Szegényt, ha már mellőzzük, legalább rengeteg nevet adtunk neki, mint a piszke, az egres, a köszméte, vagy a pöszméte. Ez mind a Ribes uva crispa-t, hivatalosan köszmétét takarja.
Színe nem feltétlenül érettségi fokozatot, hanem különböző fajtákat jelöl, így találkozhatunk ugyanolyan édes zöld, vagy bordó egressel is.
Elvileg júniusban érik, tehát idén inkább napjainkban, július közepén.
Magas A, C és B1-vitamin, és kálium, kalcium, foszfor és niacintartalma van. Az emésztést elősegítő hatással rendelkezik, nagy mennyiségben lehet hashajtó is.
Magas pektintartalma miatt a feldolgozóipar féléretten szedi le, így más lekvárok megszilárdítására használják, de ebben az állapotban is fogyasztható, csak akkor még rendkívül savanyú és kemény. Sajnos mi is elsősorban ebben az állapotában ismerjük. Viszont éretten kissé puhább lesz és édeskés-savanyú, de feltétlenül fanyar, enyhén füstös mellékízzel, ami lekvárban különösen jól érvényesül.
Savanykás-fanyar íze miatt nem csak édességekbe, de halak, húsok mellé is könnyedén elkészíthető étel, utóbbi esetben éppen enyhe savanyító hatását lehet kihasználni.
Édességek, amelyekbe bátran használhatják az érett egrest:
És receptek, amelyek teljesen más megvilágításba helyezik az egrest. (linkek alul)
És egy extra, Mautner Zsófi nagymamájának egressel savanyított nyári káposztájának receptje.
És természetesen van receptünk a retro piszkeszószra is.