Véletlenül sem szeretnénk semmilyen diéta szószólójává válni, és nem is azért javasoljuk, hogy próbálják ki a tavasz új zöldségeit nyersen, mert így a legegészségesebbek, bár ez utóbbi tényhez kétség nem fér.
Azért készítsék el őket így is, mert
sokkal izgalmasabb lesz az életük.
A spenót párolva, de főleg főzeléknek készül, a répa leginkább a levesben úszik, nem beszélve a krumpliról, ami tényleg csak sülve-főve fordul meg a tányéron, pedig meglepően jó saláta lehet belőle, ha egyszerűen blansírozzuk. Görgessenek el a cikk végéig, ott találják a receptet, amely számunkra a hónap felfedezése, a tavasz legzseniálisabb, legfrissebb savanyúsága.
A spenót nemcsak főzeléknek való, de salátának is remek. Vastag, húsos levelei tartalmas, ízes, mégsem túl domináns alapot adnak, ami azért is fontos, mert ebben az ételben az édes eper viszi el a show-t a sós kecskesajttal és a pirított dióval. A balzsamecet pedig nagyon jó barátja az epernek. Ha nem kapnak épp kecskesajtot, nyugodtan készítsék el fetával, hasonlóan
jó lesz.
Alapanyagok
A spenótot leszárazom, nagyon alaposan megmosom. Ennek a legegyszerűbb módja az, ha a mosogatóba teszem, felöntöm hideg vízzel, átmosom, a vizet leeresztem, majd újra megismétlem a folyamatot. Apró darabokra tépkedem a leveleket, és egy tálba rendezem. Rászeletelem a megmosott, száraitól megfosztott epret, majd rámorzsolom a kecskesajtot.
A diót egy mozsárban vagy egy nejlonzacskó és egy sodrófa segítségével durvára töröm. Egy serpenyőt szárazon felforrósítok, és néhány perc alatt, a serpenyőt folyton rázogatva megpirítom benne a diót. A salátára szórom. Az öntethez való alapanyagokat egy kis befőttesüvegben összerázom, és közvetlenül a fogyasztás előtt a salátára locsolom. Az egészet alaposan elkeverem.
Az új sárgarépa annyira zsenge, hogy kár lereszelni, sokkal jobban kiadja ropogós állagát, ha julienne-re, azaz gyufaszálakra vágjuk. Ez egyáltalán nem annyira bonyolult, mint ahogyan hangzik, bár
kell hozzá egy jó kés.
A megpucolt répát előbb keresztben kettévágom, majd négy oldaláról egy-egy szeletet levágok, hogy téglalapot kapjak. Ezt a téglalapot felszeletelem előbb vízszintesen, majd a lapokat egymásra fektetve függőlegesen. A hosszúságot és a vastagságot ízlés és zöldségfajta szerint variálhatjuk.
Alapanyagok:
A répát megpucolom, julienne-re, azaz gyufaszálnyi csíkokra vágom. A datolyát kimagozom, felkarikázom. A narancsot megpucolom, feldarabolom, közben a kicsorduló levét a salátához öntögetem. A répához adom. A citrom levét kifacsarom, elkeverem az olívaolajjal, mézzel, sózom, borsozom, a salátára locsolom.
A céklát általában főzve, párolva vagy sütve szoktuk enni, ebben a receptben azonban egyszerűen elég lereszelni. Ehhez a művelethez persze nem árt egy vékony gumikesztyű, különben rózsaszínek lesznek az ujjaink. Kizárólag magas zsírtartalmú, krémes tejföllel működik ez a recept, másfélével nem érdemes nekiállni. A fokhagyma mennyisége ízlés és tűréshatár szerint növelhető, a receptben megadott arányok egy szolid verziót eredményeznek,
ennél lehet sokkal jobban durvulni is.
Ez a recept az egyszerűsége miatt nagyszerű, a három íz bőven elég, de akinek ez kevés, egy kis dióval vagy kék sajttal továbbfejlesztheti. Rozskenyér illik hozzá, de nagyon.
Alapanyagok:
A céklát megpucolom, aprítógépben vagy kézi reszelővel lereszelem. A fokhagymát a kés lapjával megtöröm, felaprítom. A tejfölt a fokhagymával és kevés sóval, frissen őrölt borssal a céklához keverem.
Szokatlan, hiszen eddig legfeljebb konyhai malőrként találkoztunk a keményre főtt krumplival. Próbáljanak úgy gondolni rá, mint egy új zöldségre,
amit most készítenek el életükben először.
Jó lesz.
Alapanyagok:
A krumplit megpucolom és julienne-re vágom. Átmosom, majd egy lábosba teszem, és felöntöm hideg vízzel. Felforralom, majd a forrás után egy percig főzöm, és azonnal óvatosan egy szűrőbe öntöm. Hideg vízzel átmosom, lehűtöm. Hagyom lecsöpögni. Egy konyharuhára borítom, úgy-ahogy leszárogatom. Tálba teszem. Az ecetet összekeverem az olajjal, az öntetet sózom és csilivel ízesítem, majd a krumplira öntöm, és alaposan összekeverem. A kész salátát megszórom szezámmaggal.
Ropogós, édes, savanyú
Táfelspicc-szerkesztőségi párbeszéd a koreai kifőzdében:
- Az mi? Olyat ettél már? - mutatok egy számomra ismeretlen ételre a pultban.
- Nem tudom, de ettem már, finom.
- Ettél már, de nem tudod, hogy mi az?
- Nem mindegy, ha finom?
Hát én megkérdeztem a nénit, mi az, és megmondta: savanyúság retekből. Tényleg finom volt, és nagyon ropogós, édesen savanykás. A reteknek ráadásul szezonja van, ezért hazaérve azonnal elkészítettem.
Alapanyagok
Az ecetet egy kis lábosban elkeverem a cukorral, a kurkumával és a vízzel. Felforralom, elkeverem, és félreteszem, hogy kihűljön. A retket fél centis darabokra vágom. Egy szűrőbe teszem és megszórom a sóval, majd átforgatom, hogy mindenütt bevonja. A szűrőt a mosogatóba helyezem és egy órán át állni hagyom. Ekkor alaposan átmosom hideg vízzel, egy konyharuhán leszárogatom és steril befőttes üvegbe halmozom. Ráöntöm az ecetes öntetet. Minimum 4 órát, de inkább egy éjszakát állni hagyom.