Népszava
A májusi árleszállítás óta hónapról hónapra többet vásárol a lakosság. Persze azt sem állíthatja senki, hogy már minden rendben van az áruellátásban. Több jel - így a szakszervezetekhez és a SZOT-hoz érkező panaszok is - figyelmeztet arra, hogy a fogyasztási iparcikkek egyre bővülő választéka, javuló minősége ellenére sok minden bosszantja még a vásárlókat.
Különösen nagy felháborodást vált ki az a tény, hogy néhány iparcikk ma már többe kerül, mint május elsején, az árleszállításkor. A párt határozatának megsértését látják - joggal - az emberek egyes leszállított árak emelkedésében. Most nem azokról az esetekről van szó, amikor egy-egy boltvezető vagy eladó bűnös manipulációkkal csapja be vezetőit. Ilyen esetekben, mint az újságírók is hírül adták - a rendőrség, az ügyészség nem késlekedik. Ám a női düftin kulikabát ára "hivatalból" nőtt száz forinttal az árleszállítás óta. A "Maya" pamutszövet tíz forinttal lett drágább. A "crombi" télikabáton is ötven forinttal nagyobb ár szerepel. A "MÁV" kordöltönyt ugyancsak minőségi változás nélkül, de negyven forinttal drágábban árusítják.
A diósjenői Földművesszövetkezet vegyesboltja |
Tehát nem egy-két megtévedt ember bűnös manipulációiról van szó, hanem hivatalos intézkedésekről. Olyanokról, amelyek veszélyeztetik a májusi árleszállítás gazdasági és politikai céljait.
Ha lehet, még nagyobb bosszúságot, felháborodást vált ki az, hogy néhány árucikk ára ugyan nem változik, de - minősége romlik. A vásárló csak használat közben veszi észre, hogy pénzéért a vártnál rosszabb árut kapott. Valóban, nehezen is lehet megállapítani egy üzletben, hogy például az "Oslo" és a "Bakony" télikabátok minősége romlott. Az 1180 forintos "Szigony" öltönyről sem gondolná senki, hogy csak az ár felel meg a néhány hónap előttieknek.
A rádióknál, kerékpár- és motorkerékpár-tömlőknél is előfordul ilyesmi. De ellenkező példa is akad: a Duna Cipőgyár jobb minőségű cipői a régi áron kerülnek a fogyasztókhoz.
Nem gondolhatja senki, hogy az ipar és kereskedelem vezetői kártevő szándékkal, tudatosan fordulnak szembe a párt határozataival, a kormány intézkedéseivel, a lakosság érdekeivel. De ha senki sem akarja, akkor mégis mi idézi elő néhány iparcikk árának látszólag indokolatlan emelését és a joggal bűnösnek mondható minőségrontást?
Olyan tényezők okozzák mindezt, amelyek ilyen messzemenő kihatásaival eddig nem is számoltak, nem tartották fontosnak. A könnyűipar köztudomásúan import alapanyagokkal dolgozik. Mivel jelentősebb tartalékokkal nem rendelkezik, a beérkező bőr, gyapjú, gyapot minőségi ingadozásával együtt változik a késztermék minősége is. Ezt az ingadozást a fogyasztói árak nem követik. Nem változott az ár egyéb minőségrontó intézkedések után sem. Így ma még nagyobbrészt gazdasági mutatók alapján minősítik egy-egy gyár vagy iparág munkáját. A teljes termelés, az önköltség stb. alakulását viszont minőségrontással, szükséges műveletek indokolatlan elhagyásával nemegyszer kedvezőbbé lehet tenni. A minőség romlásához vezetnek kellően át nem gondolt gazdaságpolitikai intézkedések is. Amikor például a gyapjúfelhasználás csökkentését követelték a gyapjúipartól és ugyanakkor elvárják az eredeti négyzetméter-terv betartását is, természetesen kisebb gyapjútartalmú szövetek gyártására is sor kerül. Az árak persze nem változnak, hiszen azt más népgazdasági utasítások akadályozzák. Ugyanakkor más gazdasági mutatók fetisizálása, szűk iparági, hivatali érdekek indokolatlan áremeléshez vezetnek.
Természetesen az ilyen és hasonló okokon, mint többek között a bérezési formák mechanikus alkalmazásán, a kizárólag mennyiségre ösztönző egyéb tényezőkön egyik napról a másikra változtatni nehéz. Az is bizonyos azonban, hogy a párt júliusi határozata megköveteli éppen az alapvető gazdaságpolitikai változásokat. S ezek első sorában kell helyet kapnia azoknak az intézkedéseknek, amelyek véget vetnek - az okok megszüntetésével - mindenféle burkolt vagy nyílt hivatalos áremelésnek.
(f.i.)
Korábban a Szabad Neten:
Tovább javul az áruellátás a második félévben
Hogyan lehet tovább javítani a zöldség- és gyümölcsellátást?