A hazai könyvpiac tradicionálisan jelentős eseménye, a karácsonyi könyvvásár soha akkora vevőkört nem vonzott, mint a tavalyi évben, és várhatóan ez a szám csak növekedni fog idén. Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének vezetője elmondta, hogy 1997-ben körülbelül 27,5 milliárd forintot adtak ki könyvre, ami a tavalyi évben már elérte a 38 milliárdot. A konjunktúra elsőrendű okaként azt nevezte meg, hogy ilyen jó minőségű könyveket nem adtak ki korábban.
40-45 ezer fajta könyv jelenik meg idén a piacon, és az infrastruktúra, a könyvesboltok, könyvhálózatok színvonala sem közelítette meg korábban a mait, legyen az bármely tradicionális könyvesbolt vagy plaza könyváruháza. Egyértelműen kijelenthető, hogy a hagyományosan könyvet vásárlók jövedelme nőtt az utóbbi években, és ambíciójuk is, hogy mind nagyobb, mind minőségibb legyen könyvestáruk.
Több mint 80 kiadó 450 könyve van jelen az idei könyvvásáron, a legnagyobb szabású vállalkozások az antológiák. Megjelent egy, a korábbiaknál sokkal nagyobb méretű Beatles- antológia és egy teljes életművet feldolgozó Dalí antológia is. Tarján Tamás irodalomkritikus, aki a könyves sajtótájékoztatók állandó házigazdája, elmondta, végigböngészve a teljes kínálatot, számára az idei a "félőlény" könyvvására. A meghatározáshoz Békés Pál a Móra Kiadónál megjelenő gyermekkönyvének címét kölcsönözte.
A nagy klasszikusoktól megjelent válogatások is, mind Kaffka, mind Csehov, mind Ibsen rettegő színeit mutatják. Igen sok könyv kulcsszava lehetne a rejtély, kétely, transzcendencia, misztika. Bodor Ádám és Balla Zsófia interjúkötete, A börtön szava elkalauzol minket a Ceausescu-kor börtöneibe is, Kertész Imre legújabb megjelent kötete előző elbeszélései hangulatát idézi.
A praktikus könyveket a szótárak jelentik, amik a legszélesebb körben, igen nagy számban jelentek meg az idei évben is. Nagyon sok könyv, szakszöveg témája az egyre nagyobb hatású média. A kiadványok idei átlagára 3200 forint körül van.