A zöldség, ami miatt örülni tudunk az ősznek, aminek a színe olyan lehengerlő, hogy gyakran azért kerül a tányérra, mert minden szürkének tűnik rajta kívül: olyan, mintha napfényt tennénk a szánkba, ahogy a dalban is van. A sütőtököt még a gyerekek is annyira szeretik, hogy az anyatej után ebből ettek a legtöbbet életük első évében, és azóta is minden formában imádják.
Nem lehet megunni: ahányféleképpen használjuk, mindig újjászületik. Más ressre és puhára sütve, más pürének, levesnek és salátának.
Minden egyes hozzáadott íz újra és újra átváltoztatja.
Már jó néhány éve felfedezte magának az úgynevezett hazai gasztronómiai forradalom, tele vannak sütőtökkrémlevessel az éttermek étlapjai, ami nem csoda, mi is szeretjük, de sokkal több lehetőség van benne a levesen túl.
Éppen ezért most azt gyűjtjük össze, hányféle arca lehet a szerint, milyen formában készül, és akár egyetlen alapanyaggal összeállva, nem túlbonyolítva mekkora fesztivált csinál.
A krémleves alapképlete: sokkal selymesebb, finomabb állaga lesz a levesnek, ha egyszerűen sütőtökből készül, krumpli vagy más nélkül.
Párolt hagyma azért mehet alá, leginkább a póré illik hozzá, de a lényeg, hogy a jó sütőtökkrémleves alapja csak sütőtök legyen. Méghozzá a sütőben sült változat: ezerszer intenzívebb lesz az íze, illata így, mintha pároljuk vagy főzzük. Ezután már csak jó minőségű házi húsleves kell hozzá és fűszerek. A következő ízek, kiegészítők passzolnak hozzá vagy éppen bele, betétnek:
Alapanyagok:
A sütőt előmelegítem 200 fokosra. A sütőtököt elfelezem vagy negyedelem, pucolás és magozás nélkül. Egy tepsit sütőpapírral bélelek ki – nem muszáj, de így kevesebbet kell mosogatni –, és erre teszem a sütőtökdarabokat. A tetejüket lecsöpögtetem olívaolajjal. A forró sütőben kb. fél óra alatt teljesen puhára sütöm a tököt.
Közben felforralom a húslevest, majd amikor a tök puha, belekanalazom a lágy belsejét.
Összeturmixolom, sózom, borsozom, és fűszerezem. Tálaláskor löttyintek hozzá a tejszínből vagy a kókusztejből, megszórom a fenti listán szereplő alapanyag valamelyikével.
A klasszikus gnocchi krumpliból készül, de mivel a sütőtök jóval lágyabb és sokkal intenzívebb az íze, talán még az eredetinél is finomabb lesz vele.
Valamivel több liszt kell hozzá, mint a burgonyából készült verzióhoz. Ez valószínűleg csökkenthető abban az esetben, ha az eredeti receptet vesszük, és a krumpli felét cseréljük sütőtökre, de úgy nem lesz ennyire intenzív ízű a végeredmény.
Alapanyagok:
A lisztet a sütőtökpüréhez adom, összegyúrom. Erősen lisztezett deszkán ujjnyi vastag hurkákat sodrok belőle, a hurkákból pedig kb. kétcentis darabokat vágok.
A villa hátulját óvatosan végighúzom rajtuk, és egy lisztezett konyharuhára sorakoztatom őket.
Egy serpenyőben vajat olvasztok, és a gnocchik mindkét oldalát megpirítom. (Lehet forró, bő vízben főzni is.) Sütés közben kevés zsályát morzsolok a tetejére. Így, magában is tökéletes, de morzsolhatunk rá még egy kis kék sajtot és diót, attól még jobb lesz.
Egy teljesen szokványos péksüteményt is feldob: enyhén sárga színű lesz tőle, és a tészta lágy - a sütőtök csak extra zamatot ad neki.
Alapanyagok:
A töltelékhez:
A vajat megolvasztom. A lisztet a sóval és a fűszerekkel elkeverem. A tejet meglangyosítom, belekeverem a cukrot és az élesztőt.
A lisztes egyveleghez gyúrom előbb a sütőtökpürét, majd a tejes keveréket és a tojást is. Amikor összeállt, az olvasztott vajat is belegyúrom. Amikor a tészta ruganyos, nem ragad, letakarom, és huzatmentes helyen kelesztem 1 órán keresztül. Ha a kétszeresére kelt, a tésztát ujjnyi vastag téglalappá nyújtom. A lágy vajat kikeverem a sütőtökkel, és ezzel a keverékkel kenem meg egyenletesen a tésztát. Megszórom a cukorral, majd a fahéjjal is.
A hosszanti oldala felől szorosan feltekerem, ujjnyi csigákat vágok belőle, és sütőpapíros tepsibe sorakoztatom őket. A sütőt előmelegítem 180 fokra. További 20 percig hagyom őket kelni, majd a forró sütőben kb. 25 perc alatt sütöm meg őket.
Nem terjedt még igazán el a sütőtök nyers változata, ha a céklát, répát, zellert esszük reszelve, nyersen, a tököt miért nem?
Nagyon intenzív, édes íze van, és felemelően szép színe.
Alapanyagok:
A sütőtököt megpucolom és lereszelem.
A frissen reszelt gyömbérből, a citrom levéből, a mézből és a fűszerekből öntetet keverek, ezzel forgatom össze a salátát.
A sütőtök a húsoknak is nagyon jó barátja.
Váncsa István korábbi cikkében írt egy oldalassal készült sütőtököt, ez adta az ötletet az alábbi ételhez, több ponton egyszerűsítve azt.
Alapanyagok:
A dagadót felkockázom. Egy serpenyőt nagyon forróra felhevítek, kevés olajat teszek bele, és körbepirítom a húst. Fűszerezem, majd alacsonyra veszem a lángot, és aláöntöm az alaplevet. Ha húslevest használok, óvatosabban, ha alaplevet, határozottabban sózom. Közben a sütőt előmelegítem 180 fokosra, a tököt megpucolom, felkockázom, és kb. 25 perc alatt megsütöm – puhára, de nem annyira, mint amikor püréhez akarom használni. Amikor a hús megpuhult, hozzáadom a tököt, elkeverem, és néhány percig hagyom őket együtt rotyogni, majd elzárom alatta a lángot.
És ha mindezt megfőztük, még mindig nem beszéltünk további ezer sütőtökös ételről, amiket szintén muszáj kipróbálni - szerencsére erre még lesz idő, a szezon egészen márciusig kitart.