Anglia, amely magát még mindig a futball tanítómesterének nevezi, 1966-ban nyerte meg története első és eleddig egyetlen világbajnoki címét. Azt is úgy, hogy az NSZK elleni döntő hosszabbításában Hurst kapufáról levágódó lövése vagy gól volt, vagy nem, de inkább nem volt az. Mindegy, ennyi járt a mestereknek, akik 1966 óta valamennyi világbajnokságnak úgy mentek neki, hogy na, majd most. Aztán egyszer, 1990-ben jutottak be a négybe. Jó, 1986-ban Isten keze (Maradona) tényleg csúnya volt, de összességében kár lenne erre a momentumra húzni a sikertelenséget. Aztán voltak olyan focivébék (1978, 1994), amelyekre ki sem jutottak, 1990 óta pedig sok nyomot nem hagytak maguk után, legfeljebb Beckham, aki 1998-ban képes volt kiállíttatni magát az argentinok elleni egyenes kieséses meccsen (tudják, a tíz hős és az egy hülyegyerek.)
Mígnem eljött 2018. A vb, ami előtt már senki nem várt semmi az angol válogatottól. A vb, amelyen (szinte) minden a kezükre játszott. Soroljuk.
De a mázli nem tarthat örökké.
Még akkor sem, ha:
A favoritok közül bent maradt Belgium és Franciaország, velük az egyenes kiesésben nem találkoztak (majd a belgákkal fognak a bronzmeccsen). Kolumbia ellen legyőzték önmagukat (megnyerték a tizenegyeseket, bár éppen arra az egy játékosra – Mina – nem figyeltek a szögletnél, aki gólt tudott fejelni). A svédek neki való ellenfélként érkeztek, az angol ECO-mosógép (minimális futball) itt is működött. Kezükre játszott az is, hogy az elődöntőbeli ellenfelük, Horvátország két hosszabbításos meccsel érkezett Szentpétervárra.
Ez volt az a pillanat, amikor az angol szakértők (egy része) elengedte magát, és elhitte: itt a nagy pillanat. A futball végre hazatér.
Ám a mázlifaktor nem tarthat örökké. Az első félidőben tényleg csak kókadozó horvátok ellen bevihették volna a végső ütést, de nem tették. Aztán a horvátok váltottak, feltámadtak, focizni kezdtek – kinek mi tetszik – és vége is lett a dalnak.
Csak a csend maradt. És az egyetlen dolog, ami biztos. Hogy a következő 100 évben nem lesz olyan világbajnokság, amelyre nem jutnak ki az olaszok, ahol a németek a csoportkör után hazamennek, ahol a spanyolok, a portugálok, az argentinok és a brazilok sem játszanak főszerepet.
Nem lesz legközelebb. Marad a nosztalgia, a vágyakozás, a dal. Énekelni legalább tudnak.