Egyre több okom van rá, hogy legalább hetente egyszer kibírjam hús nélkül. Nyáron fedeztük fel a Húsmentes Hétfő mozgalmát, amely szerint már heti egy húsmentes nappal segíthetek valamennyit a környezeten, de még többet magamon.
Azóta kirobbant a WHO-médiapánik is: ha túlzásba visszük a vörös húsok és húskészítmények fogyasztását, nagyobb eséllyel lehetünk rákosak. Még ha riogatnak is ezek a hírek, akkor is megéri heti egyszer vega ételeket enni, nem feltétlenül egészség-és környezettudatosságból, hanem mert annyira jó zöldséges fogások léteznek, hogy kár lenne nélkülük élni.
Sokan még mindig felhörrenek, ha olyan vacsora kerül a tányérjukra, amiben nincs hús. Nekik szólnak a következő receptek, amelyek annyira összetett kombinációját képezik állagoknak és ízeknek, hogy messze felülmúlják a megszokott hús-krumpli tálakat, közben pedig legalább annyira laktatóak is.
A húsmentes nap persze nem újdonság, hiszen kétezer éves szokásról van szó, de a hétköznapi konyhákon a pénteki ebédben a húst leginkább tésztára cserélték, mert olcsó volt és praktikus. Itthon az éttermek zöme még mindig úgy gondolja, hogy aki vega, maradjon otthon vagy egyen rántott sajtot, gombát, esetleg tésztát.
Olyan eshetőség meg sem fordul a fejükben, hogy néhanapján az ember egyszerűen nem kívánja a húst, pedig ilyen is van. Az pedig végképp nem jut eszükbe, milyen izgalmas ételeket készíthetnének zöldségekből.
Az utóbbi évek egyik legfantasztikusabb és leginkább inspiráló zöldséges szakácskönyve Hugh Fearnley-Whittingtstallé volt, mióta megvan, inspirál. Az angol szakács ráadásul húsimádóként vágott bele a projectbe, amelynek során egy nyáron át nem evett húst.
Az volt a célja, hogy jobb szakáccsá váljon és jobban megismerje a zöldségeket és új kombinációkat hozzon létre. Ez elég jól sikerült is neki. Két receptjét gondoltam most tovább: a gerslivel töltött kelkáposztát és a babbal töltött paprikát. Izgalmas, mazsolától édeskés, a fűszerektől keleties, a gerslitől otthonos étel lesz belőle.
Alapanyagok:
A töltelékhez:
A paradicsomos mártáshoz:
A töltelék:
Az olajon megpárolom a vöröshagymát, majd mikor puha, hozzáadom a felaprított fokhagymát, a fűszereket, a mazsolát és a mandulát is. Belekeverem a gerslit és felöntöm annyi alaplével vagy vízzel, amennyi éppen ellepi.
Lassú tűzön főzöm, míg meg nem puhul, majd hozzákeverem a babot. Néhány percig együtt főzöm őket, hozzákeverek néhány kanálnyit a paradicsomos mártásból és kiteszem az egészet egy tálba hűlni. Mikor kihűlt, hozzákeverem a tojást is.
A mártás:
Megpárolom az apróra vágott hagymát, répát. Ha puha, hozzáadom az aprított fokhagymát, felöntöm a paradicsommal, sózom, borsozom, beleteszem a babérlevelet és együtt rotyogtatom.
A töltés:
A sütőt előmelegítem 180 fokosra. A káposztaleveleket lábosba teszem és forrásban lévő vízzel leöntöm, majd 2 percig főzöm. Azonnal leszűröm, a vastagabb ereket kivágom, félreteszem. Egy tűzálló tálba öntöm a paradicsom mártás felét. A leveleket 1-1 evőkanál töltelékkel megtöltöm, feltekerem és a csomagokat a tálba sorakoztatom. Mikor kész, rálocsolom a mártás másik felét, a tetejére pedig evőkanálnyi tejfölpöttyöket teszek.
Fél óra alatt megsütöm.
Vagy képzavaros: se nem autentikus indiai, se thai, de nagyon jó és az előzővel ellentétben 10 perc alatt kész, ráadásul remekül variálható, lehet padlizsán helyett sütőtökből, csicseriborsóból, karfiolból, krumpliból is készíteni.
Alapanyagok:
A zöldségeket felkockázom, megsózom és egy tálban összekeverem. 10 percig állni hagyom, addig felaprítom a hagymát, fokhagymát, csilit, összekeverem a többi fűszerrel és egy mély serpenyőben, kevés olajon megpirítom. A zöldségeket egy papírtörlőn leszárogatom.
Közben egy másik serpenyőt nagyon forróra felhevítek, kevés olajat öntök bele és a zöldségeket három részletben megpirítom,
éppen csak annyira, hogy színt kapjon, és a fűszerpasztás serpenyőbe teszem.
Átkeverem, átpirítom a fűszerekkel együtt. Meglocsolom a kókusztejjel és nagyjából 20 percig halkan rotyogtatom. Rizzsel, valamilyen olajos maggal megszórva tálalom, és ha éppen hozzájutok, friss korianderrel szórom meg.
Azoknak a húsevőknek, aki a köret-hús struktúrából nem tudnak, vagy nem akarnak kitörni – a gomba majdnem hús, és nagyon jól megy az édeskés püréhez.
Alapanyagok a gombaraguhoz:
A vajat megolvasztom egy serpenyőben, hozzáadom a felaprított fokhagymát és a felszeletelt gombát. Alaposan átkeverem, majd maxra fokozom a serpenyő alatt a hőmérsékletet és a gombát alaposan megpirítom. Sózom és gazdagon szórom frissen őrölt borssal.
A püréhez:
A sütőtököt és az édesburgonyát megpucolom, nagyobb kockákra vágom és 200 fokos sütőben puhára sütöm. Egy tálba teszem, sózom, és a tejjel, vajjal együtt pürésítem. A gombaragut a pürén tálalom.
Talán a legnagyobb szentségtörés burgert készíteni hús nélkül, de ebben a buciban annyi íz van, hogy nem hiányzik belőle a hús.
A halloumi a legjobb sütnivaló sajt, ami a legtöbb boltban kapható:
laktató és zsíros, mint a hús, nagyon erős, karakteres íze van, semmilyen igény nem nem marad utána kielégítetlen.
Sokkal jobb, mintha babból vagy ilyesmiből készítenénk mű-húspogácsát. Sült paprikával tökéletes.
Alapanyagok:
A paprikákat 200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt megsütöm, majd letakarom egy alufóliával és hagyom hűlni. Lehúzom a héjukat, kicsumázom, felszeletelem, kevés olíva olajat csepegtetek rá és sózom, borsozom.
A sajtot ujjnyi szeletekre vágom és forró serpenyőben oldalanként néhány perc alatt megsütöm. A zsömlét a sült sajtszeletekkel, sült paprikával, dióval és rucolával töltöm meg.