Azt hiszik, tudják mi az a tejszín, ugye? Azt hiszik, vesznek egy zacskó tejszínt, és abban már tényleg csak a felforralt tej kihűlés közben keletkező föle van, semmi adalékanyag, pláne nem cukor? Sajnos tévednek. Nagyon. Pláne ha főzőtejszínt vesznek. A bolti tejszínekből, habtejszínekből és főzőtejszínekből ugyanis hiányzik a főzéshez szükséges mennyiségű zsír, cserébe tele lehetnek és tele is vannak cukorral és adalékanyagokkal.
Mi az a tejszín a törvény szerint?
Mi az ördög az a karragén?
A cukrot nem kell bemutatnunk, de minden bolti tejszínben ott van a nagymolekulájú, a szervezet számára feldolgozhatatlan poliszacharid, a karragén (E 407) mint mennyiségkorlátozás nélkül alkalmazható adalékanyag. (Tejtermékekhez kizárólag azok az adalékanyagok használhatók fel, amelyeket az adalékanyagokról szóló rendeletben (1333/2008/EK) az adott termékcsoporthoz - a linken a 37. oldalon találják mind a 25-öt, amit ízesítetlen tejszínhez lehet adni, huszonöt, igen - kapcsolódóan felsorolnak.)
A karragén szerepe nem más, mint hogy a zsírt és vizet összetartsa, megakadályozza, hogy az emulzió szétváljon. (A tejszínben vastagon kiválik a sűrű, krémes zsír, mint például a képen a President 35%-os tejszínjében is.)
Ilyen mértékű - teljesen természetes - szétválást egyik tejszínben sem találtunk (a Meggle és a Parmalat vált még ki elég feltűnően, ezek a Presidenttel együtt elég jó habot adtak, a legkeményebbeket), sőt egy részük egyáltalán nem vált szét semerre, tejsűrűségű és homogén levek voltak, ami, mivel nagyrészt homogenizált tejszínekről is beszélünk, annyira nem meglepő.
A kiválás semmit sem ront a használati értéken, pontosan úgy öntöm ki és oda, ahova akarom, mert pillanatok alatt elkeverhető. Azon sem kellene kiakadni, ha egy tejből hopp, kiválik a tejszín a tetejére, hiszen ez egy teljesen normális folyamat -eredetileg így keletkezne a tejszín maga- de a nagyipar szerint a fogyasztó ezt a romlott termékkel azonosítja, ezért homogenizálnak.
35% alatt nincs élet, nincs tejszín
35%-os tejszín alatt minden hazugság - kezdi Takács Lajos, a Lacikonyha séfje. Ilyen nincs, hogy főzőtejszín, van a 35%-os vagy még zsírosabb, azt használom mindenbe, nem csak habverésre. Mert annak van íze, és minél zsírosabb, annál könnyebb felverni. Egy 40-45%-os tejszínből olyan kemény habot lehet verni, mint a kő - teszi hozzá.
Elnevezések és zsírtartalmak
Ehhez képest egy, azaz egyetlenegy (hab)tejszínt találtunk az üzletekben (a delikátokat most kihagytuk, országosan megvásárolható tejszíneket kerestünk), ami 35%-os volt, a többi mind kevesebb.
A főzőtejszín tele van adalékanyagokkal
"A főzőtejszínnek nincs külön definíciója a MÉ-ben, a „főző” jelzővel csupán a termék felhasználási módjára lehet utalni" - idéztük már fentebb is a VM válaszát arra a kérdésünkre, hogy mi az ördög az a főzőtejszín.
Tapasztalataink azt mutatják - mivel ebben a kategóriában 10-20%-os zsírtartalomig vannak termékek -, hogy ez a tisztázatlan fogalom a tejszínbe már nem (az min. 18% zsírtartalommal rendelkezik), hanem a félzsíros tejszínbe (min. 10% zsírtartalom, ez alatt nem lehet tejszínnek hívni a terméket) fér csak bele. A nagyobbik baj az, hogy ezek a tejszínminimumok tele vannak adalékanyagokkal. Többel, mint a habtejszínek.
A képen látható, szemlézett dobozok a tejszín és a karragén mellett még szentjánoskenyér-lisztet, guargumit, cukrot, tejfehérje-származékot, módosított kukoricakeményítőt és nátrium-karbonátot tartalmaznak. Melyik mit, de leginkább többet egyszerre.
Kivételek az Olma, a Milkland és a Meggle főzőtejszínek, amelyekben csak tejszín és karragén van felsorolva az összetevők között.
Vigyázat, főző- és habmesterek!
Az üzletekben a dobozos tejszínek és majdnem tejszínnek látszó főzőtárgyak mellett megtalálhatóak tejszínnek már nem nevezhető, a kapkodó bevásárlónak mégis tejszínnek tűnő termékek. Habmester, főzőmester és hasonló néven futnak, zsírtartalmuk 10% alatti. Akkor már jobban járnak, ha zsíros tejet vesznek helyette, és azt egy darab vajjal kicsit feljavítják.
Figyeljenek oda, mit vesznek, és még jobban figyeljenek oda a megvásárolt termék összetevőire is, mert a tejszínek is tele vannak nyomva mindennel, amire a szervezetnek nincs szüksége.
A habtejszínek és a habverő tesztje
Minden tejszínt egy éjszakát hűtőszekrényben tartottunk, azonos hőmérsékleten, azonos körülmények között vertük fel őket. Már amelyiket sikerült, mert habot három alany (Parmalat, Meggle, President) volt képes produkálni, a többiek csak lágy habszerűséget, és nem azért, mert hamar lógva hagytuk őket. Egyszerűen impotensek voltak.
Hogyan készül a hab, avagy a hideg és a zsír fontossága
A tejszínhabot a tojásfehérjével ellentétben -azt a fehérje- a zsír stabilizálja. A folyamat elején a habverő rövidéletű buborékokat képez, amelyeket 30 másodperc után a veréstől destabilizálódó zsírmolekulák rögzítenek. A zsírmolekulákról leszaggatott részek kerülik a vízet, ezért vagy egymáshoz, vagy a levegőbuborékokhoz igyekeznek csatlakozni, így alakítva ki a habszerkezetet. Amikor a hab készen van, ezt ugyanezzel az erővel szét is lehet verni, ezért kell megállni, amikor a tejszín felverődött, különben az vajjá alakul át.
...
A zsírvázat a meleg puhítja, ezért a tejszín ideális hőmérséklete hab készítésére 5-10 C között van.
...
Habveréshez a minimális zsírtartalom 30%, de a 38-40%-os tejszíneket könnyebb felverni és habjuk is tartósabb.
...
A homogenizált tejszínek struktúrája finomabb, ezért ezeket lassabban lehet felverni.
...
A folyamat savasítással (1 tkanál citromlé/250 ml tejszín) gyorsítható.
A szórás a felverési időkben nagy, kettőtől 16 percig terjed.
A teszt idő- és haberedményeit a galériában nézheti meg közelebbről.
Összegzés:
A bármilyen, főzésre használt tejszín:
A működő habtejszín extra kitétele a fentiek mellett:
De akkor mire való a főzőtejszín? Amire a főzőbor.