Alföldi Róbert színész, rendező
Alföldi Róbert nem sokat pihent az idén. Novemberben mutatták be a Kamaraszínházban legújabb, botrányosan jó rendezését, a Macbethet, amely ismét megosztja a színházszerető közönséget. Alföldi azonban nemcsak rendezőként hívta fel magára a figyelmet, hanem színészként is a média érdeklődésének középpontjába került, amikor elvállalta a nem éppen kockázatmentes Lucifer szerepet az új Nemzeti Színház nyitó előadásában, Az ember tragédiájában. A színész emellett fest és kiállít, reggeli műsort vezet az RTL Klubon, és még arra is marad ideje, hogy Carter dokit szinkronizálja a Vészhelyzetben.
Jake Smiles író, média-manipulátor
Jake Smiles, a virtuális regényíró 2000 tavaszán jelentkezett az [origo] regénypályázatára, melyet harminchárom hétnyi versengés után meg is nyert. Folytatásokban közölt anti-utópisztikus cyber-regénye, az 1 link Garaczi László Metaxa című írásával holtversenyben a legjobbnak bizonyult. Az interneten közölt írást 2001 novemberében könyv formában is megjelentette a Magvető Kiadó - ekkor vált igazi médiahőssé Jake Smiles. A lapok e-mail interjúkat közöltek vele, sőt volt olyan orgánum is, mely folytatásos nyomozást indított a virtuális író mögött álló hús-vér ember felderítésére. Smiles azonban egyáltalán nem szándékozik feladni inkognitóját, és ragaszkodik ahhoz, hogy ő valójában - azaz nem-virtuálisan - nem is létezik.
Máté Krisztina televíziós műsorvezető
Az évek óta a TV2-nél dolgozó Máté Krisztina számára 2001 hozta meg az igazi áttörést. Ez év augusztusában kapta meg a Nincs kegyelem! - A leggyengébb láncszem című világszerte sikeres vetélkedő háziasszonyának szerepét. Bár a játékban tanúsított hideg és kíméletlen póz miatt a nézők közt sok ellenséget is sikerült szereznie, ez a látszólagos probléma eltörpül amellett, hogy Máté Krisztinából igazi sztár lett. A feltornyosult teendők mellett még férjhez menni is maradt ideje: ősszel esküdött örök hűséget a szintén televíziós Bárdos Andrásnak.
Tiger realityshow-bajnok
A furcsa nevű fiatalemberről egy évvel ezelőtt még szűkebb hazáján, Villányon kívül kevesen hallottak. A bátor ifjú azonban 2001-ben jelentkezett az első magyar reality show-ba, ha pedig már elindulhatott, meg is nyerte azt. A Bár címre hallgató produkciót ugyan a korlátozott vételkörzetű Viasat sugározta, a néhány hetet pincérkedéssel töltő fiatalok mégis ismertebbek lettek, mint az országosan elérhető TV2 hasonló jellegű próbálkozása, a Bázis szereplői. A végső győztes Tiger lehengerlő szövegeit rendszeresen feliratozni kellett a civilben borász srác fura beszédstílusa miatt, ez azonban a nézőket nem akadályozta meg abban, hogy megszeressék a maga Ganxta Zolee által is elismerten keményen bulizó villányi hőst.
Török Ferenc filmrendező
Török Ferenc a Moszkva térrel bebizonyította, hogy Magyarországon is lehet fiatalokról szóló igazi közönségfilmet készíteni. Saját élményein alapuló forgatókönyvében sikerült úgy visszaidéznie a rendszerváltás időszakát, hogy a kort csak a történelemkönyvekből ismerő legfiatalabb generáció is szórakoztató képet kapott a politikával mit sem törődő gimnazisták mindennapjairól. A körülrajongott film elnyerte a Magyar Filmszemle közönségdíját.
Vissza az év embere szavazáshoz
Ajánlat:
Alföldi Róbert részletes életrajza
Keressük Jake Smilest
Máté Krisztina az [origo] Társalgójában
Tiger győzött a Bárban
Interjú Török Ferenccel