A Váli-völgy az egyik legszebb tájegység Budapest vonzáskörzetében: lankák, termőföldek, tavak és erdősávok váltják egymást. Itt található az egykori Dreher-birtok, ami a sörgyártásról híres családhoz tartozott, igaz, ők nem komlót termesztettek itt, hanem állatokat tartottak.
Az Uradalmi Sörfmanufaktúra és a MONYO Brewing Co. viszont úgy gondolta, kísérleti jelleggel megfér ott pár tő, hogy lássák, alkalmas-e a vidék e növény termesztésére.
Mivel idehaza jelenleg csak vadon nő a komló, Angliából szereztek be töveket – ez a második szezon, de az első, mikor a termések valóban sört fognak fűszerezni.
A huzalra futtatott, közel négy méter magasba felfutó növény szüretjére mi is beálltunk, de nem voltunk magunk:
családtagok, főzőmesterek és sörbarátok is ott sorakoztak,
hogy a levágott, majd asztalra fektetett komlóról lecsipkedjék a tobozokat.
A két sörfőzde közös célja az, hogy harvest ale készülhessen. Ennek lényege, hogy a
frissen szüretelt, nem szárított, nem pelletált komló adja az ízét.
A szaknyelv ezt wet-hoppednek nevezi: a helyszínen megtudtuk, hogy ilyet idehaza, az újkori ipari-kisipari-manufakturális sörfőzésben még senki nem csinált.
Ötféle komló kerül a sörbe: a Magnum és Northern Brewer adja a tipikus keserűséget, míg a Cascade, Centennial és Chinook fajták az aromát. Steven Dresler, a Sierra Nevada sörfőző mestere, akinek a nevéhez fűződik egyébként az első, 1996-os wet-hopped IPA, korábban elmondta:
„Olyan, mint amikor a konyhában friss fűszert használsz a szárított helyett.
Főzöl egy olasz tésztát, kimész hátra a kertbe és szedsz hozzá egy kis oregánót.
Ég és föld a különbség a kettő között."
Ez egy szezonális sör lesz, hiszen a szüret nyár legvégén, ősz legelején történik: a leszedett komlótobozokat azonnal a budapesti, Maglódi úton található Főzdeparkba vitték – a helyszínen megtudtuk, a komlópellethez képest nagyjából hétszeres mennyiség kell a sörbe.
Az autót is betöltötte a remek illat, de amint a komlót beáztatták és beöntötték a sörlébe, azonnal éreztük, itt valami nagyon izgalmas történik:
a főzőüst nyitott szájából egy jó sör ígérete szökött ki.
Most az érlelési fázis következik – októberig várnunk kell az első magyar Harvest Ale megkóstolására.