A színházi világnapot az ITI (International Theatre Institut - Nemzetközi Színházi Intézet) vezette be 1961-ben és világszerte március 27-én ünneplik 1962 óta. A színházi világnapon a teátrumokban, mielőtt felmegy a függöny, felolvassák a Nemzetközi Színházi Intézet üzenetét, melyet minden évben egy világhírű személyiség ír az intézet kérésére. (1962: Jean Cocteau, 1963: Arthur Miller, 1970: Dmitrij Sosztakovics, 1976: Eugene Ionescu, 1993: Edward Albee, 2001: Iakovos Kampanellis). Idén Girish Karnad indiai drámaíró üzen a színház világnapja alkalmából.
Nálunk idén is lesz kulisszajárás, egyet fizet, kettőt kap jegyakció, játékok és rejtvények szórakoztatják a közönséget. Egyes színházak nyilvánossá teszik mai próbájukat, illetve bevonják a nézőket az előkészületekbe is. A pécsi országos színházi találkozó (POSZT) ma három órától a Kolibri Színház előtt ad ízelítőt színész-zenekar és óriásbábok segítségével abból a hangulatból, amely 2002 júniusában Pécsett várja majd a közönséget. A MASZK Színészkamarai Egyesület "Színház az egész..." 2002 című gáláján, holnap este a Madách Színházban adják át az idei Hevesi Sándor-díjat, valamint a MASZK és az NKÖM által újonnan alapított Soós Imre- és Gobbi Hilda-díjakat, ma este pedig a Súgó Csiga Díjjal kitüntetett művészeket ünnepelheti a közönség a Thália Színházban.
A Súgó színházi programmagazin minden évben szeretné azt a tizenkét színészt kiválasztani, akire a színházba járók szavaznak. Ezért az újság tavaly internetes szavazást indított. Bármely művészt lehetett jelölni, egyetlen feltétel az volt, hogy a jelöltnek az év folyamán szerepelnie kellett valamelyik magyar nyelvű színdarabban vagy filmben. Az első Csiga Díj-szavazáson a közönség kétszáz művészt jelölt meg, és több mint tízezer szavazat érkezett. A fődíj vándordíj, melyet a tavalyi nyertestől, Alföldi Róberttől vehet át idén a legtöbb szavazatot kapó művész ma este a Thália Színházban.
Ajánlat:
A színházi világnap központi oldala
Magyar Színházi Portál