Minden háztartásban ott van, de hogy mi célból, rejtély. Rengeteg helyet foglal, mindent kiszárít, hangos, zúg, folyton sípol, ráadásul alig használjuk. A mikró az átlagkonyhában csak a maradékok melegítésére szolgál, pedig ugyanezt a tűzhelyen is megtehetnénk. Sőt, az eredmény sok esetben jobb is lenne, igaz, időigényesebb és mosogatni is többett kell.
A kilencvenes évek elején, mikor a zúgó dobozok megjelentek a konyhákban, minden családanya arról álmodozott: ez a szerkezet menti majd fel a robotolás alól. Aztán
az eredmények legtöbbször katasztrofálisak lettek.
Arra voltunk kíváncsiak, van-e lehetőség a népszerű konyhai kütyüben a maradékok melegítéses tönkretételén vagy a tejeskávé hevítésén túl? Lehet a mikróban valódi ételeket készíteni, vajon ezek finomak-e? Időt is nyerünk, vagy csak tapasztalatot arra az esetre, ha kollégiumban vagy más, tűzhelymentes apokaliptikus konyhában kellene főznünk?
Körülnéztünk, van-e körülöttünk ember, aki konkrét étel elkészítésre használja mikróját. Arra jutottunk, hogy normál életkörülmények között egy tűzhellyel, sütővel felszerelt konyhában erre nem sokan vetemednek, viszont
sokan dédelgetnek kedves emlékeket albérletben, kollégiumban töltött évekből.
Elrettentő példáink:
vigyázva, mert robban!”
Kipróbáltuk, milyen ételeket készíthetünk el mikróban úgy, hogy az eredmény élvezhető is legyen, de valóban idő- és munkatakarékosan állítsunk elő meleg, laktató ebédeket. A tojásos dolgokat a szörnyű gyerekkori emlékek miatt elvetettük, de kipróbáltunk néhány süteményt, két főételt és egy nassolnivalót is –
a végeredmények nem is lettek olyan rosszak.
Az amerikai gasztrooldalak külön műfajt teremtettek a „mug cake”-ekből: a bögrés sütik tényleg pár perc alatt kész vannak, de nem mindig finomak. Ez viszont tényleg ütős.
Alapanyagok:
Bögre: 1,5 dl
Teljesítmény: 750 W
A vajat a bögrébe teszem, fél perc alatt felolvasztom.
Hozzákeverem az apróra tördelt csokit, míg el nem olvad. Belekeverem a tojást, majd az egyik kiskanál mogyoróvajat, végül a sütőport és a lisztet is.
Fél percre beteszem a mikróba, kiveszem, beleteszem a másik kiskanál mogyoróvajat, majd további fél percre visszateszem.
Várok egy-két percet, mielőtt rávetem magam, mert forró!
Alapanyagok 1 személyre:
Teljesítmény: 500 W
Az almát megpucolom, kis kockákra vágom, mikrózható kis bögrébe, tálba teszem, majd citromlevet csöpögtetek rá. Megszórom egy kis cukorral, fahéjjal. Egy másik tálban összekeverem a mézet az olajjal, és beleforgatom a zabpelyhet, mazsolát, mandulát.
Fontos, hogy a keveréket mindenütt bevonja a mézes-olajos ragacs.
Az almás tálat egy percre a mikróba teszem. Kiveszem, rászórom a zabpelyhes keveréket és további 1-2 percig mikrózom. Meg lehet fejelni egy gombóc fagylalttal is, nem árt neki.
Lehetne éppen rizs is, azzal is működik, de a tarhonya valamivel kevésbé kényesebb téma, több mindent tűr. Kicsit aggódtunk, hogy a sütőtök megpuhul-e, de az eredménnyel maximálisan elégedettek voltunk.
Alapanyagok 4 személyre:
Teljesítmény: 750/450 W
A sütőtököt meghámozom és minél kisebb darabokra kockázom. Elkeverem a tarhonyával, sózom, és ráöntöm a forró húslevest, hozzáadom a vajat is. Lefedem egy tányérral és a mikróba teszem 15 percre. Ötpercenként kiveszem és jól átkeverem.
Ha ekkor már minden puha, kész.
Ha nem, visszateszem a mikróba, de ha van rá lehetőség, visszaveszem a teljesítményt 4-500 W körülire. Kétpercenként ellenőrzöm, hogy minden megpuhult-e.
Egy csipsz, amihez nem kell bő olajat hevíteni, nem annyira sós, hogy szétmarja a nyálkahártyánkat, viszont a krumplinak krumpliíze marad.
Tényleg működik: a tulajdonság, amit máskülönben utálunk a mikrókban – miszerint mindent kiszárítanak – itt előnnyé változtatható.
A krumpliszeleteket kiszárítja, így azok ropogósak lesznek.
A hátránya, hogy egyszerre csak egy szem krumplinyi adag készíthető el, tehát amolyan magányos énidőkre való nass ez.
Alapanyagok 1 személyre:
Teljesítmény: 750 W
A krumplit megpucolom és nagyon vékonyra szeletelem, a lehető legvékonyabbra. Szűrőben átmosom, majd konyharuhába szórva leszárogatom. A mikró tálcájára teszek egy sütőpapírt, vékonyan bekenem olajjal, majd ráfektetem a krumpliszeleteket úgy, hogy ne fedjék egymást. Rászórom a fűszereket vagy a sót, majd beteszem a mikróba 3 percre, majd további 2-3 percre úgy, hogy 1 percenként ellenőrzöm, jó-e már.
Az angol jacket potato mikrós változata. A módszer lényege, hogy a megpuhult krumpli belsejét ki kell vájni, összekeverni akármivel, ami a hűtőben van, majd visszapakolni a krumpli héjába. Most tejföl, sajt és sonka kerül bele, de tényleg bármit bele lehet tenni, ami a kezünk ügyébe kerül.
Alapanyagok 1 személyre:
Teljesítmény: 750 W
A krumplit megmosom és megszurkálom a héját. Tányérra teszem, majd 4 percre a mikróba rakom. Óvatosan, kesztyűvel megfordítom, és további 4 percre visszateszem. Hagyom egy percig pihenni, majd beleszúrok egy villát, és ha még nem puha, további 1 percre visszateszem. Ha megpuhult, hosszában félbevágom.
A töltelékhez összekeverem a reszelt sajtot, az apró darabokra vágott sonkát és a tejfölt, sózom, borsozom. Egy kiskanállal kivájom a krumpli puha belsejét, és a töltelékhez keverem, majd kettéosztva a krumpliba töltöm. A tetejére sajtot reszelek, és további egy percre a mikróba teszem az egészet.
Természetesen a jövőben nem fogunk a mikróban főzni, de
jó tudni, hogy hasznosítható szerkezet a mikró, nem csak arra jó, hogy a fejünket folyton beüssük a sarkába.