik a részüket, emellett az agresszív letámadás és a gyors, látványos támadójáték jellemzi a taktikáját. Azonban
makacsul ragaszkodik a háromvédős rendszerhez,
állítólag ez is volt az egyik oka annak, hogy a nyáron lemondott a a portugál edző megszerzéséről a Szoboszlai Dominikot is foglalkoztató Liverpool.
Amiatt is érte kritika, hogy túlnyomórészt egy csatárra támaszkodik, aki a klasszikus 9-es pozícióját tölti be. Igaz, a Sportingnál ebből nem volt gond, ugyanis a magyar származású svéd válogatott Viktor Gyökeres személyében világklasszis gólvágója akadt, aki a tavaly nyári érkezése óta 64 meccsen 62 gólt jegyzett és kiosztott mellett 19 gólpasszt is. Bár a manchesteri szurkolók nagyon szeretnék, ha Gyökeres is követné edzőjét az Old Trafordra, Amorim azonban leszögezte, hogy januárban biztosan nem fog Sporting-játékost igazolni.
Amorim még csak hat éve kezdett el edzősködni, de a látványosan ívelő pályafutása miatt már most José Mourinhóhoz hasonlítják. Utóbbi szintén a semmiből szerzett hírnevet magának azzal, hogy csodát tett 2004-ben, miután a Portóval megnyerte a Bajnokok Ligáját, majd ugyancsak a Premier League-be vezetett az útja. Amorim korábban azt nyilatkozta, hogy Mourinho a példaképe.
Vannak olyan edzők, akiket nagyon szeretek nézni, ilyen például Guardiola, azonban számomra Mourinho a példakép, mert mindketten pontosan ugyanúgy gondolkodunk a játékról,
nagyon jól képes felmérni az ellenfelet, a csapatát pedig nem egy adott taktika alapján állítja össze, hanem alkalmazkodik a győzelemért" – méltatta a kétszeres BL-győztes honfitársát Amorim.
Nem véletlen az összehasonítás, ugyanis Amorim és Mourinho portugál csapatokkal elért mutatói döbbenetesen hasonlóak, viszont abban gyökeresen különböznek, hogy előbbi a látványos, támadó futball híve, míg a 61 éves tréner csapatait elsősorban nem a közönségszórakoztató játék jellemzi.
José Mourinho | Rúben Amorim | |
mérkőzés | 83 | 157 |
győzelmi ráta | 76% | 77% |
meccsenkénti pontátlag | 2.45 | 2.45 |
gól/meccs mutató | 2.1 | 2.3 |
portugál bajnoki cím | 2 | 2 |
A hírek szerint a Manchester United vezérigazgatója, a tavaly a városi rivális Citytől érkezett Omar Berrada volt az egyik szószólója annak, hogy a 39 éves trénert nevezzék ki. Amorim a Portugáliában elért sikereivel, kommunikációs készségeivel és a viszonylag olcsónak mondható 10 millió eurós kivásárlási árával meggyőzte a vezetőséget, így a Manchester United a hónap elején bejelentette, hogy november 11-től Rúben Amorim lesz a csapat új vezetőedzője.
Bár az elmúlt években már többször bebizonyosodott Manchesterben, hogy az új edző érkezése nem jelent garanciát a sikerre, mégis számos jel utal arra, hogy Amorim sikeres lehet mély gödörben lévő angol sztárcsapatnál, amely csalódást keltő 13. helyen áll jelenleg a bajnokságban.
Egyrészt az Amorim által kedvelt 3-4-3-as felállás már rövidtávon megoldás lehet a United védekezési problémáira. Az új edző érkezésének a legnagyobb elszenvedője talán Alejandro Garnacho és Amad Diallo lehet, bár a portugál korábban is használt klasszikus szélsőket más pozícióban.
Nagy kérdés lesz, hogy a Joshua Zirkzee, Marcus Rashford, Rasmus Hojlund trióból melyik támadót fogja szerepeltetni, mivel nehéz elképzelni, hogy bármelyikük is képes lenne 15-20 gólt lőni szezononként. Valószínűbbnek tűnik, hogy jövő nyáron megpróbálják majd Viktor Gyökerest Manchesterbe csábítani, bár a 100 millió eurót érő svéd csatárnak 2028-ig érvényes szerződése van a Sportinggal, így Sir Jim Ratcliffe által irányított vezetőségnek mélyen a zsebébe kellene nyúlnia.
A szélső védőkre, így Diogo Dalotra, Luke Shawra és Noussair Mazraouira is kulcsszerep hárulhat, akárcsak a középpályán Amorim honfitársára, Bruno Fernandesre, aki kissé előrevontabb szerepkörben kaphat szerepet. Minden bizonnyal a Manchesterbe érkezése óta keveset mutató Manuel Ugarte is több lehetőséghez fog jutni az új edzőnél, lévén korábban együtt dolgoztak a Sportingnál. Nem meglepő, hogy utóbbi tárt karokkal várja a 39 éves edzőt, akinek állítólag a kora miatt néhány játékost meglepett a kinevezése.
Szerintem ő egy olyan edző, aki tökéletesen illik a Manchester Unitedhez, és segíteni fogjuk, hogy minél előbb megvalósíthassa az elképzeléseit. Mindannyian támogatni szeretnénk abban, hogy sikeressé tegye a Manchester Unitedet, mivel ez a legfontosabb.
A csapattársaim rengeteget kérdeztek vele kapcsolatban, néhányukat meglepett, hogy milyen fiatal, de biztosíthatok róla mindenkit, boldogulni fog a United edzőjeként"
– mondta Ugarte az edzőváltás utáni új időszakkal kapcsolatban.
Így állhat fel szentünk Rúben Amorimmal a Mancehster United:
Onana – Yoro, De Ligt, Martinez – Mazraoui, Maino, Ugarte, Dalot – Garnacho, Hojlund, Fernandes
Statisztikai érdekességek:
Amorim már a nyáron közel volt ahhoz, hogy átvegye egy Premier League-csapat irányítását, ám akkor végül elutasította a West Ham United ajánlatát, és maradt Portugáliában. Most azonban eljött az ideje, hogy a legmagasabb szinten is megmutassa magát. Angliában viszont az a hálátlan feladat vár rá, hogy hamvaiból feltámassza a Manchester Unitedet, ám ha valaki, akkor ő sikerrel járhat, hiszen egy patinás európai csapatnál már csodát tett. Ráadásul úgy távozik Portugáliából, hogy minden bajnokiját megnyerte a Sportiggal, szóval miért is ne folytathatná a sikersorozatát Manchesterben?