A Svéd Akadémia október 2-ai közlése szerint J. M. Coetzee kapja az idei irodalmi Nobel-díjat. A dél-afrikai születésű, jelenleg az ausztráliai Adelaide-ben élő szerzőnek itthon ez idáig mindössze egy műve, A barbárokra várva című politikai thrillere jelent meg 2000-ben, az Art Nouveau kiadó gondozásában.
Az apartheid rendszert allegorikus formában ábrázoló regény egy képzeletbeli, távoli birodalomban játszódik, ahol a hatalom a barbárok általi fenyegetettségből nyeri legitimitását. A történet főszereplője, az állam egyik elöljárója belső fejlődése során fokozatosan kérdőjelezi meg annak az elnyomó hatalomnak a legitimitását, amelynek ő maga is részese. A külső fenyegetettség és az állami terror légkörében alapvető fontosságot nyer az egyén tisztessége, erkölcsi ereje. A regény az örök érvényű kérdésekből fakadó konfliktus mesteri megjelenítése, amellyel Coetzee elnyerte a legmagasabb dél-afrikai irodalmi kitüntetést, a CNA Irodalmi Díjat.
"A barbárokra várva már egy hét múlva újra a könyvesboltokba kerül, sokkal jobb minőségben, kemény borítással, finomabb papíron" - nyilatkozta az [origo]-nak Matyi Dezső, a kiadó ügyvezető igazgatója.
Matyi Dezső elmondása szerint az év folyamán az idei Nobel-díjas író kettő, esetleg három további művét jelenteti meg magyarul a kiadó. Coetzee az egy elmebeteg nő belső világát megrajzoló InThe Hearts of The Country című regénye jelenleg nyomdai előkészületek alatt áll, várhatóan november elején jelenik meg. A Szívek mélyén munkacímen emlegetett, Babits Péter fordításában megjelenő magyar kiadás végleges címe egyelőre nem ismeretes.
A kötetek egységes formátumban, a Coetzee rövid terjedelmű írásaihoz leginkább illeszkedő kis méretben jelennek majd meg. A kiadó illetékes munkatársainak egyelőre csak elképzeléseik vannak arról, a szerző mely további műveit fordíttatják le magyarra. "Kertész Imre tavalyi díjazása óta a Nobel-díj egyértelműen felértékelődött Magyarországon, nyertesei iránt fokozott az érdeklődés. Jelen esetben egy dél-afrikai szerzőről van szó - hogy ez a fokozott érdeklődés reálisan mit fog jelenteni, arról még senkinek nincs fogalma" - tette hozzá az ügyvezető igazgató.