Minden erőszakos cselekedet szétzúzná Anglia erkölcsi tekintélyét

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép:

Londoni és párizsi tudósítóink jelentik: "Minden erőszakos cselekedet szétzúzná Anglia erkölcsi tekintélyét"


Deutsches Historisches Museum
Eden

A londoni konferencia első napján a közvélemény hangulata Nagy-Britanniában a tárgyalások útján való rendezés mellett és az erőszak vagy az erőszakkal való fenyegetőzés ellen van. Egyiptom új javaslatainak mérsékelt hangja, melyet még a Times is kénytelen volt békülékenynek nevezni, még jobban előmozdította ezt az irányzatot. Még nehéz megmondani, hogy a brit kormány javaslatai mennyiben fogják tükrözni az angol nép igazi hangulatát, s a józan politika folytatására irányuló törekvését. Annyi azonban már világos, hogy


a konferencia nem juthat megegyezésre Eden jelenlegi feltételei alapján,


és hogy kockán forog Anglia egész tekintélye. Minden oldalról egyre hangosabban és erőteljesebben hallatszanak a figyelmeztető hangok. A Mancheseter Guardian hétfői számában a legnyíltabban figyelmezteti a kormányt: "Nagy-Britannia katasztrófa felé rohan."


A Manchester Guardian ugyanebben a számában egy igen figyelemreméltó levelet közöl, melyet két katona írt alá, akiknek ezredét hajóra szállították, hogy a Földközi-tengerre vigyék őket. Andrew McIntosh és John East - elég bátrak voltak, hogy aláírják a levelet - azt írják, hogy "sok bajtársunknak rosszallását fejezzük ki, akik velünk együtt hajóznak e zavaros viszály felé. Attól félünk - írják a továbbiakban - és sokan egyetértenek velünk ebben, hogy ezt a válságot bosszúra akarják felhasználni, hogy megtorolják azt a sérelmet, mely állítólag méltóságunkon esett, amikor visszavonultunk a Szuezi-csatorna övezetéből." A két katona így fejezi be levelét: "Eden a múlt hetet azzal töltötte, hogy rendszeresen elszabotált minden lehetséges kompromisszumot."


Valamennyi lap szerkesztőségébe a leveleknek egész áradata ömlik, melyek tiltakoznak az Eden-féle vonal ellen. Jellemző e levelek hangjára az, amit David Hardman, a közoktatásügyi minisztérium parlamenti államtitkára írt a News Chronicle-nak: "Minden erőszakos cselekedet szétzúzná Nagy-Britannia egész erkölcsi tekintélyét a világ közvéleménye előtt."J. Pitts Watson professzor, a skót egyház egyik vezető tagja ugyancsak támadja levelében a kormány szuezi politikáját.


A Daily Mirror közli Richard Crossman munkáspárti képviselőnek Torontóból írt cikkét, melyben Crossman megállapítja: "Kanada megdöbbenten látja Eden kardcsörtetését és azt, hogy a háború szélére rohan". A munkáspárti képviselő szerint Eden a mozgósítással csak blöfföl, blöffjét azonban le fogják leplezni, aminek megalázó következményei lesznek.


A munkáspárt parlamenti csoportjának vezetősége, az úgynevezett árnyékkormány ma délután tanácskozásra ült össze az alsóházban, hogy új politikai vonalat dolgozzon ki a szuezi válsággal kapcsolatban. A munkáspárti tagság erőteljes tiltakozása az ellen, hogy a munkáspárt vezetői eredetileg a "nemzeti egységre" hivatkozva Eden és a soviniszták magatartását támogatták, kényszerítette erre a munkáspárti vezetőséget.


Peter Fryer

Korábban:

A magyar külügyminisztérium nyilatkozata a szuezi kérdésről

A szovjet külügyminiszter nyilatkozata a szuezi kérdésről

Szuez és a nyugati hatalmak

Szuez: London és Párizs "erélyes intézkedéseket" sürget

A Szuezi-csatorna államosítása a nemzetközi érdeklődés homlokterében

Egyiptom államosította a Szuezi-csatornát

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!