2004 - zene és könyv formában

Vágólapra másolva!
2004-ben kevés új bálvány született világszinten, inkább a korábbi években is ünnepelt idolok arattak. A hiphopról és a rythm'n'bluesról szóltak a toplisták, továbbra is tarolt a feketezene. Usher és az OutKast lenyúltak szinte minden elvihető díjat. Bár ebben az évben még születtek nagy albumok, a newrock kifulladni látszik - logikus kifutása nincs nagyon hova. Bár sokan visszatértek a régiek közül, az ABBA nem állt össze idén sem: kétmilliárd dollár is kevés ahhoz, ők újra együtt zenéljenek. A hazai lemezeladásokat szemlélve nagy változás nem volt az élbolyban, a lakodalmas-mulatós továbbra is kelendő. Üde színfoltként itt vannak a megasztárosok, akiknek tehetségük ellenére is úgy tűnik sikerült befutniuk. Az év underground sztárja a Bëlgából kivált Sickratman volt, belharcolt az Anima és Ákos Utolsó hangos dalától volt hangos továbbra is a legtöbb aréna. És a könyvek? A tavalyi esztendőt csak a könyv éveként szokás emlegetni. Ha elindulunk ezen a gondolatmeneten, akkor az ideit akár a könyvpiac várva várt átalakulásának kezdőéveként is aposztrofálhatjuk, azaz 2004 egyértelműen a fiatalabb kiadók és a nagy öregek közötti különbségek csökkenése, a kiegyenlítődés jegyében telt. És persze a sztárok hálószobatitkai jegyében, hiszen memoárokban, visszaemlékezésekben és mélyenszántó elmélkedésekben idén sem volt hiány.
Vágólapra másolva!

Világszinten kevés igazán jelentős trendet lehetne felvázolni: popban uralkodik a feketezene mindenek fölött, Európában mögötte szorosan jön a newrock, haldokló sztárjaival és kifutó zenekaraival, cammognak még a dinoszauruszok, és akad néhány új befutó is.

Ilyen a Scissor Sisters, a már nevében is izgató ötös, akik márciusban adták ki lemezüket és augusztusra már akkora sztárok voltak, hogy simán lemondhatták a Szigetet, mondván: másnap forgatnak. A jórészt melegekből összefonódott banda a nyolcvanas évek diszkóját élesztgeti újra a hatvanas évek amerikai popfelfogásásban - többek között egy Pink Floyd-feldolgozással. Meglehetősen eklektikus a kép, a csapatnak mégis sikerül szintesztetikussá tenni.

A legnagyobb visszatérő persze a Beach Boys, vagyis hát annak egyetlen alkotó tagja: Brian Wilson. Csaknem negyven év után összeszedte az azóta legendássá érő - sose volt még ennyire tökéletes poplemez! - Smile szalagjait, végighallgatta őket újra, összeszedett egy csapatnyi fellépőt, kicsit gyakorolt velük, végül stúdió. És született is egy tényleg hatalmas ívű lemez, benne egy teljes életnyi hangszerrel, tapasztalattal és mosolygással - még egy teremin is megszólal (a legelső szinti).

Megjelent közben új lemeze a hazánkban nem annyira, de nyugatabbra nagyon is arató newrock bandák talán összes nagyjainak - The Vines, Hives, Music, és persze a nemrég utolsó koncertjét adó Libertines.

Visszatért egy erős konceptlemezzel a Green Day is, milliós lemezeladások, egy zeneileg kiforrott lemez, sikeresen átvészelt tinikor - ki hitte volna, hogy ez be fog következni? Azt viszont pontosan tudhattuk, hogy a U2 hozza a maga erős színvonalát, talán csak a lemez kevéssé popos vonásain lepődhettünk meg. Több fejtörést okozott Eminem produkciója, az Encore, de végül a megszokott jó minőséget kaptuk, változatlan témákkal: az Eminem Show tulajdonképpeni folytatását.

Itthon nem nagyon változott az élboly: a Dalnokok Ligája-nak hála kicsit talán beerősített a Hooligans, L. L. Junior is feljött - emlékszik még valaki a Fekete Vonatra? -, az Anima, a Tankcsapda, Ákos. Az elmúlt évek legsikeresebb pop-produkciói visszaestek eladásban (TNT, V-Tech, Romantic), miközben a rock egy kicsit talán visszatért, legalábbis az eladási adatokat szemlélve. A Tankcsapda változatlanul hatalmas rajongótáborral bír, a Zanzibar is húzónév, telt házak várják a zenekart. Új lemezt adott ki a Kispál is - erős, eklektikus darab, új zeneszerzőkkel, vendégénekessel, saját rögzítésben. Úgy tűnik, nekik sem sikerül hibázni.

Nagyon futott a Nox szekere (a Bűvölet platina lett, új lemezük jelenleg a második), a mulatós vonalból pedig aranylemezt kapott idén Márió, Matyi és a Hegedűs - és még sokan mások. Lagzi Lajcsiék és a lakodalmas muzsika ennek ellenére mintha visszaszorultak volna, legalábbis a médiából feltétlenül.

Szembeszökő és kecsegtető a Megasztár című műsorban feltűnt ifjú talentumok sikere: újfent bebizonyosodott, hogy amit mutat a tévé, az van - ami nem tűnik fel a képernyőn, az a nagyközönség részére nem létezik vagy csak alig. Az első széria szereplői rendre feltűnnek még zenés tévéműsorokban, bulvárlapokban, magazinokban. A győztes, Tóth Veronika lemeze ugyan viszonylag hamar lekerült a Top 40-es listáról, de közben platinalemez lett Oláh Ibolya és Gáspár Laci anyaga, miközben Szabó Leslie is kiadta első nagylemezét. A szintén aranylemezes Veronika személyében egyféle új Cserháti Zsuzsát vélnek felfedezni egyesek, mialatt már javában készülődik Nagy Edmond és Galambos Dorina, Pély Barna párja. Előbbi Ganxstáékkal forgatott az Egyesült Államokban és szólólemezen dolgozik, utóbbinak pedig a Megasztár zsűritagja egyengeti karrierjét. Így a tehetségkutató tízes döntőjéből négynek már van, kettőnek meg biztosan lesz nagylemeze - ami elég szép arány.

A Red Hot Chili Peppers fellépéseire továbbra is tíz - esetenként száz- - ezrével zarándokolnak a zenerajongók, miközben haloványabb éve volt a leáldozó csillagú Metallicának.

Forrás: [origo]
Stinget közel félmillió ember hallgatta a budapesti Felvonulási téren

A lemezeladások tekintetében az Egyesült Államokban 2000-ben kezdődött el a negatív tendencia, ami idén egy darabig megfordulni látszott: az eladások növekedtek az év első időszakában, de a például az elmúlt 12 héten 151,7 millió lemezt adtak el, szemben azzal a 165,9 millió cédével, amit a tavalyi év ugyanebben a periódusában értékesítettek. Mivel az értékesítés módjai változóban vannak, sokak szerint a hagyományos albumeladási mutatók nem értelmezhetőek többé az eddig megszokott módon, nincs értelme összehasonlítani az adatokat a korábbi időszakkal, amikor még sokkal kevesebben töltöttek le zenéket az internetről. (Ezen a ponton örömmel jegyezzük meg, hogy elindult az [origo]-n a fizetős, zenei letöltéseket lehetővé tevő oldal, a Zeneáruház, ahol a látogató több mint 10 ezer dal közül mazsolázhat.)

Sok megaprodukció jutott el hazánkba is, legtöbben egyértelműen Sting és Suzanne Vega Kapcsolat napi koncertjén voltak. Nemcsak hazánkban, de talán Európában is a leglátogatottabb rendezvény volt: aki ott volt, nemigen felejti el a zsúfoltságot. Az újra összeálló, rövid turnéra induló Omega is tömegeket vonzott nyáron, de Kóborék már másik generációt késztettek jegyvásárlásra.

Más magyar együttesek közül az egyik legnézettebb koncert a Sziget Fesztiválon Nagyszínpadra került Bëlga előadása volt: az "itt állok a keverőpulttól balra"-jellegű, havernak mobilon leadott helymeghatározás cirka 15 ezer ember jelentett. A Bëlga második lemeze mellett a hazai underground egyik meghatározó jelensége volt Sickratman, a maga botrányaival, szövegeivel és sajátos fellépéseivel.

Forrás: MTI
Pavarotti és Minnelli nem jöttek, de Carlos Santana igen

A Szigetre visszatérve: a Sugababes, Pet Shop Boys, Busta Rhymes, Freestylers, The Rasmus, Soft Cell, Anthrax, Basement Jaxx mellett a világzenei színpad tartogatott igazi csemegéket a zenerajongóknak (Daniele Sepe, Los de Abajo, Omara Portuondo, Chumbawamba).

Sok elmaradt koncert, műbalhé 2004-ben is volt, élén Pavarottival, de még inkább a Liza Minnelli-show-val. A média is rengeteget foglalkozott a szeszélyes művésznővel, az itáliai tenorral is - aztán a lufi kipukkadt, és nem maradt semmi.

Itt volt Britney Spears, a "második, de tényleg utolsó" búcsúturnéján lévő Cher, a Madonna trónjára pályázó Pink, a már említett Sting, aki miatt százezrek masíroztak ki a Felvonulási térre (ezeknek csak minimális része volt zsebes), a mexikói, mágikus gitáros, Santana, a már nem mai Uriah Heep, a hardrock egyik pillére, a Deep Purple, aztán nagy sikert aratott a Fun Lovin' Criminals, Diana Krall, a legendás Chick Corea, a Kraftwerk, eljött a jó öreg Bobby McFerrin és nyáron a metálosok csápolhattak a Halforddal együtt színpadra lépő Judas Priest buliján.

Miközben depressziós popsztárok magukba zuhantak, rockbandák (és labilis frontemberek) szétestek, újra összeállt az Omega, a Pál Utcai Fiúk, odakint a Black Sabbath, a Mötley Crüe, a Van Halen, a Bros, a Destiny's Child, a Cream, a Take That, többek között. Limahl is aktív újfent, pár napra együtt volt az Atomic Kitten, járt nálunk a Soft Cell, sikerrel tért vissza a Duran Duran, Jason Donovan meg Kylie oldalán fog felbukkanni rövidesen. Hét év után itt az új Prodigy-album, mérsékelt sikerrel - eközben reneszánsszal riogat a TATU is, többen pedig azzal fenyegetőztek, hogy visszavonulnak (Kylie, Robbie Williams, Timberlake), majd végül csak nem merték megtenni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!