Úgy volt, hogy a csapat másnap reggel elhagyja területet – fel kellett szedniük egy felszerelés egy munkadarabját- , de tudták, hogy ez a felfedezés túl fontos ahhoz, hogy elnézzenek felette. Ezért egy újabb merülést terveztek, hogy méréseket végezzenek a korallformáción, mielőtt továbbállnak. Eric Brown, az expedíció egyik tagja azt mondja, hogy megváltoztatták a programjukat és egy körülbelül 12 fős tudományos csapatot gyűjtöttek, hogy lemenjenek és dokumentálják ezt az unikális megakorallt.
A megakorall 34 méter széles, 32 méter hosszú és 5.5 méter magas, kerülete 183 méter. Ez a legnagyobb korallkolónia egyed a világon. Mérete alapján a szakértők úgy számítják, hogy körülbelül 300 éves lehet. Lényegesen nagyobb, mint bármelyik ismert kolónia.
A korallpolipok kis állatok, a medúzák rokonai. A korall-lárvák a tengerfenékre rakódnak, és polipokká fejlődnek, amelyek genetikailag azonos polipokká szaporodnak. Együtt ez a több ezer polip kolóniát alkot, ami organizmusként funkciónál. A különböző kolóniák – gyakran különböző korallfajok – korallzátonyt alkotnak, ami sok tengeri állatnak az otthona. A korallzátonyok védik a partvonalat az erős viharok hatásaitól, egyfajta puffert létrehozva csillapítják a hullámok erejét.
Ez a felfedezés rávilágít a zátonyok fontosságára az egész világon.
Brown azt mondja, hogy a korallzátony ökoszisztémák az óceán területének csak körülbelül 0.2%-át teszik ki, mégis a bolygó tengeri fajainak több, mint 25%-át tartalmazzák. Azonban, jelenleg csak az óceán 8.4%-a védett.
A korallzátonyok sok veszéllyel néznek szembe, közöttük a melegedő vizek, a túlhalászattal, a tápanyaghiánnyal, és a szennyezéssel. Nagyon sérülékeny ökoszisztémák, ezért fontos, hogy tegyük meg, amit tudunk ezen ökoszisztémák védelméért.
Bár eddig még nem tudtak ennek a megakorallnak a létezéséről, a helyi közösség már 15 éve tesz lépéseket a tengeri élőhelyek védelme érdekében.
(Forrás: BBC Wildlife Magazine: https://www.discoverwildlife.com/)