Az igazi mosoly mélyről, szívből jön - mondta Csen Sze-si (Chen Sishi) az éremosztó ceremónia csapatának 18 éves tagja. "Fontos, hogy figyeljünk a többiekre, miközben meg kell őrizni a szemkontaktust" - magyarázta Csen.
Az éremosztó csapat tagjai egytől egyig csinos, 18 és 20 év közötti, legalább 170 centiméter magas lányok, akik egy kéthetes kurzus során tanulják meg az éremátadás legfontosabb mozzanatait.
A pekingi olimpia rendezői (BOCOG) semmit sem bíznak a véletlenre, a lányokat már egy évvel ezelőtt kiválasztották. A tanfolyamon a nemzeti himnuszok lejátszását, valamint a virágok és az érmek átadását is rendre elpróbálják.
A BOCOG szerint az éremátadó ceremóniákra összesen 337 önkéntest választottak, akik húsz csapatban az olimpián 302, a paralimpián pedig 472 alkalommal adják át az érmeket.
Az 5-7 kilós éremtartó tálca rezzenéstelen tartásán és a mosolyon kívül a legfontosabb szabály igen egyszerű: az érmet átadó személyhez nem szabad túl közel, illetve túl távol állni.
Kínában még a kabát is mosolyog
"Minden apró részlet fontos az olimpián, hibázni pedig nem lehet" - mondta Csang Csin-csin a "mosolycsapat" egy másik lelkes tagja.
Az önkéntesek a fizikai edzésen kívül angol leckéket is vesznek, de bővítik az olimpiával kapcsolatos ismereteiket, miközben illemtant, valamint toleranciát is tanulnak.