Nagyon komoly és rendkívül szoros versenyben a 13. helyen végzett Molnár Gábor és segédje Pohner Ádám, így nem sikerült túlszárnyalniuk Széll Tamás 2013-as 10. helyét. Most jutottunk ki másodszor a világbajnokságnak tekinthető viadalra, így helytállásuk csodálatos, hiszen bebizonyították, ott vagyunk a világ gasztronómiai élmezőnyében.
A 2015-ös év Európa-bajnokságát Budapest rendezi.
Megismételve a korábbi sikert, a legjobb plakát címét ismét mi hoztuk el.
A legjobb promóciós kampány díját Argentína kapta. A legjobb segéd, vagyis commis cím a finnekké lett. A halért adott poisson special a Japáné, míg a hús különdíj szintén Finnországot illeti meg.
Az összesítésben Svédország a harmadik, Egyesült Államok a második, az aranyérem Norvégiának, Ørjan Johannessen séfnek jár.
Óriási feszültség szabadult fel: a japán csapat és a szurkolóik zokognak. Mi még nem tudjuk, hányadikok lettünk.
Bakcsy Árpád képei a Bocuse d'Orról.
Gyöngytyúkmell ívek
Paprikás gyöngytyúkmell csíkok
Combsonkaszelet póréhagymával és siitakehamuval
Panco-gyöngytyúkbőr és koriander morzsa
Köretek:
Pickled gulyás consommé savanyított, marinált ecetes zöldségekkel és „szférikus tejfölgolyóval”, fűszersaláta és gulyás jus
Mangóecetben marinált, sütőtökszalagba göngyölt, korianderes-birsalmás narancslekvárral töltött répa póréhamuval
Grenaille burgonyakavics fekete olívatapenáddal töltve
Tojás sült csirke majonézzel töltve
Zöld sabayon és gyöngytyúk jus
Gombazselén és fekete kenyéren tálalt feketegyökér „hattyú” tormás panna cottával, rajta csicsóka carpaccióval és tejchips tollakkal
17.00
Ma sokkal több látogatót vonzott a Bocuse d'Or, mint tegnap. A hangulat parádés volt: a magyarok is jól szurkoltak, de a skandinávok adták a hangerőt - ha a decibelt nézzük, akkor a svédek vitték el az arany zajártalom különdíjat.
Mivel csupa férfi került a konyhaboxokba, így a hölgyek is részt vettek a rajongásban. Úgy tűnik, a norvég fiúk aratták a legnagyobb sikert, de volt, aki Pohner Ádámot, a magyar commis-t tartotta a legsármosabbnak.
Fél óra múlva kezdődik az eredményhirdetés, a legtöbben a franciákat és a skandinávok valamelyikét várják a dobogóra. Mi természetesen Molnár Gábornak és segédjének drukkolunk, reméljük túl tudják szárnyalni Széll Tamás 2013-as kiváló, tizedik helyét.
15:50
A hús adja a morzsába hengerelt gömböc formáját, a belső hullámmintát pedig a gyöngytyúk különböző részei alakítják ki. A kis félgömbök sültcsirke-majonézből készültek, amelyek roppanós kérgét kalciumos cukor adja. Az üvegtálban egy speciális, gulyás jellegű erőleves látható, tejfölgömbbel. A sárgarépa csak egy héj, bentre birsalmás sütőtökpürét töltöttek. A szürke meteoritdarab hamuval burkolt tapenádos krumpli.
15:20
A zsűri meglepődve tapasztalta, hogy a gömböc billeg, de el mégsem gurul. Mindenki az arcukat figyelte, de úgy tűnt, tetszik nekik Molnár Gáborék ötlete.
Tálalják a magyar gyöngytyúk gömböcöt. Az biztos, hogy finom, mert kóstoltuk, de vajon a zsűri is imádni fogja?
A képen még a hazai bemutatón kapott kóstoló látható - ennél sokkal komolyabb a helyszíni. Képek hamarosan!
14:34
Kitálalták a magyar halat. Jó jel, a zsűri bólogat, ízlik nekik. Izgulunk! Képek hamarosan!
A töltött pisztrángon fekete-fehér panna cotta díszcsíkok sorakoznak, az egyik fekete tintahalas, a másik pedig tormaízű. A halat a kisorsolt édeskömény vékony szeleteivel töltötték meg. A körítés többféle zöldség keveréke.
14:20
Úgy tűnik, sokan kíváncsiak az eseményekre, hiszen sem az élő videóközvetítés nem megy a Bocuse d'Or oldalán, sem a wifi nem bírja a helyszíni terhelést. Ez a siker jele lenne vagy alábecsülték a népszerűséget?
Zajlik a zsűrizés: a halakat jól ismerő norvégok komolyat alakítottak, úgy tűnik, a zsűrinek is tetszik, nagyon bólogatnak. Az imént hozták ki a németek húsos tálját, a gyöngytyúk lábai a plafon felé mutatnak. Meglepő ötlet, de úgy tűnik, tetszést arat.
Most már csak a committeék maradhatnak az asztalok előtt, a média képviselőit, a rengeteg fotóst, újságírót és operatőrt a kordon mögé irányították.
A munkatempón látszik, hogy mindent alaposan begyakoroltak: Vomberg Frigyes edző a kinyomtatott menetrend alapján kívülről irányítja Molnár Gábort és segédjét Pohner Ádámot.
A halat 14.30 kor tálalja majd a magyar csapat.
Egyre több néző érkezik a helyszínre, sorra mutatják be nekik az egyes országok szakácsait. A kommentátor és a stáb megy végig a bokszok előtt, miközben bent nyugodt tempóban dolgoznak.
A magyarokon is látszik, hogy nincs kapkodás, bennük van a rutin, a sok edzés és gyakorlat. Mindenki meglepően higgadt, pedig szinte az arcukba másznak a fotósok és az operatőrök – amint azt a felkészülési fázis végén még Budapesten elárulták, erre is gondoltak, hangfalakon kierősítve mesterséges zajban készültek, hogy itt, a lyoni helyszínen ez se zökkenthesse őket ki.
Így nézett ki tegnap a formailag csodás, de ízben állítólag kevésbé kiemelkedő hústálja az Egyesült Államok séfjének.
Egy otthoni konyhával nagyjából megegyező helyen dolgoznak a séfek, igaz, kevés a hasonlóan jól felszerelt háztartás.
Hamvas Zoltán, a Bocuse d’Or Akadémia elnöke tagja a zsűrinek. A tegnapi nappal kapcsolatban elmondta: „Az első napon volt pár versenyző, aki kimagasló teljesítményt nyújtott és volt, aki inkább látványban vagy ízben tűnt ki. Néhány versenyző szereplésétől többet vártam. A mezőny ma is kifejezetten erős, a skandináv országok mindig az esélyesek között vannak.”
Sikeresen elhárult a technikai akadály, a committeek leellenőrizték Molnár Gáborék boxát, óriási lendülettel megindult a munka.
Ezekben a percekben, fél tízkor megkezdődött a magyarok számára is a verseny a Bocuse d'Or 2015-ön.Természetesen technikai gondok vannak, a sűtő gőzölő fokozatban ereszti a vizet. A fiúk nem hátrálnak meg.
Jól vizsgázott a magyar vendéglátás: ugyan a világbajnokságnak tekinthető Bocuse d’Oron csak most, fél tízkor kezdenek főzni a magyarok, de országunk standján nem hagyják kihűlni az ülőhelyeket a látogatók.
A menüt kóstolva többen kifejezték meglepetésüket, milyen kifinomultak az ételek, milyen összhangban vannak a Lyonba kivitt borainkkal. Mivel a legrangosabb nemzetközi szakácsversenyen Magyarország lehetőséget kapott a bemutatkozásra, olyanok is nálunk esznek, akik még sosem kerültek kapcsolatba a konyhánkkal.
„Fantasztikus! Még soha nem voltam meg Magyarországon, de ez teljes mértékben meghozta a kedvünket egy kiránduláshoz. Nem csak vizuálisan, hanem ízben is változatos és kiemelkedő volt, amit itt kaptunk, meghozta a kedvünket egy látogatáshoz, ilyen ételek miatt örömmel kirándulunk” – mondta a Kistücsök szószban sült paprikáját és sárgabarackját fogyasztó hölgy.
Mellette ülő lánya kiemelte a debreceni Ikon séf, Pataki Péter veloutéjét: „Nagyon könnyű volt, a kis almakockák rafináltan megédesítették a tormás ízt és a mangalicás kolbászt. A sós-édes-savas arányokat nagyon jól eltalálta a szakács.”
Más látogatók a Szent Jakab kagyló kollagénbombáját dicsérték. A Bock fogása kapcsán megtudtuk, hogy „nem volt tolakodó, egyszerűen, közvetlenül illeszkedett a húshoz. Nagyon kreatív ötlet ez a szarvasgombára hasonlító körítés!” – mondták a fekete tarhonyagombócról. A Boutiq’Bar liofilizált málnával készült shotja többek szerint édes-savanyú ízével trükkösen kiöblítette a szájból a paprikát, felkészítve azt a könnyű tejszínes krémmel készült málnához.
Amíg tegnap este a magyar standon a szakma érdeklődő képviselői és a lelkes civilek csörgették az evőeszközt, addig a konyhaboxunkban megkezdődött a bepakolás. Pohner Ádám commies a munka végeztével a Táfelspiccnek elárulta:
„Eddig minden rendben van, simán mennek a dolgok. Az, hogy az édeskömény lett a mi napunk választott zöldsége, nyugodtan fogadtuk, hiszen a felkészülés során erre is igyekeztünk a lehető legjobban felkészülni. Ha mást választottak volna, arra ugyanúgy lett volna egy recept-variációnk.” Egyetlen probléma, hogy a bokszunkban levő gőzölő meghibásodott, folyik belőle a víz - a magyar bokszot éppen most ellenőrzik.
A magyar csapat már ma reggel héttől a helyszínen tartózkodik, hiszen kemény nap vár rájuk. A második etapra olyan országok séfjei maradtak, mint Norvégia, Dánia, Japán vagy Finnország – mind konyhája remek és karakteres, szakácsaik komolyan felkészült és kreatív szakemberek.
Fél tízkor, tizedikként a sorban kezd Molnár Gábor és Pohner Ádám. 12.30-kor már elkezdődik a zsűrizés, igaz, a magyarok 14:30-kor tálalják a halételt és 15:05-kor a gyöngytyúkot. Az eredményhirdetés 17:30-tól indul.
A nagy ellenfelek közül tegnap lement Franciaország és az Amerikai Egyesült Államok – ez utóbbiról a belterjes pletykák szerint annyit sikerült megtudnunk, hogy ugyan nagy esélyesnek számítottak, de hústáljuk vizuálisan kiemelkedő volt, azonban ízben kifejezetten gyenge.
Mivel a rendezvényterület óriási, melynek csarnokait megtöltik az egyéb szakmabeli kiállítók, hatalmas a nyüzsgés, a szervezők 180 ezer látogatóval számolnak. A gasztrokiállítás, az eszközök és alapanyagok szakvására megdöbbentő volumenű –a desszertrészlegtől a konyhai higiéniáig minden megtalálható.
A Bocuse d’Or 2015-nek otthont adó csarnokban a szakácsok boxai előtt csak a szervezők és a sajtó képviselői mozoghatnak, igaz, ők is csak délig. Utána mindenkit kitessékelnek és egy közeli kordon mögül figyelhetik az eseményeket. Mögöttük a VIP lelátó és a normál látogatók tribünje található.
A legszebb a közvetlenség, amikor a szakmai legjobbjainak számító committee-k, a 2-3 Michelin-csillagos séfek mosolyogva elmennek melletted vagy szakmai alázattal viszik a megrakott tálakat. A névadó Jerome Bocuse jön és rád mosolyog, Régis Marcon önfeledten mókázik egész nap, Thomas Keller odamegy az amerikai szurkolókhoz és mesél – természetesen isszák szavait.
Elsőre ijesztő, de mégis szimpatikus és természetes a felhajtás. Látszik, hogy a versenyzők és a szervezők is kőkeményen dolgoznak. A hangulat már tegnap is csodálatos volt, ami még tovább emelkedik majd, hiszen sokan a mai napon mennek ki a Sirha kiállítási területre, hogy részesei legyenek az eredményhirdetésnek. A Bocuse d’Or rengeteg szakmabelit és érdeklődőt vonz, ami nem csoda: tulajdonképpen ez a konyhaművészet Oscar-gálája.