(Népsport)
Az OTSB és az Országos Társadalmi Labdarúgó Szövetség elnöksége megvizsgálta labdarúgósportunk és a válogatott csapat helyzetét és az alábbi határozatot hozta:
A labdarúgósportunk nemzetközi eredményeiben bekövetkezett visszaesés az egész magyar sportkedvelő tábor jogos bírálatát váltotta ki. A gyengébb eredmények és az ezt követő bírálat nyomán megállapítást nyert, hogy a bekövetkezett visszaesés részben az OTSB-vezetésnek abból a hibájából ered, hogy helytelenül ítélte meg a labdarúgósport és a válogatott csapat helyzetét, részben pedig a válogatott csapat tagjainak helytelen magatartásából, szemléletéből és a válogatott csapat körül tevékenykedők helytelen módszereiből következett be.
A rendkívüli eredmények következtében olyan felfogás alakult ki, amely a labdarúgókat megkülönbözteti a többi sportágaktól és részükre különleges elbánást biztosít.
Az OTSB részéről hiba volt, hogy a labdarúgó válogatott csapat körüli összes teendők irányítását az OTSB elnökhelyettesének, Sebes Gusztáv elvtársnak a kezébe tette le, aki egyszemélyben szervezője és összeállítója volt a csapatnak.
A Sebes Gusztáv által irányított csapat 1954-ben |
A sok éven át elért sikeres szereplés összefonódást eredményezett Sebes Gusztáv és az egyes játékosok között.
Mint a válogatott csapat irányítója, a csapat rendkívüli teljesítményeire tekintettel elnéző volt a labdarúgókkal szemben, akik e helyzeti előnyüket nem helyes irányban használták ki.
Hibát követett el az Országos Társadalmi Labdarúgó Szövetség elnöksége is, mert minden ellenvetés nélkül elnézte a sportágban uralkodó szabálytalanságokat és nem tárta fel kellő időben a hiányosságokat, amelyeknek értelemszerűen a jelenlegi helyzethez kellett vezetniük.
Az '54-es magyar-csehszlovák meccsen szakvezetők, sportorvosok, tartalékjátékosok szurkolnak a magyar csapatnak. Balról jobbra: Czibor, Kreisz László dr., Sebes Gusztáv, Pollatschek Gyula dr., Mándi Gyula |
A hiányosságok megszüntetésére az OTSB elnöksége és a Társadalmi Labdarúgó Szövetség elnöksége elhatározta, hogy a válogatott csapatok körüli teendők ellátását az eddigi rendszertől eltérően egy öttagú bizottságra bízza, amelynek tagjai: szövetségi kapitányi minőségben Bukovi Márton, bizottsági tagokként Sós Károly az A-válogatott csapat mellett, Baróti Lajos a B-válogatott csapat mellett, Lakat Károly az utánpótlás válogatott csapat mellett, Vincze Jenő az ifjúsági válogatott csapat mellett edzői teendőkel tát el.
E bizottságnak lesz a feladata, hogy a Társadalmi Labdarúgó Szövetség elnöksége és edzőbizottságának véleménye meghallgatása után a kijelölt keretekből összeállítsa a csapatokat és gondoskodjék a csapatok korszerű, tervszerű felkészítéséről.
A Népsport június hó 3-án megjelent cikke "A magyar labdarúgósport időszerű kérdéseiről" az OTSB véleménye szerint is helyes kérdéseket tartalmazott. E cikk nyomán kialakult értékes és termékeny vita a közönségtől és a szakemberektől érkezett javaslatok összefoglalójaként az OTSB és a Társadalmi Labdarúgó Szövetség az egész labdarúgásunkat átfogó programmal fog a közvélemény elé lépni.
Bizonyos terhek nélkül könnyebb futballozni... ( Ludas Matyi) |
Labdarúgásunk általános helyzetének megvizsgálása és a szükséges intézkedések megtétele folyamatban van. Ennek keretében kerül sor országos viszonylatban a bajnokságok rendszerének felülvizsgálatára, a játékosokkal kapcsolatos nevelő és szociális intézkedésekre, a nemzetközi program rendezésére, a labdarúgósport általános helyzetének megerősítésére, amely végül is egészséges fejlődést fog biztosítani nemcsak a válogatott csapat részére, hanem az egész sportág számára is.
Budapest, 1956. július hó 5-én.
Az Országos Testnevelési
és Sportbizottság elnöksége nevében
HEGYI GYULA
elnök,
Az Országos Társadalmi Labdarúgó
Szövetség elnöksége nevében
BARCS SÁNDOR,
elnök
A válogatottról a Szabad Neten:
Válogatottunk hazatért a nyugat-európai portyáról
A labdarúgás időszerű kérdéseiről
Hogyan lehet megmenteni a magyar futballt?