Az ünnep közeledtével egyre több időt töltünk a konyhában: az otthonosság, az alkotás szabadsága pihentető és inspiráló. Ha szeretünk sütni-főzni, kerülhetnek ott is ajándékok a fa alá! Aki igazi ínyenc hírében áll, annak a legnagyobb örömet valami gourmet-különlegességgel szerezhetünk: legyen az kacsamájterrin vagy izgalmasan fűszerezett tarka sajtgolyók. Az egészséges életmód hívei örömmel fogadják a mézzel, gyümölccsel, olajos magvakkal készített házi müzliszeletet, vagy a vitaminban gazdag gyógycukorkákat.
A kezdő háziasszonyoknak biztos nem szegi kedvét, ha ajándékba olyasmit kapnak, amelyből saját maguk, percek alatt varázsolhatnak meglepetésfinomságot az asztalra. Ilyenek lehetnek például az egyszerű sütemény üvegbe rétegezett alapanyagai – ha mellé a receptet is odabiggyesztjük, akkor ez tökéletes ajándék ahhoz, hogy valaki megkedvelje a kuktáskodást! Az meglepetés akkor lesz maradandó emlék, ha személyre szóló. Törekedjünk arra, hogy az ajándék tartalmában és megjelenésében is tükrözze a megajándékozott ízlését.
Jó minőségű alapanyagokat válasszunk:
a legérettebb gyümölcsöket, a legfrissebb zöldségeket és húsfélét. Ételkészítésnél nagyon fontos a tisztaság: az alapanyagokat gondosan tisztítsuk meg. Csak élelmiszerekhez készült csomagolóanyagokat használjunk ott, ahol az élelmiszerrel érintkezik! Különösen fontos műanyag csomagolóanyagok (doboz, fólia) esetében. Ha romlandó élelmiszert ajándékozunk, mindenképpen írjuk rá, meddig tartható el, és hogy hűtve kell-e tárolni.
Az ajándék fontos része a csomagolás, díszítés. Ehhez felhasználhatunk színes papírokat, újságokból kivágott képeket, betűket, szalagokat. Ha körülnézünk a konyhában vagy a fiókok mélyén, találunk olyan kis apróságokat, amelyek segítenek frappánssá, kedvessé vagy éppen tréfássá tenni az ajándékot.
A sajtimádóknak mi mással is szerezhetnénk örömet, mint valami sajtkülönlegességgel. Válasszunk hozzá rusztikus hatású, jól záródó üveget.
Hozzávalók:
Elkészítési idő: 10 perc + érlelés
A sajtot vágjuk kisebb kockákra, és a megtisztított fokhagymagerezdekkel váltakozva rakosgassuk az üvegbe. Szórjunk közé tarka borsot, a babért meg a rozmaringot tegyük úgy az üvegbe, hogy jól látható legyen. A sajt ízétől függően sózzuk (a juhsajt olykor erősen sós lehet), hintsünk rá csipetnyi sáfrányos szeklicét, majd az üveget töltsük fel olívaolajjal. Zárjuk le, és érleljük hűvös helyen legalább egy hétig. Ha elkéstünk a készítésével, semmi baj: ragasszunk rá címkét, cirádás betűkkel kanyarítsuk rá: Felbontható legkorábban egy hét után!
Édesszájúaknak nagyvonalú és különleges ajándék az ananász, a nyári szép emlékeket idéző eperrel. Akinek ebből ajándékozunk egy kis üveggel, biztosra vehetjük, hogy minden reggel ránk gondol majd, valahányszor a zsemléjét az izgalmas ananász-eper lekvárral keni. (A szupermarketekben sokszor lehet akciós, kicsit szomorú levelű ananászhoz jutni olcsón, a lekvár készítéséhez ez tökéletes.)
Hozzávalók:
Elkészítési idő: 60 perc
Az ananászt megtisztítjuk, a gyümölcs húsát apró kockákra vágjuk. Ráfacsarjuk a citrom levét, és annyi epret adunk hozzá, hogy 1 kg legyen a gyümölcskeverék súlya. A befőzőcukron található utasítás szerint elkészítjük a lekvárt, majd azon forrón kisebb üvegekbe merjük, és gondosan lezárjuk. Ha van kéznél, az utolsó pillanatban egy-két kanálnyi eper- vagy narancslikőrt löttyintsünk a lekvárba a még bolondosabb ízekért.
Hozzávalók:
Elkészítési idő: 30 perc + pihentetés
A cukrot fél dl vízzel megöntözzük, és sziruppá főzzük. Belereszeljük a lime héját, ráfacsarjuk levét. Még melegen eldolgozzuk a vajjal, a kókuszreszelékkel és a tejporral, majd a masszát néhány órára behűtjük. Ha már formázható állagúra dermedt, vizes kézzel kis diónyi golyókat formálunk belőle úgy, hogy mindegyik közepébe egy-egy szem mogyoró kerüljön. Kókuszreszelékben meghempergetjük, és egyenként mignonpapírba tesszük. Még több ajándékreceptet itt találnak.
Érdemes kipuhatolni, ki mire vágyik, mi hiányzik a konyhájából. A hasznos vagy jópofa konyhai eszköz tehát okos ajándék. A legmókásabbakból itt találhatnak egy erős válogatást, míg a hasznosakból egy ünnepi asztaldísznek is beillő csomagot állíthatunk össze kis fantáziával, meg némi karácsonyi hangulatkeltő, örökzöld ággal.
Hozzávalók: fenyő- és örökzöldágacskák, néhány karácsonyfadísz, tobozok, sőt színben hozzáillő fenyődíszekkel tehetjük ünnepélyessé. Ha úgy adja magát, tegyünk a tálba egy nagyobb burgonyát vagy egy fél káposztafejet. Ebbe például a nyeles eszközöket bele tudjuk szúrni.
A sütikiszúrókat felfűzhetjük a fenyőágakra vagy szalagra.
Készíthetünk ünnepi csokrot mézes süteményekből is. Egy ilyen különleges csokor jó virág helyett, ha névnapra, vagy születésnapra vagyunk hivatalosak. Elkészítése igényel némi csokorkötési gyakorlatot – de aki kötött már tavasszal pitypangbokrétát vagy szedett kedvesének egy maréknyi vadvirágot a réten, annak nem okozhat különösebb nehézséget!
A mézes sütiket csomagoljuk be egyenként celofánba, és erős drótból készítsünk neki szárat, esetleg celluxszal ragasszuk rá egy-egy hurkapálcára vagy a saslik készítéséhez használatos bambuszpálcára. Ezután a többi kiválasztott csokorba valóval szépen váltakozva rakosgassuk egybe.
Lehet benne fenyőág, borostyán, fenyőtoboz, mákgubó.
Erősen kössük össze, és egy természetes hatású szalaggal díszíthetjük.
Ha belefáradtunk a konyhai műveletekbe, vagy valami egyszerűbb dolgon gondolkodunk, egy üveg borra is készíthetünk néhány fűszerből frappáns díszítést, amitől kicsit több lesz, mintha csak belecsusszantottuk volna egy ajándéktasakba. A kismozsarat megtölthetjük különleges borsfélékkel, a fakanál mellé köthetünk chilicsokrot vagy fiolába zárt vaníliarudat. A konyhai last minute is kínál jó ajándékötleteket, így akkor sem jöhetünk zavarba, ha valakit lefelejtettünk a listáról!