Persze az a legjobb, amikor a fáról szedjük le a naptól meleg sárgabarackot, de mivel ez ritkán jön össze, marad a piac, ahonnan diszperzites vödrökkel cipeljük haza a barackokat a lekvárhoz. Legalábbis nálunk ez a bevett szokás, aztán persze a befőzés közben betegre ehetjük magunkat barackkal, és közben ilyenkor arra is rájövök, hogy a kajszi az egyik legaranyosabb szó a magyar nyelvben. Kajsziból a leghíresebb a gönci fajta, az ebből készül pálinka egyike az eredettvédett magyar pálinkáknak, sőt, még fesztivált is rendeznek neki, idén július 12-14. között Boldogkőváralján.
Ha ilyen nagy mennyiségben használnak sárgabarackot, ne dobják ki a magokat, ha van rá lehetőségük, szárítsák ki: a feltört magban található barackmagból készíthetnek házi percipánt vagy marcipánt, fele-fele arányban keverve mandulával.
Dzsem
Bármelyik barackból érdemes kipróbálni a dzsemet, de a klasszikus, majdnem mindenki kedvence sárgabarackból készül, ebből egy könnyen, viszonylag kevés munkával elkészülő, bejáratott verziót készítettünk, nagymamák és anyukák jótanácsaival. Ha őszibarackból készítik, annak egészen virágra hajazó aromája miatt nyugodtan próbálják ki bazsalikommal, nagyon kevés gyömbérrel (nehogy szappanízű legyen), vagy akár őrölt korianderrel.
Befőtt
Az őszibarackból készült befőttnél a legfőbb szempont, hogy ne szottyosodjanak meg a barackok, maradjon egy kis tartásuk, így nem főzzük sokáig, csak ameddig a tartósítás miatt szükséges. Hogy a barack íze domináljon, nem szükséges fűszert használni, de ha szeretnék feldobni, főzzenek a sziruphoz -mennyiségtől függően- vaníliát, szegfűszeget, de ha már mindenbe tennénk, itt is elfér egy-két reszelésnyi tonkabab.
Szörp
A barackból szörpöt is lehet főzni, amit nem csak nyári hűsítőként, hanem ízesítőként is felhasználhatnak: próbálják ki fagylaltra, gyümölcsökre öntve, gyümölcsös tiramisut ízesítve vele.
További barackos receptek a Táfelspiccen: