Nagyon sokat aggódunk azon, mit eszik a gyerek, mennyi fölösleges cukor, adalékanyag és méreg kerül kedvenc ételeivel a szervezetébe. Az egyszeri szülő meg igyekszik - ha nem is mindig képes -, megtalálni a középutas vacsorát a biozöldségekkel párolt bioköles és a kenőmájasos kenyér között félúton.
Nekem nem csak az a bajom, hogy mérget eszik azokkal a rossz minőségű termékekkel, amelyekre rászokik, hanem hogy az ízlését is elrontom: ha műanyag kekszeken, cukros macis pudingokon és szójás májkrémen nő fel, honnan tudja majd megkülönböztetni a jót a rossz ételtől felnőttként? Ezért kísérletezem olyan receptekkel, amelyekkel kiválthatóak ezek a termékek. Olcsóbb, egészségesebb lesz még akkor is, ha a zsír- és cukortartalom megmarad, hiszen valódi ízek, minőségi alapanyagok kerülnek az ételbe.
Az egyik legrosszabb minőségű termék, a kézművesen kívül nem kapni belőle finomat és adalékanyag-menteset. Rovatunk korábban készített terméktesztjét itt olvashatják. Pedig a termék még egészséges is lenne a gyereknek, ha lenne a kenőmájasban olyan, de nincs, vagy csak nagyon kis arányban fellelhető. Szerencsére ennek házi előállítása tényleg csak húsz perc, viszont kell hozzá egy jó turmix- vagy aprítógép.
Alapanyagok
A lila hagymát felaprítom. Egy serpenyőben felolvasztom a vaj felét, alacsony lángon megpárolom benne a hagymát. Mikor puha, előkészítem az aprítót, és beleöntöm a hagymát. A serpenyőben maradt vajon közepesen erős lángon megpirítom a májat, éppen csak addig, míg átsül, de belül puha marad. Hozzáadom a hagymához. Megvárom, míg kihűl. Ekkor sózom, hozzáadom a rozmaringot, a maradék vajat és egy kevés tejszínt, majd alaposan leturmixolom. Aszerint, mennyire szeretném a végeredményt sűrűre hagyni, adok még hozzá tejszínt - a krém hűlés közben szilárdulni fog. Tálkákba öntöm, és minimum 2-3 órára behűtöm.
Minden játszótereztető anyuka táskájában van egy dobozzal, pedig iszonyú íze van, de a gyereknek mindegy, mert orrszarvú formájú. Sokáig kerestem az ideális receptet, ugyanis azok a kekszek, amiket mi, felnőttek szeretünk, és az ismert vajas omlós tészta arányaival készülnek, finomak, de nem is hasonlítanak a háztartási kekszre. Ennek eredetije ugyanis nem omlik, hanem ropog, tehát kevesebb vaj kell hozzá.
Az állatos keksz készítése ráadásul egy teljes délutános gyerekprogram másfél éves kortól felfelé. Gyerekkel sütni lassabb, fárasztóbb, és nagyobb kosszal és kupival jár, mint egyedül, de tényleg szeretik csinálni. Közben okosodnak, ügyesednek és cukiskodnak, nem beszélve arról, hogy a végeredményt rettentő büszkén fogyasztják majd el. Mivel ez a keksz sokáig eláll, érdemes nagyobb adagot készíteni előre.
Alapanyagok:
A puha vajat habosra keverem a cukorral, hozzáadom a tojást, és addig keverem, míg egynemű massza nem lesz belőle. A lisztet elkeverem a sóval és a sütőporral, majd beledolgozom a vajas keverékbe. Gombócot formálok belőle, fóliába csomagolom, és minimum egy órára a hűtőbe teszem. Vékonyra nyújtom. Ha egyszerű háztartási kekszet szeretnék belőle, akkor derelyevágóval csíkokat, majd négyzeteket szeletelek belőle. Most gyerekeknek készült, tehát állatos kiszúrókkal készítettünk formákat belőle. 180 fokos, előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt sülnek meg.
A boltok hűtőpultjai is az anyja mögött kullogó gyerekek figyelmére pályáznak, van hercegnős és pókemberes joghurt és macis puding is, tele fölösleges cukorral, sőt gyakran állományjavítókkal és színezékkel is. Ha a csomagolást nem is érdemes otthon elkészíteni, ami belül van, abból milliószor jobb és olcsóbb a házi.
Joghurt + gyümölcs = gyümölcsjoghurt?
A képlet sajnos nem ennyire egyszerű. A legtöbb gyümölcs joghurttal leturmixolva híg és folyós állagú lesz, inkább ivójoghurtnak megy el. Ha a boltihoz hasonló állagút szeretnénk készíteni házilag, ahhoz egy külön gyümölcsmixet kell kevernünk, amit aztán a joghurtba kanalazunk. Így azt is szabályozhatjuk, hagyunk-e benne egész gyümölcsszemeket vagy egészen simára dolgozzuk a pürét.
Alapanyagok
A gyümölcsöt a mézzel egy kis lábosban kevergetve felforralom. A képződött léből egy evőkanálnyit kiveszek, visszaöntöm a gyümölcsbe, és addig főzöm, amíg kissé be nem sűrűsödik. Tiszta befőttes üvegbe rétegzem a gyümölcsöt a joghurttal.
A házi krémtúró elkészítésére egyszerűbb és komplikáltabb mód is létezik. A tejföllel, cukorral, vaníliával simára kevert vagy turmixolt túró az alapverzió, ami sietős megoldásnak nagyon jó, csak a bolti jellegzetes, remegős pudinghoz hasonló állag hiányzik belőle. Ebben a receptben egy sima vaníliapuding alappal készítjük a krémtúrót. Így már több mint tökéletes. A mazsola kérdése szigorúan kettéválasztja az emberiséget, hagyják ki nyugodtan, ha úgy érzik.
Alapanyagok
A tejszínt felmelegítem a vanília kikapart magjaival. A tojások sárgáit habosra verem a cukorral, és simára keverem benne a keményítőt is. Folyamatos keverés mellett a tojásos keverékhez öntöm a tejszínt. Az egészet visszaöntöm a lábasba, és kevergetve sűrű pudingot főzök. Felforrni nem hagyom. Ha kész, belekeverem vagy turmixolom a túrót, attól függ, simább vagy darabosabb állag a cél. Kis tálkákba öntöm, és mazsolát szórok bele. Lefedve behűtöm néhány órára.
Higgyék el, minden gyerek imádni fogja!