A gyorsított eljárásnak köszönhetően azóta a bírósági ítélet is megszületett, a három haltolvajt egyenként 280-380 ezer forint közötti bírság megfizetésére kötelezte.
A részvénytársaság kárigénye 900 millió forint, ami a kifogott hatalmas harcsák, pontyok, süllők tenyészértékét fejezi ki, mivel az ívási időszakban történt - tájékoztatott az ágazatvezető.
A szakember hangsúlyozta: külföldi orvhalászok, orvhorgászok ellen elég nehéz eljárni; az említett esetben az eljárás lefolytatását a nagy értékű zsákmány tette lehetővé.
Egy másik jelentősebb eset a közelmúltban történt Aliga előtt, ahol a tóban orvhalászok által elhelyezett hálót fedeztek föl; a 600 méteres hálót műholdas helymeghatározóval tudták megmérni.
A műholdas megfigyelés ebben az esetben nem járt az orvhalászok leleplezésével, ugyanis a halőrök a háló fölött a tó felszínén már döglött halakat találtak, így a hálót és az elpusztult zsákmányt a jég elolvadását követően eltávolították a vízből.
A mintegy tíz mázsa foszló hal tenyészértéke az ívási időszak miatt mintegy tízmillió forint.
A tél beállta előtt kivetett háló zsákmányát a haltolvajok valószínűleg azért nem merték kihúzni, mert éppen decemberben jelentette be a társaság a közös vízi rendőr-halőr járőrözést - mondta Szakál Tamás.
A műholdas helymeghatározás, megfigyelés részleteiről a horgászati ágazatvezető csak annyit árult el, hogy a műhold - megkönnyítve a halőrök dolgát - "meglátja" a hálót, így azt nem kell a partról figyelni.