Ha szereti, amikor egy étel nem egyszerűen sós és paprikás, vagy borsos és fokhagymás, hanem mellette még rengeteg fűszer és édes vagy éppen savanykás kiegészítő gazdagítja, akkor ki kell próbálnia a szír konyha alapételeit. Aki ráadásul el tudja képzelni, hogy a dió sós környezetben domináljon, a fahéj hússal párosuljon, a tejbegríz pedig enyhén rózsaillatú legyen, akkor ez igazán az ő gasztronómiai terepe lesz.
Végigfőztünk egy szíriai menüt, de nem kizárt, hogy a jövő héten és azután is megtesszük:
annyira izgalmasak, mégsem szokatlanok ezek a fogások.
Nehéz pontosan meghatározni a szír konyhát, mivel az arab gasztronómia általában sok tekintetben egységes,
fűszereik, alapanyagaik és legmeghatározóbb fogásaik sem különböznek sok mindenben,
csak részletkérdésekben. A szír konyha különösen hasonlít a libanonira. A legtöbb közös étel már az egész világon ismert, ilyen a humusz, a falafel, a különféle kebabok vagy a baklavák mindenféle változatai. Most olyan recepteket próbáltunk ki, amelyek kevésbé ismertek.
A humuszon kívül sok más krém is kerülhet az asztalra bevezetőként, például egy nagyon csípős, diós-paprikás mártogatós, a muhammara, vagy lecsepegtetett, nagyon sűrű joghurt, esetleg különböző padlizsánkrémek. Ebből két fő típus létezik: a szezámmagpasztával, azaz tahinivel, fokhagymával és citromlével, valamint joghurttal kevert baba ganoush és a mutabal, amibe a másik legfontosabb arab ízesítő kerül, a gránátalmaszirup. A mutabalban van még petrezselyem, paradicsom és dió is. Az itthon elterjedt padlizsánkrémekkel ellentétben itt nem kell turmixolni a zöldség húsát, elég villával összetörni.
Alapanyagok:
A paprikát 200 fokos sütőben kb. fél óra alatt megsütöm, majd letakarom alufóliával, és hagyom kihűlni. Lehúzom a héját, eltávolítom a szárát és a magjait. Aprítógépben ledarálom a diót és a morzsát, hozzáadom a paprika húsát, az olajat és a fűszereket, leturmixolom.
Alapanyagok:
A padlizsánokat megszurkálom, majd faszénen vagy grill alatt, esetleg 220 fokos sütőben körülbelül fél óra alatt puhára sütöm. Hagyom kihűlni, majd lehúzom a héját, és egy tálba teszem. Hozzáadom a tahinit, az olajat, a lereszelt fokhagymát, a citrom levét és a joghurtot, majd villával pépesre töröm, közben kóstolgatva sózom.
A szír konyha leginkább bárányhúst használ, amit itthon nehéz beszerezni, ezért ezen a ponton nem könnyű autentikusnak maradni. Bárányból készítik a kebabokat és a köftéket, a leveseket és a legizgalmasabb húsételüket is, a kibbét. Egyszerű, csepp alakú fasírtnak tűnik első látásra, az izgalmas benne az, hogy
a ropogós, bulgurral összegyúrt külső húsréteg egy újabb darált húsos, fenyőmagos tölteléket takar.
Nem tudom, miért nem kattant rá még a hazai street food forradalom, mert tökéletes.
Rengeteg változata létezik Szíriában és azon kívül is, néha egyszerűen rétegzik a kétféle húsos keveréket, és sütőben sütik meg, máskor labdákat gyúrnak belőle, és forró olajban sütik ki. A formázáshoz kell némi gyakorlat, de a harmadik húsgombóc táján belejön az ember.
A tésztához:
A bulgurt forró vízbe áztatom kb. tíz percre, vagy míg meg nem puhul. Leszűröm, majd aprítógépbe teszem, és tésztaszerű masszát készítek belőle. Hozzáadom a darált húst és az aprított hagymát, majd tovább dolgoztatom a gépet, míg egynemű masszát nem kapok. Ekkor kiveszem egy tálba, hozzáadom a fűszereket, és mintha tészta lenne, átgyúrom. Lefedve a hűtőbe teszem. Elkészítem a tölteléket: egy serpenyőben vajat olvasztok, megpárolom benne a hagymát, hozzáadom a fenyőmagot és a fűszereket, majd a húst is.
Átpirítom, majd további öt-tíz percig párolom. Ha kész, félreteszem. Előveszem a tésztát.
Pingponglabda nagyságú golyót formázok belőle, majd belefúrom a nedves mutatóujjam, így képezve benne üreget.
Az így kapott henger falát a mutató- és hüvelykujjammal elvékonyítom, majd egy kanállal beletöltöm a tölteléket. A nyitott végét összecsippentem. Bő, forró olajban sütöm mindkét oldalát két-két percig.
Sokféle arab étel készül ezzel az alapvető keverékkel, amit amúgy baharat néven itthon is megtalálunk keleti fűszereseknél, de elég egyszerű kikeverni otthon is, az összetevők a legegyszerűbb boltban is megkaphatók hozzá. Az összetevők aránya regionálisan különbözik, van, ahol szegfűborsot, van, ahol szegfűszeget használnak, máshol van benne kardamom is.
A híres tabulét már mindenki ismeri, ez a petrezselyemsaláta is bulgurral készül és a szír konyhában ugyanúgy megvan, mint Libanonban. Most egy másik fajta bulgursalátát próbáltam ki, ami iszonyú laktató, egyszerre savanykás és fűszeres.
Alapanyagok:
A bulgurt forró, sós vízbe áztatom, és ha megpuhult, leszűröm. Elkeverem a durvára tört dióval, meglocsolom a paradicsomból, gránátalmaszirupból, olajból és fűszerekből kevert öntettel, majd megszórom aprított friss petrezselyemmel.
Az arab desszertek nagyon édesek és sziruposak, mint például a közismert baklava, de létezik olyan, ami más, és érdemes is kipróbálni.
Van például egy darapudingjuk, ami nemcsak abban különbözik a mi tejbegrízünktől, hogy rózsavíz van benne,
hanem abban is, hogy a darát először vajban meg kell pirítani. A pirított dara és vaj egészen különleges desszertet farag belőle.
Alapanyagok:
Egy serpenyőben felolvasztom a vajat, beleszórom a darát, és halvány aranyszínűre pirítom. Közben egy lábosban felforralom a vizet, és beleöntöm a cukrot. Folyamatos keverés mellett beleöntöm a vízbe a darát, néhány percig kevergetve főzöm, majd lehúzom a lángról, és letakarom. Tíz perc múlva tálkákba öntöm, aprított pisztáciával, fahéjjal díszítem. Hidegen és melegen is fogyasztható.
Milyen a halal konyha?
Az iszlám jog alapján a halal szó azt jelenti, hogy törvényes. Az ételeknek is van egy ilyen kategóriája, azok, amelyeket a muszlimok megengedetten fogyaszthatnak.
Mi tilos a muszlimoknak?
A tiltott dolgok közé a sertés húsa, annak származékai, az állatok levágásakor kikerülő vér, vagy az Iszlám előírásait nem megfelelően levágott állatok tartoznak. Emellett az alkoholos italok és bódító anyagok, a ragadozó állatok és madarak fogyasztása sem elfogadható, valamint minden, olyan eledel, amelyek ezek származékaival szennyezett. Ami nem halal, az a tiltott, azaz a haram kategóriába tartozik.
Ki vághat?
A halal szempontjából rendkívül fontos, hogy a megengedett állatot az Iszlám törvényeivel egyezően vágják le. A hithűek csak azt fogyaszthatják, amelyet muszlim embernek vágott le, miközben kiejti Allah nevét fölötte.
Törekedniük kell a legkisebb fájdalom okozására: késsel vágják át a nyaki artériákat, plusz a légcsövet és a nyelőcsövet, figyelve arra, hogy a gerincvelőt ne hasítsák át. Ha a feltétel adott, a vágás közben Kibla irányába, azaz imairányba, Mekka felé kell fordulni. A halal vágás és az oda történő szállítás, várakozás közben is törekedni kell a kíméletességre.