Ugye ismerős? A savanyú lé elnyomta minden ízét, megnyúzta és kizsigerelte a szerencsétlen zöldséget, ami így, személyiségét vesztve éldegélt a fölöslegesnek titulált növények világában.
A cékla azóta feltámadt, a gasztroforradalom jött és felkarolta ezt a szép és finom, ugyanakkor rettentő olcsó és egészséges zöldséget. Na jó, azért
van néhány hátránya is, de nem sok.
A cékla mindenhogy jó, de a legjobb nyersen és sütve. Főzve sem rossz, csak az előbbi kettő még jobb - időt ráadásul nem nyerünk a forró vízzel sem. Tulajdonképpen ez a cékla egyetlen komoly hátránya: lassan puhul. Főzve is, sütve is, de utóbbi esetben legalább százszor finomabb. Az ízei elmélyülnek, aromái édesebbek, sűrűbbek lesznek.
A céklagumókat megmosom és egyenként alufóliába csomagolom. Tepsibe teszem, és 220 fokos sütőben a cékla nagyságától és állagától függően 45-60 perc alatt puhára sütöm. A sült cékla a hosszú sütési időt nemcsak azzal hálálja meg, hogy bámulatosan jó íze lesz, hanem azzal is, hogy a héját egy mozdulattal le lehet húzni. Hűtőben 3-4 napig simán eláll.
Igen, a cékla nem adja könnyen magát és bosszúból be is festi az ember kezeit. Ez ellen azonban létezik egy csodálatos trükk, amit nem sokan ismernek. Kézmosás! Meleg víz, szappan, esetleg körömkefe.
Na jó, ennyire azért nem egyszerű, nem árt ugyanis nagyon gyorsnak lenni, hiszen
minél tovább marad a piros céklalé a bőrön, annál jobban befesti,
érdemes tehát pucolás után azonnal vad sikálásba kezdeni.
Gyümölcsök:
Fűszerek:
Magok:
Sajtok:
Egyebek:
Ha nagy mennyiségű puhára sült cékla áll rendelkezésünkre, gyakorlatilag bármit, akár egy egész menüt készíthetünk vele.
Alapanyagok:
A céklát lereszelem, hozzátöröm a csokoládét, azt is lereszelem, majd hozzáadom a tojást és a cukrot, habosra keverem. A lágy vajat is beledolgozom. Beleteszem a száraz összetevőket, és óvatosan beleforgatom. Kis formákba kanalazom, és 170 fokos sütőben kb. fél órát sütöm.
Nemcsak azért
jó dolog céklát keverni a kalács csokoládés töltelékéhez, mert így szürreálisan rózsaszínes lesz tőle a végeredmény,
hanem mert az egész annyira krémes lesz, amennyire amúgy csak rettenetes mennyiségű vajtól lehetne.
Alapanyagok a kalácstésztához:
A töltelékhez:
A kalácshoz a jól bevált kalácstésztát készítettem el, itt egy alapos útmutató hozzá. A töltelékhez a csokoládét aprítógépben lereszelem, hozzáadom a puha céklát, és ledarálom.
Amikor megkelt, a tésztát négy részre osztom, a két kalács két-két részből fog állni. A tölteléket is négy részre osztom. Az egyiket vékony téglalappá nyújtom, megkenem vajjal, megszórom a töltelék negyedével, a hosszabbik oldala felől feltekerem, a tekercset hosszában kettévágom és a két rudat egymásra csavarom. A másik kaláccsal ugyanígy teszek, majd fél órát hagyom kelni. A sütőt előmelegítem 180 fokosra és kb. 40 perc alatt megsütöm a kalácsokat.
Alapanyagok:
A tálaláshoz: tejföl, málnaszemek
A céklát megpucolom, levest felforralom. Turmixgépbe teszem a céklát a reszelt gyömbérrel, reszelt fokhagymával, sózom, borsozom, majd ráöntöm a forró levest, a málnát, s így összeturmixolom. Ha már egészen sima, belefacsarom a citrom levét. Hidegen, melegen is jó. Tejföllel, málnaszemekkel tálalom.
Vagy lapcsánka, vagy tócsni, esetleg latkesz: a világ legegyszerűbb krumplis étele sokkal izgalmasabb, ha keverjük a zöldségeket, céklával még szebb is lesz, nemcsak finomabb.
Alapanyagok:
A tálaláshoz fokhagymás tejföl
A céklát és a krumplit megpucolom, lereszelem. Konyharuhába csavarom, hogy kiadja a fölösleges levet, majd elkeverem az ugyancsak lereszelt hagymával, liszttel, tojással és a fűszerekkel. Egy serpenyőben olajat forrósítok, evőkanálnyi adagokban kisütöm. Fokhagymás tejföllel tálalom.
Az egészség
Ez az olcsó téli zöldség gazdag B1-, B2- C-vitaminban, bőséggel tartalmaz biotint, folsavat, pantoténsavat, káliumot, magnéziumot, nátriumot, kalciumot, cinket, vasat és mangánt, amelyek figyelemreméltó vitamin és ásványianyag forrássá teszik. Ráadásul édes-földes karaktere finom és különleges, így a felhasználási területi legalább olyan izgalmasak, mint a benne megtalálható mikronutriensek.
Olvassa el korábbi cikkünket, kiderül mi mindre remek ez a növény!
És ezzel még nincs vége, a cékla nyersen is nagyon jó:
Nem kell félni sem attól, hogy mindent befest, sem attól, hogy kemény: ebben a hihetetlenül ciklámen zöldségben végtelen lehetőség van, ha egyszer elkezdik, nem győznek majd leállni a kísérletezéssel.