A komplex vizsgálat összesítésében a balatonfüredi Bergmann Cukrászda végzett az élen. Élelmiszerbiztonsági szempontból kifejezetten jó a helyzet, azonban a kisebb hiányosságok miatt 9 létesítménnyel – köztük egy fagylalt alapanyag forgalmazóval – szemben
összesen 800 ezer forint bírságot szabtak ki a szakemberek.
A Nébih munkatársai érzékszervi bírálatot, élelmiszerbiztonsági ellenőrzést, kedveltségi és mikrobiológiai vizsgálatot egyaránt végeztek. A hatóság az érzékszervi vizsgáló állomását, azaz a laborautót is bevetette, amely az egyébként nem szállítható fagylalt érzékszervi bírálatához nélkülözhetetlen volt.
Hét esetben tárt fel a vizsgálat élelmiszerszennyezési kockázatot, ami többnyire a rendetlenségből, vagy a nem megfelelő technológiai fegyelemből eredt. A vizsgált fagylaltozók jól és biztonságosan üzemeltethető fagylaltfőző, hűtő, illetve fagyasztó berendezésekkel és pultokkal üzemeltek. A hűtéssel sehol nem volt probléma, a fagyalaltok hőmérséklete mindenütt megfelelő volt. Takarítással és mosogatással kapcsolatos hiányosság viszont minden harmadik helyen akadt. Az ellenőrzés során a fagylaltozók többsége együttműködő volt. Pozitív tapasztalat, hogy a feltárt hiányosságokat jellemzően még aznap vagy záros határidőn belül javították az üzletek.
A jó higiéniás állapotot támasztja alá az a mintegy ezer mikrobiológiai vizsgálat is, melyek kiemelkedően jó eredményt hoztak: a szakemberek egy esetben sem találtak kifogásolni valót. A fogyasztók megfelelő tájékoztatása hagyott némi kívánni valót maga után. Az allergén információk és az azo-festék tartalomra vonatkozó tájékoztatás hiánya jellemző probléma volt, csakúgy, mint az anyaghányad nyilvántartás megfelelő vezetése.
A laboratóriumi és kedveltségi vizsgálatok részletes eredményei, valamint további információk, érdekességek az alábbi linkre kattintva olvashatók.
A fagylaltozók kiválasztásakor a legfontosabb szempont a hely népszerűsége volt. Így esett a választás a részletes táblázatban is felsorolt húsz balatoni fagylaltozóra. Az eddigi gyakorlattól eltérően ezúttal nem kizárólag a termékeket tesztelték. Vizsgálták a fogyasztók elől elzárt üzemi helyiségeket és az ott folyó tevékenységet is, hisz – főként – nyáron sokak számára kedvelt időtöltés egy fagylalt, fagylaltkehely elfogyasztása, legyen szó akár nyaralásról, akár csak munka utáni „lazításról”. Az sem elhanyagolható szempont, hogy hol, milyen környezetben fogyaszthatjuk el a jól megérdemelt, hűsítő édességet.
Az átlagos vásárló szemével végzett kedveltségi tesztelésen túl – kihasználva az egyedülálló laborapparátust – megtörtént az élelmiszerbiztonsági szempontok vizsgálata is. Mert hiszen, hiába finom, ha nem biztonságos.
A fagyit jellemzően az árusítás helyén készítik – bár
volt olyan is, ahová Budapestről szállítják az előre elkészített és lefagyasztott fagylaltot
–, így tehát figyelő szemek vizsgálták azt is, hogyan, milyen körülmények között készülnek a finomságok. A környezeti adottságokon és a technológiai fegyelem vizsgálatán túl persze az árusított végtermék ellenőrzése volt a teszt csúcspontja. A végső rangsort a kedveltségi (fagylaltozó és fagyi) és a hatósági (élelmiszerbiztonsági- és érzékszervi bírálat) eredmények fele-fele arányban adták.
Az élelmiszer-előállítás összetett folyamat. Ahhoz, hogy az előállított termék biztonságos legyen, törekedni kell a különböző biológiai, kémiai és fizikai veszélyek kiküszöbölésére.A megfelelő feltételek megteremtése számos részletből áll össze. Fontos például a gyártáshoz szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtése, az épületek, helyiségek és munkafelületek kialakítása, a berendezések megfelelő működése és működtetése.
Fagylalt készítésénél és forgalmazásánál
elengedhetetlen a megfelelő hűtőkapacitás és közműellátás.
A személyi feltételek, mint például a személyi higiénia, az egészségügyi alkalmasság és képzettség, a tudás és a tapasztalat is hozzájárulnak a biztonságos élelmiszer előállításához. Éppen emiatt a felügyelők szisztematikusan és alaposan átnéztek mindent a FELIR azonosítótól, a felhasznált alapanyagok nyomon követhetőségén, a fagylaltpulton és szedőkanalakon át egészen a hűtőkig és tájékoztató információkig.
Egy hibásan felcímkézett sárga ételfesték nyomon követésével még egy fagylaltalapanyagot forgalmazó vállalkozásnál is tartottak ellenőrzést a Nébih munkatársai.
Általánosságban elmondható, hogy voltak ugyan szabályszegések és hibák, de
egyértelműen érzékelhető, hogy a vállalkozók törekednek az élelmiszerbiztonsági szabályok betartására.
A legtöbb fagylaltozó biztonságosan üzemelt, és több esetben a feltárt hibák ellenére sem volt élelmiszerbiztonsági kockázat. Hatósági intézkedéssel néhány esetben kellett a biztonságot megteremteni. Kiemelkedő, hogy az ellenőrzés során a vállalkozások együttműködtek a hatósággal, és a feltárt hibák kijavításáról gyorsan, legtöbbször még az ellenőrzés ideje alatt gondoskodtak.
Hét esetben tárt fel a vizsgálat olyan élelmiszer-szennyezési kockázatot, ami többnyire a rendetlenségből, vagy a nem megfelelő technológiai fegyelemből eredt. Takarítással és mosogatással kapcsolatos hiányosságot sajnos minden harmadik helyen találtak a felügyelők. Közművekkel (áram, ivóvíz, szennyvíz) kapcsolatos hiányosságot két helyen találtak, az egyik helyen a személyzeti kézmosónál nem volt meleg víz, a másik helyen nem volt a WC előterében kézmosó.
A megvizsgált fagylaltozók jól és biztonságosan üzemeltethető fagylaltfőző, hűtő-, illetve fagyasztóberendezésekkel és pultokkal üzemeltek. A hűtéssel sehol nem volt probléma, a fagyalaltok hőmérséklete mindenütt megfelelő volt. Műszaki feltételek hiányosságaként a személyzet létszámával arányos öltözők és személyzeti WC-k hiányát kell említeni. Nem megfelelően kialakított gyümölcsmosó hellyel vagy annak hiányával is találkoztak a felügyelők.
Az ékszerek alatti bőrfelületen és a hosszú köröm alatt a mikroorganizmusok jó szaporodási feltételekhez jutnak.
A körömlakk egyrészt lepattogzódhat, másrészt nem látszik az alatta megbúvó szennyeződés.
Még a hiúság sem mehet a biztonság rovására! Higiénia szempontból a dolgozók kézékszerei, a lakkozott és a műkörmök is gondot okozhatnak, melyet több helyen is észleltek a felügyelők. Egészségügyi vizsgálatokkal viszont minden dolgozó rendelkezett.
Sajnos
a fogyasztók megfelelő tájékoztatása hagyott némi kívánnivalót maga után.
Az allergén információk és a színes fagylaltoknál az azo-festék tartalmára utaló tájékoztatás hiánya jellemzően előforduló probléma volt. Az anyaghányad-nyilvántartás megfelelő vezetése is kihívást okozott néhány vállalkozó számára.
Kötelező feltüntetni jól láthatóan, hogy a vásárlók hol és hogyan juthatnak hozzá az allergén információkhoz. Végeredményben 10 vállalkozás részesült határozati úton figyelmeztetésben, 15 esetben a vállalkozók a szabálytalanságok felszámolására rövid, néhány napos határidőt kaptak. 9 vállalkozás – köztük az ellenőrzött forgalmazó is – összesen 800.000 forintnyi bírságot kapott.
Az élelmiszerbiztonsági teljesítmények pontozásakor figyelembe kellett venni az adott létesítmény fagylaltkészítési technológiáját, a felhasznált alapanyagokat és az esetleges kiszállítást.
A szakemberek mellett a NÉBIH laikus munkatársai is végigjárták a fagylaltozókat, hogy átlagos fogyasztói szempontok alapján is értékeljék azokat. Legfontosabb tényezőként az összbenyomás szerepelt. Egyszerűen megfogalmazva: visszamennének-e az adott helyre vagy sem. Ehhez szorosan kapcsolódott a kiszolgálás minősége, a vendégbarát légkör, a hely felszereltsége, hogy gondolnak-e a speciális étrendűekre és nem utolsó sorban a higiénia.
Szomorú tapasztalat, hogy számos helyen a kiszolgálók udvariatlansága és tájékozatlansága legalább annyira állandó jelenség, mint a finom fagylalt.
A termék allergén összetevőiről – egy-két kivételtől eltekintve – korrekt, de néha még csak éppen elégséges tájékoztatással sem tudtak szolgálni.
A fagylaltozókat a kóstolók 0 és 5 pont között értékelték. A kedveltségi eredmények alapján négy fagylaltozóba bármikor visszamennének:
Bárki lehet amatőr élelmiszerbiztonsági ellenőr és ellenőrizheti, mennyire megbízható a fagylaltozó és a fagylaltja.Vásárláskor mindenképp jót tudni, hogy akkor működik jól egy fagyizó, ha:
Az ellenőrzött fagylaltozókban a gyümölcsfagylalt legtöbbször fagyasztott gyümölcsöt vagy gyümölcsvelőt, ritkábban friss gyümölcsöt tartalmazott. A tejes fagylaltok alapja tej, tejpor, ritkábban tejszín. A csokoládéfagylaltokhoz jellemzően kakaóport használnak.
Tojást ritkán használtak, ha mégis előfordult, az pasztőrözött tojás-lé formában történt. Állagjavításra és ízesítésre szinte mindenütt felhasználnak iparilag előállított fagylalt pasztákat, porokat és sűrítményeket.
Tavaly novemberben mutatta be a Nébih, az Európában is ritkaságnak számító mozgó érzékszervi vizsgáló állomását, azaz a laborautót, mellyel az élelmiszerek érzékszervi vizsgálata helyben elvégezhető. De mit is rejt egy ilyen járgány? Érzékszervi bírálathoz szükséges berendezést plusz a vizsgálatot végző képzett és rutinos szakembereket.
A laborautónak köszönhetően már nem esnek ki az ellenőrzésből a laboratóriumoktól földrajzilag távol eső területek, illetve az olyan nem szállítható élelmiszerek sem, mint például a fagylalt, a frissen tálalt készételek vagy épp a csapolt sör.
Ezúttal a szakemberek az eper- és csokoládéfagylaltokat vizsgálták négy keréken. Ahol az eper épp kifogyott, ott az összetételében és elkészítési technológiájában az eper fagyihoz legközelebb álló fagylaltból választottak, málnát és erdei gyümölcsöt kóstoltak.
Leíró bírálattal a fagylaltok színét, illatát, ízét és állagát nézték, illetve a termékeket érzékszervi tulajdonságaik alapján 0-20-ig pontozták, de még a maghőmérsékletét is megmérték. A pontozás eredményeként „kiválóan megfelelt”, „átlag feletti”, „átlagos”, „átlag alatti” minősítést adtak, „nem megfelelő”, besorolás senkinek nem kellett kiadni.
Jó hír, hogy a csokoládéfagyiknál a leggyengébb termékminősítés is „átlagos” lett. Az eperfagyi-felhozatal már nem volt ilyen kedvező, akadt „átlag alatti” is. Az alsó fertályt aromaszegénység és jellegtelenség, olykor azonosíthatatlan utóíz, a szájban hagyott zsíros érzet jellemezte.
Kiemelkedően jó eredményt mutattak a mikrobiológiai laboratóriumi vizsgálatok:
a szakemberek egy esetben sem találtak kifogásolnivalót
, pedig csaknem 70 fagylaltból, 5 kanálöblítő folyadék és több, mint 130 személyi higiénés és felület-tisztasági mintából összesen mintegy ezer mikrobiológiai vizsgálatot végeztek.
A szakemberek azért csak 5 kanálöblítő folyadékot vizsgáltak, mert a fagylaltozók többségében már nem álló, hanem folyó vízzel öblítenek, ami élelmiszerbiztonsági szempontból egy kifejezetten jó technológia.
Az élénk színű fagyiknál azok élelmiszer színezék-, azon belül pedig azo-színezék-tartalmát is tesztelték a laboratóriumban. Szerencsére egyetlen terméknél sem mutattak ki a megengedettnél magasabb színezéktartalmat. Egy esetben tapasztaltak az ellenőrök tájékoztatási problémát: a forgalmazó elmulasztotta értesíteni a vásárlókat arról, hogy fagylaltja határérték alatti mennyiségben ugyan, de azo-festéket is rejt magában.
Az azo-festékek jelenlétéről kötelező tájékoztatni a fogyasztókat a következő szöveggel:
„Gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat.”
Az elmaradhatatlan kedveltségi vizsgálat során a Nébih lelkes, ám szakmai szempontból laikus munkatársai a sokak által kedvelt csoki-, vanília- és eperfagyikat kóstolták. Vizsgálták a gombócok ízét, állagát, küllemét és színét, majd 0-5 pontig értékelték a cukrász teljesítményét.
A tesztelők – az összesített eredmények alapján – a legfinomabb eper- és csokifagyit Szigligeten a Várkávézóban, míg a legjobb vaníliát a Balatonmáriafürdőn székelő Florida Fagyizóban kóstolták.
A kedvenc balatoni fagylaltozókról a Nébih közösségi oldalának követői is szavazhattak. Az egy hétig tartó játékban a hatóság által is vizsgált 20 fagylaltozót értékelhették a vásárlók íz, higiénia, kiszolgálás, ár/érték arány és választék alapján.