Szerelmi csapdák

Vágólapra másolva!
Férfi és nő kapcsolatában különös paradoxon, hogy miközben férfivilágban élünk, valójában a nő a világ mozgatója, értelme és célja. A férfi felsőbbrendűsége pedig nem több, mint illúzió.
Vágólapra másolva!

Kant szerint szép az, ami érdek nélkül tetszik. Jól hangzik, de Darwin biztos ellenkezett volna, ha összeakasztják bajszukat e kérdésben. Az evolúció évmilliókig csiszolgatott minket, így nem meglepő, hogy minden sóhajtásunk és vágyunk levezethető a "sikeres szaporodás" programból. Amikor a férfi és a nő találkoznak, ­ akár egy szabó - méreteket vesznek egymásról, s agyukban beindul az evolúciós kalkulátor, amely, oszt és szoroz, majd a másodperc tört része alatt kidobja az eredményt, ami eldönti, hogyan tovább. Alapjáratban ez a kalkulátor férfiaknál a nő fiatalságát, termékenységét, egészségét és génállományát méri fel, a nőknél a férfi nemzőképességét, az utódnevelésre való fogékonyságát és a szociális dominanciáját. Ez persze így túl elvont, de ha visszafejtjük a programot, durván a következő kép tárul a szemünk elé.

Ami a nőkön vonzó testi jegy, az a sikeres szaporodási képességgel függ össze. Ez egyfajta lecsupaszított funkcionalista esztétika. A férfi agyában adatgyűjtés folyik az életkorra, a nemi hormonszintre és a jó genetikai adottságokra utaló jegyekről, mert ezek mind az utód egészségességét és sikerességét garantálják. A fiatalság érthető szempont; az evolúció is "tudja", hogy a nők életkorával nőnek a szülési komplikációk és a nő életkora behatárolja a születendő gyermekek számát is. A termékenységnek, vagyis a nemi hormonok túláradó szintjének sajátos - mi úgy mondjuk: szép - testalkat és arcberendezés felel meg. Az ösztrogén hatására kigömbölyödik a fenék, megnő a mell, duzzadt lesz az ajak, megszélesedik a járomcsont, de kicsiny marad az orr és az áll.

Amikor férfiakkal különböző korú nők arcképrészleteiből rakatták ki az ideális nőt, a női arcok átlagéletkora 25 év volt, a szájaké 14 év és a szemeké 11 év. Vagyis az érett nő arca sajátos keveréke a nőiségnek és a gyerekességnek. Szexuálisan vonzó és védelem után sóvárog. A testarányok tekintetében a világ minden férfija a magas ösztrogénszintre utaló "keskeny derék - széles csípő" formatervezést kedveli; egész pontosan, ha ezek méretaránya 0,7. A mellek szintén világszerte izgalmat kiváltó képződmények, de a méret tekintetében van egy optimum. A férfiak általában nem szeretik a túl nagy mellet, és a nők önértékelése szoros kapcsolatot mutat kebelméretükkel: majd mindenki egy számmal nagyobbat szeretne.

A nagy gömbölyűségek ellenére persze a vonzó nő karcsú is, mert ez szintén a fiatalság fontos mutatója. Különös, de a nők testmagassága szintén fontos lehet a párválasztásban. Angol kutatók azt találták, hogy az átlagosnál alacsonyabb nők sokkal valószínűbben "kelnek el", és szülnek gyermekeket, mint az átlagnál akár pár centivel magasabbak. A nemi érés ugyanis az alacsonyabb nőknél általában gyorsabb, magas nőknél lassabb, s amikor évmilliókkal ezelőtt ez a kalkulációs tétel kialakult, az ősember nem 20-30 évesen házasodott; ekkor már valószínűleg régészeti leletté rendeződve nyugodott a földben. A férfi-kalkulátor ezeken túl még további adatokat is begyűjt. Fontos, hogy mekkora a nőben a férfi nemi hormonszint; ennek egyik jele a szőrösség vagy a férfias agresszivitás és rámenősség.

A sok tesztoszteron ugyanis az utód szempontjából kockázatos lehet (balkezesség, allergiahajlam, megkésett beszédfejlődés stb.). Mindamellett némi tesztoszteron nem árt, mert ez a motorja nőben is a szexuális vágynak és fantáziának. Végül a férfinak fel kell tudnia becsülnie DNS-vizsgálatok nélkül is a nő genetikai állományát. A jó géneknek számos evolúciósan kimunkált jegye van, ilyen az arc és a test szimmetriája. Nem kell most valami Quasimodo-szerű szörnyalakra gondolni, milliméterekről van szó. Vizsgálatok sora igazolta, hogy a legszimmetrikusabb arc a legvonzóbb, és igen apró eltéréseket is képesek vagyunk tudattalanul észlelni. Az aszimmetria mindig hibás génekre, fejlődési problémákra vagy magas férfihormonszintre utal, s a nagy számok szerint a szimmetrikusabbak termékenyebbek és komplikációktól mentesebben szülnek. Az aszimmetrikus mellméretet mutató nők közt viszont sokkal gyakoribb a szülési komplikáció. Na és mit tesz a férfi, ha a fiatalság és a szépség közt kell választania? Úgy tűnik, inkább a szépség mellett dönt, mert a "jó génkészlet" fontosabb szempont a fiatalságnál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről