VANCOUVER, BC - JUNE 10: Daniel Sedin #22 and Henrik Sedin #33 of the Vancouver Canucks look on prior to Game Five of the 2011 NHL Stanley Cup Final at Rogers Arena on June 10, 2011 in Vancouver, British Columbia, Canada. Bruce Bennett/Getty Images/AFP
Vágólapra másolva!
Bejelentette visszavonulását az észak-amerikai jégkorongligában (NHL) szereplő Vancouver Canucks és a svéd válogatott ikonikus ikerpárja, Henrik és Daniel Sedin. A két csatár páratlan karriert tudhat maga mögött, főleg annak köszönhetően, hogy fantasztikus összhangot tudtak teremteni a jégen egymás között, amivel az egész világot képesek voltak megbolodítani.
Henrik Sedin 1980. szeptember 26-án született Örnsköldsvikben, hat perccel előzte meg Danielt. A két testvér nem is születhetett volna jobb helyre jégkorong szempontból, hiszen korábban itt látta meg a napvilágot két másik svéd legenda, Peter Forsberg és Markus Naslund is.
Az ikrek nyolcévesen kezdtek el hokizni, de eleinte külön sorban játszottak centerként, egészen 14 éves korukig, amikor Daniel kihúzódott a balszélre. Innentől kezdve
a következő 24 évben elvétve szerepeltek külön sorban, mégpedig azért, mert sikerük az elképesztő összhangjukból származott.
Már junior korukban is annyira megértették egymást a jégen, valamint olyan dolgokat műveltek, hogy 1999-ben együttesen kapták meg a svéd hokiliga legjobbjának járó Arany Korongot. Még ugyanebben az évben kiválaszották őket az NHL újoncbörzéjén, meglehetősen rendkívüli körülmények között.
Az ikrek ugyanis világosan megmondták a draft előtt, hogy szeretnének továbbra is együtt játszani. Mivel az adott draftévfolyam (az 1980-81-es születésűek) legtehetségesebb ígéretei között tartották őket számon, erre meglehetősen kicsi volt az esély, hiszen a szabályok alapján az NHL csapatai egymás után, meghatározott sorrendben választhatnak a játékosok közül és szinte semmi esély nem volt arra, hogy ugyanahhoz a klubhoz kerüljenek.
A draft napján aztán jött Brian Burke, a Vancouver Canucks általános igazgatója és elképesztő csereberébe kezdett, adta-vette a draftjogokat és a játékosokat,
minden követ megmozgatott azért, hogy a két Sedint egyszerre ki tudja választani.
Végül a 2. és a 3. választási jogot is megszerezte, az első helyen pedig az Atlanta Thrashers megígérte Burke-nek, hogy a cseh Patrik Stefant választja ki. Stefanból minden idők egyik legnagyobb melléfogása lett, karrierjének legemlékezetesebb pillanata az NHL történetének egyik legbanálisabb jelenete.
A két Sedin így Burke ölébe hullott, aki tudta, hogy az ikrek ereje az egységben rejlik és bár hatalmas árat fizetett értük, nem bánta meg. Egy évvel később mutatkoztak be a Canucksban, amelyet a már említett Markus Naslund vezetett és aki a világ legjobb játékosai közé tartozott ekkoriban. A Sedinek tehát egyik példaképüktől tanulhattak. Tehetségük már az élvonalban is megmutatkozott, igaz, fizikálisan nem voltak NHL-szinten, sokat kellett erősödniük. Daniel eleinte könnyebben felvette a ritmust (fiatalkorukban őt tartották tehetségesebbnek), de mindketten folyamatosan fejlődtek.
Henrik volt a játékmester, aki szórta a gólpasszokat páratlan látásának és hoki-IQ-jának köszönhetően, míg Daniel volt az ügyeletes gólvágó.
Az áttörést a lockout utáni 2005-06-os szezon hozta el számukra, mindketten 70 pont fölött végeztek a kanadai táblázaton, a svéd válogatottal pedig aranyérmet szereztek a torinói olimpián. Az NHL-ben állandósították a pont/meccses szezonátlagukat, a rájátszásban viszont nem jött ki nekik a lépés, vagy ők omlottak össze, vagy a kapuban Roberto Luongo.
In honor of the Sedin twins retiring I present one of my favorite commercials ever pic.twitter.com/YPjGRuQ2ga
A 2009-2010-es szezonban aztán a szűk elitbe kerültek. Henrik 112 pontot gyűjtött, amely a legtöbb volt a ligában, hárommal megelőzte Sidney Crosby-t és Alex Ovecskint. 83 asszisztjánál szintén nem volt jobb ebben az évben, majd az év végén megkapta a Hart Trophy-t, azaz a legértékesebbnek játékosnak járó díjat. Daniel szintén versenyben volt a pontkirályi címért, de egy sérülés miatt le kellett mondania róla. A playoffban viszont ismét a második kör és a mumusnak számító, későbbi bajnok Chicago Blackhawks jelentette a végállomást.
Amire nincs magyarázat:
Quick shoutout to the Sedin brothers for a fantastic career! Ps. Did you know that they are twins? pic.twitter.com/Ecul844sPu
A következő idény kezdetén Henriket nevezték ki csapatkapitánynak, Daniel pedig továbbra is helyettes volt. Az egyéni sikerek sem maradtak el, Henrik újra gólpasszkirály lett,
a legtöbb pontot viszont ezúttal Daniel gyűjtötte az egész NHL-ben,
szám szerint 104-et, 41 gólja holtversenyben a 4., 63 asszisztja a 3. legtöbb volt. Elnyerte a Ted Lindsey Awardot is, azaz a Játékosok Szakszervezete őt választotta az év legjobbjának. Ez az év hozta el az egyetlen alkalmat, amikor a két testvér egymás ellen játszott: a 2011-es All-Star gálán két különböző csapatba kerültek.
A rájátszás első körében ismét a Chicagóval került össze a Vancouver, a négy győzelemig tartó párharcban már 3-0-ra elhúzott a Canucks, de a Blackhawks egyenlített. A 7. meccsen aztán hirtelen halálban dőlt el a párharc.
Sedinék innentől meg sem álltak a Stanley-kupa döntőjéig, ahol azonban a Boston Bruins túl nagy falat volt számukra, még úgy is, hogy 2-0-ra vezettek összesítésben. A 7. meccsen a Boston kapusa, Tim Thomas lehúzta a rolót, a Bruins Vancouverben nyerte meg a bajnoki címet, a városban pedig elszabadult a pokol.
Sokan az ikrek halovány döntőbeli produkciójára fogták az elbukott finálét, ők pedig már soha nem jutottak vissza ilyen magasságokba. Ugyan a következő évadban Henrik ismét gólpasszkirály lett (zsinórban harmadszor), a Canucks már a rájátszás első körében kiesett, egy évvel később a San José 4-0-val kisöpörte az együttest. A 2013-14-es szezon rendkívül gyengére sikerült számukra, ahogy a Vancouvernek is, igaz, Sedinék egy olimpiai ezüsttel vigasztalódhattak Szocsiban.
Egy évvel később még egyszer, utoljára bejutottak a rájátszásba, de az első fordulót ezúttal sem élték túl. A Canucks azóta leszállóágba került, újjáépítésbe kezdett, Sedinék pedig egyre többet gondolkoztak azon, mikor fogják abbahagyni. A fiatalok, Brock Boeser, Bo Horvat és a többiek előretörésével a mostani szezon első felében, éppen karácsonykor döntötték el: itt az ideje átadni a stafétát és több időt tölteni a családdal.
A csapat hivatalosan oldalán, levélben köszönték meg a szurkolóknak és a csapatnak az elmúlt 18 évet. Még ezt is közösen tették. Együtt vonulnak vissza, amit együtt jelentettek be. A szerződésükben volt egy olyan kitétel, hogy a Canucks csak együtt és ugyanahhoz a csapathoz cserélheti el őket, erre azonban nem került sor.
Az NHL történetének egyetlen testvérpárja, amelynek mindkét tagja minimum 1000 pontot ért el.
Három meccsel a szezon vége előtt Henrik 1327 meccsen 1069-cel áll (240 gól, 829 gólpassz), míg Daniel 1303 találkozón 1038-at gyűjtött (391+647). Henrik pont jó barátjuk, Roberto Luongo ellen szerezte meg 1000. pontját. Ő tartja egyébként a klubrekordot a lejátszott meccsek, a gólpasszok és a pontok tekintetében is, míg Daniel a Canucks legjobb góllövőjeként vonul vissza.
A két testvér nemcsak a jégen, hanem azon kívül is maradandót alkotott. A vancouveri közösség, a többi csapat, az ellenfelek mind úgy emlékeznek rájuk, mint nagyszerű sportemberekre, akik mindig a helyes úton járnak. Az egyik szurkoló élete legszebb élményeként emlékszik vissza egy kórházi találkozásra Henrikkel.
My favourite Sedin moment has nothing to do with their performance on the ice. Instead, it comes after one of my many surgeries. I woke up in my hospital bed and one of the first faces I saw was that of Henrik Sedin. One of the happiest moments of my life #ThankYouSedins
A legnagyobb ellenfél Chicago Blackhawks csapatkapitánya, Jonathan Toews csak annyit mondott, hogy maximálisan tiszteli a Sedineket, de nagyon örül, hogy többé nem kell ellenük játszania. A vezetőedző, Joel Quenneville ehhez annyit tett hozzá, hogy
szinte lehetetlen volt ellenük felkészülni, annyira érezték egymást a jégen, hogy a liga összes csapatának védelmét az őrületbe tudták kergetni.
Az alábbi videó is mutatja, mennyire szinkronban voltak egymással, amerre jártak, ott védők és kapusok dőltek mindenfelé.
Lenyűgöző játékintelligenciájuk, látványos megoldásaik és a jégen is főszerepet játszó kapcsolatuk emelte őket a legjobbak közé. Méltósággal köszönnek el a játéktól, úgy, hogy nem váltak saját maguk árnyékává. Hatalmas űrt fognak hagyni a Vancouver-, de egyáltalán a jégkorongszurkolók körében, hiszen aki látta őket játszani, tudja, hogy hozzájuk hasonló összhangot sokáig nem fog látni a jégen.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!