A fajta
A szusirizs pontosan annyira érzékeny kérdés, mint a rizottórizs. Kunsági "B"-ből nem fog sikerülni, még akkor sem, ha ismerünk olyan anyukát, aki még a tasakos rizst is képes ragacsosra főzni. Célrizs kell.
A rövid szemű rizst magasabb amilopektin-tartalma is megkülönbözteti a hosszú szemű fajtáktól, és pont ez okozza azt a tapadást, ami alkalmassá teszi a szusi elkészítésére. Kifejezetten szusirizsként értékesített rizsekkel érdemes belefogni, természetesen ebben is vannak olcsóbb, illetve dűlőszelektált, szemenként sorszámozott változatok, az ezek közötti bubuskodásba most - soha - nem megyünk bele.
A mosás
Mert mosni kell. Ha elmarad a mosás, a szusirizs nem kellemesen összetapadó, de önálló szemekből fog állni, hanem egy nagy ragacsos csiriz lesz, amit senki se szeretne.
A lábosba rakom a rizst, felengedem kétszeres mennyiségű vízzel, és a kezemmel a lábos alján balra jobbra dörzsölöm a rizst. Leöntöm a vizet. A rizst nedvesen párszor a tésztagyúráshoz hasonló mozdulatokkal átdolgozom, a szemeket finoman egymáshoz dörzsölve. Felöntöm vízzel, és addig ismételem az egész műveletet, amíg a víz tiszta lesz. Ez nem fog hamar bekövetkezni, de a szusi nem idegbetegeknek való, ezt már most szögezzük le.
A videón megnézhetik az egész folyamatot, ami valójában kicsit bonyolultabb, mint a mi leírásunk.
A főzés
Két egység rizst felengedek három egység vízzel, és felforralom, majd fedő alatt, alacsony lángon 20 percig főzöm. Hagyom kihűlni. Aki bubuskodna és maximalizmusra törekszik, vásároljon rizsgőzölőt, a különbség valóban érzékelhető, mi viszont ezen a ponton kötöttünk egy jó nagy kompromisszumot, és nem vásároltunk gőzölőt.
Az ízesítés
1 bögre rizsre 1 dl rizsecetet és 1 evőkanál cukrot számítok. Az ecetet felmelegítve feloldom benne a cukrot, és ezt keverem a kihűlt rizshez.
Nem sózok. Se a főzővizet, se semmit.
A következő rész tartalmából:
Eszközök és tekerés