Mivel a gulyás tulajdonképpen egy hosszú lére eresztett pörkölt, a pörkölt elkészítéséhez adott tippek nagyrészt ide is alkalmazhatóak. Litauszki Zsolt szerint a gulyásleves tipikusan másnapos-harmadnapos maradék szülte fogás volt valamikor.
"Volt pörköltmaradék, amit valahogy fel kellett dúsítani, ezért kerültek bele zöldségek, esetleg bab, ami így tartalmasabb lett, és kiadott egy következő étkezést is" - mondja. Persze ebből nem következik, hogy gulyáslevest ne készíthetnénk külön, vagy az ciki lenne, de az alapelv marad: pörköltalapról van szó, amit vagy hosszabb lével készítünk (ha inkább az egytálétel felé mennénk), vagy sok lével és zöldséggel (ebből lesz a leves).
Éppen ezért nem kell mindenáron ragaszkodni a marhahúshoz sem, ha gulyásról beszélünk. Persze a klasszikus elgondolás ez, és a legtöbb helyen marhahúsból készítik, de szerintem a gulyás lényege nem a marha. Kacsaszívből, vagy pulykanyakból is lehet jó gulyást készíteni" - mondja Litauszki.
Arra viszont érdemes odafigyelni - mondja Takács Lajos - , hogy lehetőleg használjunk minél többféle húst. Takács nem híve a gulyás szétlevesezésének-zöldségezésének ("Szeretem a zöldségeket, de máshogy használom őket."), ha mégis hosszabb lére eresztett gulyást készít, akkor azt általában stefániából és pacsniból teszi.
"Mindkét hús jobban kiadja ezt az ételt, mint a lábszár. Alapvetően szerintem az a legjobb, hogy ha egy állatnak minél többféle húsát fölhasználjuk egy ilyen ételhez. Akár marha, akár birka, akár valamilyen másmilyen hús az alap, minél több részét használjuk, annál ízletesebb lesz."
Ne gondoljuk, hogy mivel úgyis főzzük a húst, mindegy lesz, mekkorára vágjuk. A szaftosság a főtt húsoknál is megmaradhat, de csak akkor, ha nagyobb darabokra vágjuk. "A kis húskockák szétfőnek, pedig egyáltalán nem törvényszerű, hogy a gulyásban a hús szálasra főjön, vagy száraz legyen, mint a pozdorja"- így Takács. Éppen ezért érdemes legalább 3-4 centis kockákra aprítani a húst, de lehet még nagyobbra is.
A másik, amivel a levesen nagyon sokat javíthatunk: az alaplé. Ezt lehetőleg olyan húsból főzzük, amilyenből a gulyásunk lesz. Ez elsőre kicsit macerásnak hangzik, hiszen a gulyásfőzést otthon mindenki úgy szokta meg, hogy egy fazékban meg lehet oldani, viszont az extra idő és energiaráfordításért kárpótolni fog, hogy sokkal-sokkal finomabb lesz a végeredmény. (Arról nem is beszélve, hogy az alaplevet eleve hatalmas mennyiségben érdemes otthonra is készíteni, aztán lefagyasztani, és utána varázsolni vele, amikor úgy van, tehát egyáltalán ne a gulyás kedvéért főzzünk.)
Akár levest, akár gulyást főzünk, nagyon fontos, hogy a paprikát csak a legvégén szabad belerakni, akkor lesz az étel íze ideális. Ha szeretnénk bele zöldségeket tenni, vegyük figyelembe az eltérő főzési idejüket, tehát semmiképpen ne a hússal tegyük föl, hanem akkor, ha a hús már éppen a puhulás közelében van, így amikor elkészül a hús, akkor a zöldségek is még frissek, ressek lesznek, nem pedig szétfőttek és punnyadtak.
A burgonyánál idézzük fel, amit Litauszki Zsolt a krumplipüré kapcsán mondott: a levesbe alapvetően jobb a salátaburgonya, mert nem fő szét, viszont ha a gulyás szaftjának a sűrítése a cél, tehetünk bele szétfővő, lisztes fajtát.
A gourmet-gulyás ezer arca
Az idei Budai Gourmet Fesztivál a gulyást helyezte a középpontba. A rendezvényen megjelenő séfek és éttermek nagy része készített az ételből, a hagyományos bográcsos változattól kezdve az egészen rafinált, már-már felismerhetetlen kreációkig. (A felismerhetetlenség a külalakra vonatkozik, mert ízében mindegyik nagyon is könnyen azonosítható volt.) Érdekes módon azok az éttermek mentek a leghagyományosabb vonalon, amelyeket szokás az ételek túlbonyolításával vádolni. A Michelin-csillagos Costes étterem nem erőlködött: kitett három-négy hatalmas bográcsot, és abban készítette a klasszikus, mindenki által ismert levest, a Babel bogrács nélkül, roppant esztétikus tálalásban, a legjobb értelemben vett otthonos és intenzív ízű levessel rukkolt elő. Ezzel szemben a Boscolo séfje, Wolf András például a húst kolbászba töltötte, paprikás jus-t, azaz pecsenyelevet adott mellé, a kenyértésztába pedig pörköltszaftot gyúrt, és úgy sütötte ki. De említhetjük a Jankovich kúria thai fűszerekkel és ízvilággal kísérletezett, kifejezetten egzotikus, mégis felismerhetően gulyásos hangulatú levesét.